Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wkład przyszłej żony w zakup mieszkania a uznanie przez urząd skarbowy, że to – darowizna dla osoby obcej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.04.2011

Wpadłem w tarapaty – urząd skarbowy żąda zapłaty 15 tys. zł podatku! Pokrótce sytuacja wygląda następująco: przed dwoma laty postanowiłem założyć rodzinę. Moja partnerka – obecnie żona, była w trakcie rozwodu, ale chcieliśmy jak najszybciej razem zamieszkać, więc żona sprzedała swoje mieszkanie i uzyskane pieniądze włożyła jako wkład własny do zakupu naszego wspólnego mieszkania, zaś brakującą kwotę pokryłem ja, zaciągając kredyt hipoteczny. W akcie notarialnym jako właściciel figuruję tylko ja, ze względu na będącą wówczas w toku sprawę rozwodową przyszłej żony. Urząd skarbowy potraktował wkład żony jako darowiznę dla mnie, a że wówczas nie byliśmy jeszcze małżeństwem, więc uznano, że jest to darowizna dla osoby obcej. Pomimo że wyjaśniłem sprawę pisemnie i ustnie, nie otrzymałem jak dotąd żadnych odpowiedzi, aż wczoraj zadzwonił urzędnik US i poinformował, że mam do zapłaty 15 000 zł. W najbliższym czasie mam otrzymać decyzję również pisemnie. Czy urząd skarbowy może tak ignorować wyjaśnienia strony? Czy mam szansę się jakoś wybronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku – zatem gdy żona, nie będąc jeszcze Pana żoną, wpłaciła pieniądze na wkład własny, a Pan stał się jedynym właścicielem mieszkania, niejako doszło do darowizny pieniężnej i to do darowizny od obcej, niespokrewnionej osoby.

 

Powyższe powoduje, że w braku przeciwnych dowodów organ ma rację. Składał Pan już, jak pisze, wyjaśnienia, opisując w przedstawiony sposób stan faktyczny, czym, moim zdaniem, zaszkodził Pan sobie, bowiem teraz nie ma możliwości w zasadzie wprowadzenia mniej kosztownej linii obrony.

 

Wyjściem rozsądnym było, jeśli z powodu rozwodu w ogóle odrzucali Państwo wspólny zakup mieszkania, zgłoszenie wspomnianej kwoty jako pożyczki – kosztowałoby to jedynie 2%, a pożyczki nie musiałby Pan zwracać, bowiem już jako żona, małżonka mogłaby ją Panu umorzyć i zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystałby Pan ze zwolnienia.

 

Teoretycznie możliwe było również tłumaczenie, iż wpłata od małżonki była zaliczką na poczet sprzedaży nieruchomości, która ma mieć miejsce w przyszłości – takie tłumaczenie nie miałoby konsekwencji podatkowych.

 

Niestety, złożył Pan już wyjaśnienia i w tej chwili organ nie da wiary wyjaśnieniom sprzecznym z wcześniej złożonymi.

 

Proszę zauważyć, że Pana wyjaśnienie to jedno, a treść aktu notarialnego to drugie. Urząd skarbowy wie, że mieszkanie nie jest wspólne, bowiem notariusz z urzędy przekazał odpis aktu notarialnego do urzędu skarbowego.

 

Jeśli organ rozstrzyga w formie decyzji, to od decyzji przysługuje odwołanie, które wnosi się do dyrektora właściwej miejscowo izby skarbowej w terminie 14 dni. Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

 

Odwołanie możemy sporządzić za Pana (świadczymy takie usługi) – zaznaczam jednak, że sprawa nie jest prosta i trudno będzie o jej pozytywne zakończenie. Dodam jeszcze, że potraktowanie przez organ owej wpłaty jako pożyczki w tej chwili powoduje konieczność zapłaty 20% podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 0 =

»Podobne materiały

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Mam zamiar kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Podpisałam umowę przedwstępną z następującymi warunkami:   wymeldowanie sprzedającego w ciągu 14 dni od daty zawarcia aktu notarialnego; wydanie lokalu w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu notarialnego.   Mieszkanie należy do mężczyzny

 

Wniosek o umorzenie zaległości podatkowych

Dziecko lat 13 ma w stosunku do urzędu skarbowego do zapłaty podatek od spadków i darowizn w dość znacznej kwocie, której nie jest w stanie pokryć. Dziedziczenie było z dobrodziejstwem inwentarza, jednak odziedziczona nieruchomość jest obciążona kredytami i nikt nie chce jej kupić. Co w takiej sytua

 

Czynność przekazania nieruchomości

Rodzice chcieliby przekazać darowiznę dla mnie (syna) i mojej żony. Chodzi o nieruchomość o wartości 300 tys. zł (działka + dom). Dom został wybudowany przeze mnie i żonę, wszystkie pozwolenia na budowę posiadamy na nasze nazwiska. Jak wykonać czynność przekazania nieruchomości, czy da się uniknąć p

 

Darowizna od rodziców a obowiązek podatkowy

Moi rodzice chcą przekazać mi darowiznę w formie przelewu środków na konto bankowe (wartość powyżej 10 tys. zł). Kwotę tej darowizny planuje wykorzystać na zakup mieszkania. Mieszkanie kupuję razem z żoną, z którą mam wspólnotę majątkową. Czy w przedstawionej sytuacji przekazania darowizny następuję

 

Darowizna wkładu mieszkania lokatorskiego

Rodzice przepisali na mnie swoje mieszkanie lokatorskie. Wypełniłam druk SD-Z2, kwota darowizny wynosiła 160 000 zł. Ponieważ jestem zameldowana w Warszawie, więc rozliczyłam się z warszawskim urzędem skarbowym i stamtąd otrzymałam wezwanie do okazania kopii przelewów: wkładu ze spółdzielni na

 

Sprzedaż mieszkania po zmarłym i kupienie mniejszego a podatek

Odziedziczyłam wraz z dwoma siostrami i mamą mieszkanie po zmarłym tacie (mama nadal zamieszkuje w tym mieszkaniu). Odbyła się już sprawa o nabycie spadku. Mama chce sprzedać to mieszkanie i kupić mniejsze – jak najszybciej. Czy jeśli wspólnie sprzedamy i wspólnie kupimy nowe mieszkanie w ciąg

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »