Wkład przyszłej żony w zakup mieszkania a uznanie przez urząd skarbowy, że to – darowizna dla osoby obcej

• Autor: Aleksander Słysz

Wpadłem w tarapaty – urząd skarbowy żąda zapłaty 15 tys. zł podatku! Pokrótce sytuacja wygląda następująco: przed dwoma laty postanowiłem założyć rodzinę. Moja partnerka – obecnie żona, była w trakcie rozwodu, ale chcieliśmy jak najszybciej razem zamieszkać, więc żona sprzedała swoje mieszkanie i uzyskane pieniądze włożyła jako wkład własny do zakupu naszego wspólnego mieszkania, zaś brakującą kwotę pokryłem ja, zaciągając kredyt hipoteczny. W akcie notarialnym jako właściciel figuruję tylko ja, ze względu na będącą wówczas w toku sprawę rozwodową przyszłej żony. Urząd skarbowy potraktował wkład żony jako darowiznę dla mnie, a że wówczas nie byliśmy jeszcze małżeństwem, więc uznano, że jest to darowizna dla osoby obcej. Pomimo że wyjaśniłem sprawę pisemnie i ustnie, nie otrzymałem jak dotąd żadnych odpowiedzi, aż wczoraj zadzwonił urzędnik US i poinformował, że mam do zapłaty 15 000 zł. W najbliższym czasie mam otrzymać decyzję również pisemnie. Czy urząd skarbowy może tak ignorować wyjaśnienia strony? Czy mam szansę się jakoś wybronić?

Wkład przyszłej żony w zakup mieszkania a uznanie przez urząd skarbowy, że to – darowizna dla osoby obcej

Darowizna między osobami niespokrewnionymi

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku – zatem gdy żona, nie będąc jeszcze Pana żoną, wpłaciła pieniądze na wkład własny, a Pan stał się jedynym właścicielem mieszkania, niejako doszło do darowizny pieniężnej i to do darowizny od obcej, niespokrewnionej osoby.

Powyższe powoduje, że w braku przeciwnych dowodów organ ma rację. Składał Pan już, jak pisze, wyjaśnienia, opisując w przedstawiony sposób stan faktyczny, czym, moim zdaniem, zaszkodził Pan sobie, bowiem teraz nie ma możliwości w zasadzie wprowadzenia mniej kosztownej linii obrony.

Wyjściem rozsądnym było, jeśli z powodu rozwodu w ogóle odrzucali Państwo wspólny zakup mieszkania, zgłoszenie wspomnianej kwoty jako pożyczki – kosztowałoby to jedynie 2%, a pożyczki nie musiałby Pan zwracać, bowiem już jako żona, małżonka mogłaby ją Panu umorzyć i zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystałby Pan ze zwolnienia.

Teoretycznie możliwe było również tłumaczenie, iż wpłata od małżonki była zaliczką na poczet sprzedaży nieruchomości, która ma mieć miejsce w przyszłości – takie tłumaczenie nie miałoby konsekwencji podatkowych.

Niestety, złożył Pan już wyjaśnienia i w tej chwili organ nie da wiary wyjaśnieniom sprzecznym z wcześniej złożonymi.

Proszę zauważyć, że Pana wyjaśnienie to jedno, a treść aktu notarialnego to drugie. Urząd skarbowy wie, że mieszkanie nie jest wspólne, bowiem notariusz z urzędy przekazał odpis aktu notarialnego do urzędu skarbowego.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego

Jeśli organ rozstrzyga w formie decyzji, to od decyzji przysługuje odwołanie, które wnosi się do dyrektora właściwej miejscowo izby skarbowej w terminie 14 dni. Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Odwołanie możemy sporządzić za Pana (świadczymy takie usługi) – zaznaczam jednak, że sprawa nie jest prosta i trudno będzie o jej pozytywne zakończenie. Dodam jeszcze, że potraktowanie przez organ owej wpłaty jako pożyczki w tej chwili powoduje konieczność zapłaty 20% podatku.