Długi i komornik a spadek po ojcu

• Autor: Michał Berliński

Mój mąż poręczył kredyt przed małżeństwem. Kredyt nie został spłacony i mąż ma przez to długi. Jest to teraz duża kwota i komornik raz na jakiś czas, poprzez wezwanie, zajecie – upomina się o spłatę. Mąż nie posiada (posiadał) majątku osobistego, zarabia najniższą krajową. W 2019 roku zmarł teść – właściciel domu i działki razem z teściową. Mąż jest jedynakiem. Z ustawy odziedziczył 25%. Do tej pory nie został poświadczony akt dziedziczenia, mąż nie odrzucił spadku. Czy jeżeli teściowa dokona 75% darowizny lub dożywocia na mnie, to ta część będzie wolna od zajęcia? Czy do tego potrzeba wcześniejszego poświadczenia dziedziczenia po teściu? I co z częścią mojego męża, czy mąż może dokonać darowizny na teściową, a teściowa na mnie albo bezpośrednio na mnie? Czy komornik może dokonać zajęcia udziału i w jakiej części? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? I czy mam podpisać z mężem rozdzielność przed tym? Czy rozdzielność majątkowa jest też potrzebna, żeby komornik nie zajął samochodu, jeśli taki chciałabym kupić?

Długi i komornik a spadek po ojcu

Uchronienie dobytku przed spłatą długów z kredytu

Na wstępie należy wskazać, że po pierwsze, aby teściowa mogła cokolwiek Pani darować, musi najpierw zrobić porządek w księdze wieczystej. Tutaj aktualnie teściowa jest właścicielem 50% w nieruchomości, nie zaś 75%. Jeśli chciałaby to załatwić, to musiałaby najpierw załatwić kwestie spadkowe po mężu, a zatem przyjąć po nim spadek. Wtedy też 1/3 spadku trafi do majątku Pani męża. Z tego, co Pani wskazuje, mąż w ten sposób nabędzie 1/4 spadku, która to może zostać zajęta przez komornika. Jednak należy wskazać, że udziały w nieruchomościach nie są tak często zajmowane jak cała nieruchomość. Oczywiście tego samego lub następnego dnia Pani mąż może darować swój udział w 1/4 na rzecz swojej mamy. Ta zaś może dalej całość przekazać Pani. Nie polecam w tym miejscu darowizny, bowiem od tego będzie należny podatek, gdyż jako synowa nie jest Pani w grupie podatkowej 0. Dużo bardziej opłacalne pod kątem podatkowym jest otrzymanie tej nieruchomości od teściowej w formie tzw. umowy dożywocia. Będzie Pani mogła w ten sposób otrzymać całą nieruchomość – a kosztem będzie kwota 2% podatku od wartości otrzymanej nieruchomości.

Unieważnienie przekazania nieruchomości

W przypadku przekazania nieruchomości przez Pani męża na rzecz swojej mamy trzeba jednak pamiętać o możliwości unieważnienia tej czynności. Wierzyciel Pani męża ma prawo wystąpienia do sądu o unieważnienie tej czynności. Jest to postępowanie bardzo skomplikowane. Jest to możliwość cofnięcia niekorzystnych dla wierzyciela czynności. W polskim prawie w dalszym ciągu istnieje instytucja skargi pauliańskiej. Instytucja ta regulowana przez art. 527 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Skarga pauliańska

Wobec tego należy mieć na uwadze, że wszelkie czynności opisane powyżej, tj. przepisanie majątku, w tym nieruchomości na inną osobę, może być uznane za nieskuteczne względem wierzyciela. Skarga pauliańska wymaga skierowana do sądu powództwa i jest to dosyć kosztowne. Ale tutaj nieruchomość znów nie będzie teściowej, tylko Pani, więc dalej należałoby unieważnić kolejną czynność – w mojej ocenie byłoby to trudne do zrobienia. Dodatkowo wierzyciel ma na to tylko 5 lat. Pani majątek osobisty – a takim będzie to mieszkanie – jest bezpieczne.

Majątek osobisty żony a długi męża

Zatem najpierw poświadczenie dziedziczenia po teściu, dalej przekazanie darowizny na rzecz mamy przez Pani męża, a potem dożywocie dla Pani. Odnośnie samochodu – tak, polecam zawrzeć w tym przypadku rozdzielność majątkową przed zakupem pojazdu. W ten sposób otrzymywane przez Panią wynagrodzenie za pracę nie wchodzi w skład majątku wspólnego, a tym samym zakupy z tego wynagrodzenia również pozostają Pani majątkiem osobistym.