.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Emerytura z dwóch krajów - jak pobierać świadczenia z Polski i Holandii?

• Data: 22-06-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Od roku pobieram emeryturę z ZUS-u, ale od 10 lat pracuję w Holandii i chciałam pobierać osobno emeryturę z Polski, osobno z Holandii. Czy mam to zgłosić w ZUS-e, że pracuję w Holandii? I czy muszę zwrócić pieniądze, które pobieram od roku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Emerytura z dwóch krajów - jak pobierać świadczenia z Polski i Holandii?

Dwie emerytury

Uprzejmie informuję, że jeżeli spełnia Pani warunki do przyznania świadczenia emerytalnego również w Holandii, to może Pani bez przeszkód pobierać zarówno jedną emeryturę, jak i drugą emeryturę. Nie musi Pani również zwracać emerytury polskiej, która była już Pani wypłacana. Jeżeli emerytura będzie wypłacana przez instytucje holenderską, a rozlicza się Pani w Polsce (rozliczenie roczne), to musi Pani pamiętać o tym, aby dochody z drugiej emerytury przedstawić do rozliczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o przyznanie zagranicznej emerytury

Podkreślić należy, że pracowała Pani w Holandii, a zatem w państwie członkowskim Unii Europejskiej, dlatego też może się Pani ubiegać o emeryturę z tego Państwa niezależnie od przyznanej emerytury w Polsce. Co ważne, wniosek o wypłatę tej emerytury może Pani złożyć w państwie, w którym aktualnie Pani mieszka. Instytucja ubezpieczeniowa tego państwa przekaże wniosek o emeryturę do wszystkich państw, w których Pani pracowała. Zatem jeżeli mieszka Pani w Polsce, to może Pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury holenderskiej do oddziału ZUS-u w Krakowie, który jest właściwy do załatwiania sprawy związanych z emeryturą z Holandii. Po przeprowadzonym postępowaniu w tym zakresie otrzyma Pani odrębną decyzję w sprawie przyznania emerytury z Holandii.

 

Jeżeli aktualnie mieszka Pani w Polsce, to w celu otrzymania emerytury holenderskiej proszę o wypełnienie formularza EMP – wniosek o emeryturę i załącznik EMZ (w załączeniu). Do wniosku należy dołączyć:

 

  • formularz unijny E 2027 PL – informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej; w formularzu trzeba podać, że pracowała Pani w Holandii;
  • dokumenty, które uzasadniają przyznanie emerytury zagranicznej w tym w szczególności numer zagranicznego ubezpieczenia.

 

Może Pani też, jeżeli mieszka Pani w Holandii, złożyć dokumenty do odpowiedniej instytucji zabezpieczenia społecznego.

Przykłady

 

Życie w Polsce i praca za granicą

Jan Kowalski, po przepracowaniu 30 lat w Polsce, zdecydował się wyjechać do Niemiec, gdzie przez kolejne 15 lat pracował na etacie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego wrócił do Polski. Złożył wniosek o polską emeryturę w ZUS-ie oraz o niemiecką emeryturę w odpowiedniej instytucji w Niemczech. Dzięki temu, że pracował w krajach Unii Europejskiej, nie musiał rezygnować z jednej emerytury na rzecz drugiej. Obecnie Jan otrzymuje świadczenia z obu krajów, co pozwala mu cieszyć się spokojną i dostatnią emeryturą.

 

Emerytura po latach pracy w różnych krajach UE

Maria Nowak przez 25 lat pracowała w Polsce, a następnie wyjechała do Włoch, gdzie spędziła kolejne 20 lat na stanowisku księgowej. Po powrocie do kraju, złożyła wniosek o emeryturę w ZUS-ie oraz we włoskim odpowiedniku ZUS-u. Dzięki międzynarodowym umowom emerytalnym, Maria otrzymuje świadczenia z obu państw, co znacznie poprawia jej sytuację finansową na emeryturze.

 

Pracując w Holandii i w Polsce

Anna Malinowska, po ukończeniu studiów w Polsce, wyjechała do Holandii, gdzie pracowała przez 10 lat. Po powrocie do Polski i przepracowaniu kolejnych 20 lat, przeszła na emeryturę. Anna złożyła wnioski o emeryturę zarówno w Polsce, jak i w Holandii. Zgodnie z przepisami unijnymi, Anna ma prawo pobierać emeryturę z obu krajów. Wniosek o holenderską emeryturę złożyła w krakowskim oddziale ZUS, który przesłał dokumenty do odpowiednich instytucji w Holandii. Teraz Anna cieszy się dwiema emeryturami, które łącznie zapewniają jej komfortowe życie na emeryturze.

Podsumowanie

Osoby pracujące w różnych krajach Unii Europejskiej mogą liczyć na otrzymanie emerytury z każdego państwa, w którym były zatrudnione, bez konieczności rezygnowania z jednego świadczenia na rzecz drugiego. Wnioski można składać w Polsce, a odpowiednie instytucje zadbają o przekazanie dokumentów do krajów, w których dana osoba pracowała. Dzięki temu, emeryci mogą cieszyć się komfortowym życiem na emeryturze, korzystając z różnych źródeł finansowania.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism urzędowych, abyś mógł bezproblemowo uzyskać swoje świadczenia emerytalne z Polski i zagranicy. Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci zadbają o każdy szczegół Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu