Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wkład przyszłej żony w zakup mieszkania a uznanie przez urząd skarbowy, że to – darowizna dla osoby obcej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.04.2011

Wpadłem w tarapaty – urząd skarbowy żąda zapłaty 15 tys. zł podatku! Pokrótce sytuacja wygląda następująco: przed dwoma laty postanowiłem założyć rodzinę. Moja partnerka – obecnie żona, była w trakcie rozwodu, ale chcieliśmy jak najszybciej razem zamieszkać, więc żona sprzedała swoje mieszkanie i uzyskane pieniądze włożyła jako wkład własny do zakupu naszego wspólnego mieszkania, zaś brakującą kwotę pokryłem ja, zaciągając kredyt hipoteczny. W akcie notarialnym jako właściciel figuruję tylko ja, ze względu na będącą wówczas w toku sprawę rozwodową przyszłej żony. Urząd skarbowy potraktował wkład żony jako darowiznę dla mnie, a że wówczas nie byliśmy jeszcze małżeństwem, więc uznano, że jest to darowizna dla osoby obcej. Pomimo że wyjaśniłem sprawę pisemnie i ustnie, nie otrzymałem jak dotąd żadnych odpowiedzi, aż wczoraj zadzwonił urzędnik US i poinformował, że mam do zapłaty 15 000 zł. W najbliższym czasie mam otrzymać decyzję również pisemnie. Czy urząd skarbowy może tak ignorować wyjaśnienia strony? Czy mam szansę się jakoś wybronić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku – zatem gdy żona, nie będąc jeszcze Pana żoną, wpłaciła pieniądze na wkład własny, a Pan stał się jedynym właścicielem mieszkania, niejako doszło do darowizny pieniężnej i to do darowizny od obcej, niespokrewnionej osoby.

 

Powyższe powoduje, że w braku przeciwnych dowodów organ ma rację. Składał Pan już, jak pisze, wyjaśnienia, opisując w przedstawiony sposób stan faktyczny, czym, moim zdaniem, zaszkodził Pan sobie, bowiem teraz nie ma możliwości w zasadzie wprowadzenia mniej kosztownej linii obrony.

 

Wyjściem rozsądnym było, jeśli z powodu rozwodu w ogóle odrzucali Państwo wspólny zakup mieszkania, zgłoszenie wspomnianej kwoty jako pożyczki – kosztowałoby to jedynie 2%, a pożyczki nie musiałby Pan zwracać, bowiem już jako żona, małżonka mogłaby ją Panu umorzyć i zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystałby Pan ze zwolnienia.

 

Teoretycznie możliwe było również tłumaczenie, iż wpłata od małżonki była zaliczką na poczet sprzedaży nieruchomości, która ma mieć miejsce w przyszłości – takie tłumaczenie nie miałoby konsekwencji podatkowych.

 

Niestety, złożył Pan już wyjaśnienia i w tej chwili organ nie da wiary wyjaśnieniom sprzecznym z wcześniej złożonymi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Proszę zauważyć, że Pana wyjaśnienie to jedno, a treść aktu notarialnego to drugie. Urząd skarbowy wie, że mieszkanie nie jest wspólne, bowiem notariusz z urzędy przekazał odpis aktu notarialnego do urzędu skarbowego.

 

Jeśli organ rozstrzyga w formie decyzji, to od decyzji przysługuje odwołanie, które wnosi się do dyrektora właściwej miejscowo izby skarbowej w terminie 14 dni. Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

 

Odwołanie możemy sporządzić za Pana (świadczymy takie usługi) – zaznaczam jednak, że sprawa nie jest prosta i trudno będzie o jej pozytywne zakończenie. Dodam jeszcze, że potraktowanie przez organ owej wpłaty jako pożyczki w tej chwili powoduje konieczność zapłaty 20% podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Mam zamiar kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Podpisałam umowę przedwstępną z następującymi warunkami:

 

  1. wymeldowanie sprzedającego w ciągu 14 dni od daty zawarcia aktu notarialnego;
  2. wydanie lokalu w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu notarialnego.

 

Mieszkanie należy do mężczyzny po rozwodzie, jest on jedynym właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej. Czy powinnam mimo wszystko zażądać od niego pokazania wyroku rozwodowego? Czy niewymeldowanie się sprzedającego może mieć dla mnie jakieś negatywne konsekwencje? Ile może mnie kosztować administracyjne wymeldowanie poprzedniego właściciela i ile czasu zabierze? Co zrobić, jeśli sprzedający nie wyda lokalu w ciągu miesiąca? Czy mogę po prostu zmienić zamki i wyrzucić jego rzeczy?

Nie dopełniłem obowiązku podatkowego, termin do zgłoszenia minął

Trzy lata temu odziedziczyłem po mamie mieszkanie (akt poświadczenia dziedziczenia). Nie dopełniłem obowiązku podatkowego – nie zgłosiłem nabycia spadku w ciągu 6 miesięcy w urzędzie skarbowym. Po prostu nie wiedziałem, że tak trzeba. Jak dotąd urząd skarbowy nie zwracał się do mnie w tej sprawie. Zastanawiam się, jak z tego wybrnąć. W tym mieszkaniu od lat jest zameldowany mój syn. Ja natomiast jestem współwłaścicielem innego mieszkania, w którym mieszkam z żoną. Czy zgodnie z art. 16 ustawy o spadkach i darowiznach moje ewentualne zameldowanie w mieszkaniu odziedziczonym po matce na okres 5 lat spowodowałoby, po upływie tego czasu, zwolnienie z konieczności okazywania zaświadczenia z US, gdyby w grę wchodziła następnie sprzedaż lub darowizna tego lokalu? Jeśli nie, czy istnieje jakikolwiek inny legalny sposób, żeby uniknąć płacenia podatku?

Wniosek o umorzenie zaległości podatkowych

Dziecko lat 13 ma w stosunku do urzędu skarbowego do zapłaty podatek od spadków i darowizn w dość znacznej kwocie, której nie jest w stanie pokryć. Dziedziczenie było z dobrodziejstwem inwentarza, jednak odziedziczona nieruchomość jest obciążona kredytami i nikt nie chce jej kupić. Co w takiej sytuacji? Czy urząd skarbowy może mnie jako rodzica obciążyć zobowiązaniem dziecka?

Darowizna części mieszkania w pierwszej grupie podatkowej

Trzy lata temu wraz z rodzicami zakupiliśmy dla mnie mieszkanie, ja mam większy udział we własności. Obecnie chcę je sprzedać, a później kupić domek. Czy rodzice, dokonując darowizny na moją rzecz (pierwsza grupa podatkowa) swojego udziału w mieszkaniu, będą musieli zapłacić podatek?

Czynność przekazania nieruchomości

Rodzice chcieliby przekazać darowiznę dla mnie (syna) i mojej żony. Chodzi o nieruchomość o wartości 300 tys. zł (działka + dom). Dom został wybudowany przeze mnie i żonę, wszystkie pozwolenia na budowę posiadamy na nasze nazwiska. Jak wykonać czynność przekazania nieruchomości, czy da się uniknąć podatku? Zależy nam, byśmy oboje z żoną byli właścicielami.

Pieniądze z rachunku bankowego na konto syna

Mąż chce przekazać synowi ze swojego rachunku bankowego pieniądze na zakup mieszkania. Czy będzie trzeba zapłacić podatek?

Brak korzystania ze spadku a obowiązek podatkowy

W ubiegłym roku zmarł ojciec. Sąd stwierdził już nabycie spadku przez mamę, mojego brata i mnie. Mieszkanie, działkę, samochód użytkuje nasza mama, dysponuje też oszczędnościami. Ani ja, ani mój brat nie skorzystaliśmy dotychczas ze spadku. Czy mama podlega obowiązkowi podatkowemu, jeżeli po śmierci męża dysponuje wspólnym majątkiem? Czy brat i ja podlegamy obowiązkowi podatkowemu, jeżeli fizycznie nie skorzystaliśmy ze spadku?

Darowizna od rodziców a obowiązek podatkowy

Moi rodzice chcą przekazać mi darowiznę w formie przelewu środków na konto bankowe (wartość powyżej 10 tys. zł). Kwotę tej darowizny planuje wykorzystać na zakup mieszkania. Mieszkanie kupuję razem z żoną, z którą mam wspólnotę majątkową. Czy w przedstawionej sytuacji przekazania darowizny następuję obowiązek podatkowy? Jeśli istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku podatkowego, to jakie warunki muszę spełnić? Z informacji, jakie znalazłem w Internecie, darowizna w ramach najbliższej rodziny (grupa zerowa), nie podlega opodatkowaniu. Podkreślę jednak, że w moim przypadku kwotę darowizny przeznaczam na zakup mieszkania wspólnie z żoną, która wobec moich rodziców nie jest już zaliczana do tzw. grupy zerowej.

Darowizna wkładu mieszkania lokatorskiego

Rodzice przepisali na mnie swoje mieszkanie lokatorskie. Wypełniłam druk SD-Z2, kwota darowizny wynosiła 160 000 zł. Ponieważ jestem zameldowana w Warszawie, więc rozliczyłam się z warszawskim urzędem skarbowym i stamtąd otrzymałam wezwanie do okazania kopii przelewów: wkładu ze spółdzielni na konta moich rodziców, z ich kont na moje i z mojego na konto spółdzielni. Tymczasem w moim mieście panie w spółdzielni mówią, że żadnych przelewów nie robią, więc nie wydadzą mi żadnej kopii. Co teraz zrobić i kto ma rację?

Sprzedaż mieszkania po zmarłym i kupienie mniejszego a podatek

Odziedziczyłam wraz z dwoma siostrami i mamą mieszkanie po zmarłym tacie (mama nadal zamieszkuje w tym mieszkaniu). Odbyła się już sprawa o nabycie spadku. Mama chce sprzedać to mieszkanie i kupić mniejsze – jak najszybciej. Czy jeśli wspólnie sprzedamy i wspólnie kupimy nowe mieszkanie w ciągu dwóch lat (oczywiście będzie tam zamieszkiwać mama), to unikniemy wszyscy podatku? Czy jednak należałoby zrobić dział spadku na mamę, aby uniknąć podatku.

Niezgłoszenie darowizny mieszkania z US a uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z podatku

W 2008 r. córka otrzymała mieszkanie w formie darowizny notarialnej, lecz prawdopodobnie nie zgłosiła tego w US. Obecnie sprzedaje to mieszkanie i notariusz wymaga zaświadczenia z US o zwolnieniu z podatku. Jeszcze nie zgłaszała w US potrzeby uzyskania takiego zaświadczenia. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Nie zapłaciłam podatku, co mnie czeka?

Sprzedałam mieszkanie po śmierci rodziców przed upływem 5 lat i wiem, że powinnam zapłacić 19% podatku od otrzymanej kwoty. Nie zapłaciłam podatku, co mnie czeka? Dodam też, że aktualnie mieszkam z partnerem, który przelał na moje konto pieniądze. Czy urząd skarbowy może wejść na to konto i zabrać pieniądze partnera? Czy można taką sprawę polubownie rozwiązać i spłacać zaległy podatek w ratach?

PESEL darczyńcy na deklaracji SD-Z2

Siostra mieszkająca w Kanadzie chce przesłać mi pewną kwotę pieniędzy, wiem, że muszę zgłosić to w urzędzie skarbowy na druku SD-Z2. W zgłoszeniu należy podać dane darczyńcy oraz PESEL. W jakim celu potrzebne są te dane, czy to wiąże się z jakiś sprawdzeniem, jeżeli tak – to z jakim?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »