Emerytura z dwóch krajów - jak pobierać świadczenia z Polski i Holandii?

• Data: 22-06-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Od roku pobieram emeryturę z ZUS-u, ale od 10 lat pracuję w Holandii i chciałam pobierać osobno emeryturę z Polski, osobno z Holandii. Czy mam to zgłosić w ZUS-e, że pracuję w Holandii? I czy muszę zwrócić pieniądze, które pobieram od roku?

Emerytura z dwóch krajów - jak pobierać świadczenia z Polski i Holandii?

Dwie emerytury

Uprzejmie informuję, że jeżeli spełnia Pani warunki do przyznania świadczenia emerytalnego również w Holandii, to może Pani bez przeszkód pobierać zarówno jedną emeryturę, jak i drugą emeryturę. Nie musi Pani również zwracać emerytury polskiej, która była już Pani wypłacana. Jeżeli emerytura będzie wypłacana przez instytucje holenderską, a rozlicza się Pani w Polsce (rozliczenie roczne), to musi Pani pamiętać o tym, aby dochody z drugiej emerytury przedstawić do rozliczenia.

Wniosek o przyznanie zagranicznej emerytury

Podkreślić należy, że pracowała Pani w Holandii, a zatem w państwie członkowskim Unii Europejskiej, dlatego też może się Pani ubiegać o emeryturę z tego Państwa niezależnie od przyznanej emerytury w Polsce. Co ważne, wniosek o wypłatę tej emerytury może Pani złożyć w państwie, w którym aktualnie Pani mieszka. Instytucja ubezpieczeniowa tego państwa przekaże wniosek o emeryturę do wszystkich państw, w których Pani pracowała. Zatem jeżeli mieszka Pani w Polsce, to może Pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury holenderskiej do oddziału ZUS-u w Krakowie, który jest właściwy do załatwiania sprawy związanych z emeryturą z Holandii. Po przeprowadzonym postępowaniu w tym zakresie otrzyma Pani odrębną decyzję w sprawie przyznania emerytury z Holandii.

Jeżeli aktualnie mieszka Pani w Polsce, to w celu otrzymania emerytury holenderskiej proszę o wypełnienie formularza EMP – wniosek o emeryturę i załącznik EMZ (w załączeniu). Do wniosku należy dołączyć:

  • formularz unijny E 2027 PL – informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej; w formularzu trzeba podać, że pracowała Pani w Holandii;
  • dokumenty, które uzasadniają przyznanie emerytury zagranicznej w tym w szczególności numer zagranicznego ubezpieczenia.

Może Pani też, jeżeli mieszka Pani w Holandii, złożyć dokumenty do odpowiedniej instytucji zabezpieczenia społecznego.

Przykłady

Życie w Polsce i praca za granicą

Jan Kowalski, po przepracowaniu 30 lat w Polsce, zdecydował się wyjechać do Niemiec, gdzie przez kolejne 15 lat pracował na etacie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego wrócił do Polski. Złożył wniosek o polską emeryturę w ZUS-ie oraz o niemiecką emeryturę w odpowiedniej instytucji w Niemczech. Dzięki temu, że pracował w krajach Unii Europejskiej, nie musiał rezygnować z jednej emerytury na rzecz drugiej. Obecnie Jan otrzymuje świadczenia z obu krajów, co pozwala mu cieszyć się spokojną i dostatnią emeryturą.

Emerytura po latach pracy w różnych krajach UE

Maria Nowak przez 25 lat pracowała w Polsce, a następnie wyjechała do Włoch, gdzie spędziła kolejne 20 lat na stanowisku księgowej. Po powrocie do kraju, złożyła wniosek o emeryturę w ZUS-ie oraz we włoskim odpowiedniku ZUS-u. Dzięki międzynarodowym umowom emerytalnym, Maria otrzymuje świadczenia z obu państw, co znacznie poprawia jej sytuację finansową na emeryturze.

Pracując w Holandii i w Polsce

Anna Malinowska, po ukończeniu studiów w Polsce, wyjechała do Holandii, gdzie pracowała przez 10 lat. Po powrocie do Polski i przepracowaniu kolejnych 20 lat, przeszła na emeryturę. Anna złożyła wnioski o emeryturę zarówno w Polsce, jak i w Holandii. Zgodnie z przepisami unijnymi, Anna ma prawo pobierać emeryturę z obu krajów. Wniosek o holenderską emeryturę złożyła w krakowskim oddziale ZUS, który przesłał dokumenty do odpowiednich instytucji w Holandii. Teraz Anna cieszy się dwiema emeryturami, które łącznie zapewniają jej komfortowe życie na emeryturze.

Podsumowanie

Osoby pracujące w różnych krajach Unii Europejskiej mogą liczyć na otrzymanie emerytury z każdego państwa, w którym były zatrudnione, bez konieczności rezygnowania z jednego świadczenia na rzecz drugiego. Wnioski można składać w Polsce, a odpowiednie instytucje zadbają o przekazanie dokumentów do krajów, w których dana osoba pracowała. Dzięki temu, emeryci mogą cieszyć się komfortowym życiem na emeryturze, korzystając z różnych źródeł finansowania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism urzędowych, abyś mógł bezproblemowo uzyskać swoje świadczenia emerytalne z Polski i zagranicy. Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci zadbają o każdy szczegół Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118