Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłacenie podatku w Niemczech od sprzedaży odziedziczonego mieszkania w Polsce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.11.2018

Od wielu lat mieszkam w Niemczech, gdzie mam obywatelstwo, pracuje i odprowadzam podatki. Niedawno odziedziczyłem i sprzedałem mieszkanie w Polsce. W Polsce mam 2 lata czasu na zapłacenie od tego podatku (chyba że kupię inną nieruchomość). Chcę zapłacić ten podatek w Niemczech (tzw. Erbschaftssteuer). Czy zapłacę go również w Polsce?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przedstawionej przez Pana sprawie kwestia obywatelstwa nie ma znaczenia. Istotne jest natomiast to, że na stale mieszka Pan i pracuje w Niemczech, zatem bez wątpienia można przyjąć, że, dla celów podatkowych, jest Pan rezydentem niemieckim. Z racji tego, że osiągnął Pan dochód ze sprzedaży mieszkania znajdującego się na terytorium Polski, w kwestii ustalenia miejsca opodatkowania należy sięgnąć do polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kluczowe będą następujące przepisy tej umowy:

 

„Artykuł 6

Dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

 

Artykuł 24

W przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, podatek będzie ustalany w następujący sposób – dochód uzyskiwany w Rzeczypospolitej Polskiej lub mienie położone w Rzeczypospolitej Polskiej, które zgodnie z niniejszą umową może podlegać opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru podatku niemieckiego”.

 

W świetle powyższego dochód ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce podlegać będą opodatkowaniu w Polsce, ponieważ takie dochody mogą być zaś opodatkowanie w państwie położenia nieruchomości – czyli w tym przypadku w Polsce. Zgodnie zaś z art. 24 ust. 1 lit. a umowy dochód osoby niemieckiej ze sprzedaży nieruchomości w Polsce nie będzie w Niemczech podlegał opodatkowaniu. Oznacza to, że musi Pan rozliczyć się ze sprzedaży nieruchomości w Polsce. W Niemczech dochód ze sprzedaży jest zwolniony, więc nie płaci Pan żadnego podatku i nie składa dokumentów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Opłacenie podatku w Niemczech od sprzedaży odziedziczonego mieszkania w Polsce

 

Dochód ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2017 r. należy rozliczyć na formularzu PIT-39 składanym do 30 kwietnia 2018 r. Zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych w przypadku uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów (przychodów) innych niż z działalności gospodarczej lub z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych, ustaleni ze względu na miejsce wykonywania czynności, z których uzyskiwany jest przychód. Zatem organem podatkowym właściwym w sprawie opodatkowania dochodu uzyskanego przez nierezydenta ze sprzedaży nieruchomości będzie naczelnik urzędu skarbowego ustalony wg miejsca zawarcia umowy sprzedaży (podpisania aktu notarialnego).

 

W celu zwolnienia się z obowiązku zapłaty podatku może Pan skorzystać z opcji, jaką daje art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Artykuł ten stanowi, że jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup innej nieruchomości na cele mieszkaniowe to transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. Zakup może dotyczyć nieruchomości położonej na terytorium krajów UE. Pieniądze należy wydać w maksymalnym okresie 2 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż. Oznacza to, że uzyskany ze sprzedaży przychód musi Pan przeznaczyć na zakup innej nieruchomości do 31.12.2019 r.

 

Proszę pamiętać, że choć termin na wydanie pieniędzy wynosi dwa lata, to i tak ciąży na Panu obowiązek złożenia deklaracji PIT-39 do 30 kwietnia 2018 r. W deklaracji tej można jednak uwzględnić planowany, przyszły wydatek na zakup nieruchomości. Jeżeli w dokumencie PIT-39 zadeklaruje Pan wydanie całego przychodu na nową nieruchomość, to podatku Pan nie zapłaci. Jeśli natomiast okazałoby się później, że w terminie 2 lat nie udało się wydać wszystkich pieniędzy, będzie Pan zobowiązany do złożenia korekty deklaracji PIT-39 i wpisania rzeczywiście wydanej kwoty.  

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »