Wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżenia• Autor: Łukasz Obrał |
Postanowiłam rozstać się z mężem, bo źle mnie traktował przez wiele lat, a ostatnio zdradził. Okazało się jednak, że dom, który zbudowaliśmy w trakcie małżeństwa (nie mamy rozdzielności majątkowej), jest męża. Kupując działkę, sporządził akt notarialny w taki sposób, że wynika z niego, że zakupił ją ze środków własnych, a zgodnie z prawdą żadnych nie posiadał. Mieliśmy nasze wspólne oszczędności, a do budowy domu ja dołożyłam pieniądze uzyskane ze sprzedaży własnego mieszkania. Teraz wychodzi na to, że muszę wyprowadzić się z domu i wynająć mieszkanie. Czy mogę walczyć o spłatę połowy domu? W księdze wieczystej wpisany jest mąż. Czy warto wystąpić z wnioskiem o wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżenia o niezgodności jej treści z rzeczywistym stanem prawnym? |
|
Wyodrębnienie majątku osobistego każdego z małżonkówZgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Natomiast zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
To, że w umowie zakupu nieruchomości Pani mąż oświadczył, iż nabywa te nieruchomości ze swojego majątku osobistego, nie przesądza o tym, iż nieruchomość ta należy do jego majątku osobistego. Składniki majątku wspólnegoZ art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego wynika, że w skład majątku wspólnego wchodzą wszystkie przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa przez małżonków lub przez jednego z nich. Do przynależności przedmiotu majątkowego nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie czy też jedno z nich.
O tym, czy przedmiot majątkowy nabyty przez jednego z małżonków stanie się składnikiem majątku wspólnego, decydują okoliczności obiektywne, wynikające z art. 31 § 1 i art. 33 Kodeksu rodzinnego. Nie ma w tym względzie znaczenia jednostronne oświadczenie małżonka będącego stroną czynności prawnej.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. wyroki z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. akt. II CKN 1194/00 i z dnia 17 maja 1985 r., sygn. akt. III CRN 119/85) w systemie prawa rodzinnego, przyjmującego jako zasadę reżim ustawowej wspólności majątkowej, można skonstruować domniemanie faktyczne, że określone rzeczy w transakcji dokonywanej tylko przez jednego z małżonków zostały nabyte z majątku wspólnego na rzecz ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, natomiast nabycie określonej rzeczy z majątku osobistego małżonka musi wynikać wyraźnie nie tylko z oświadczenia współmałżonka, ale także – i to przede wszystkim – z całokształtu okoliczności istotnych prawnie z punktu widzenia przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zakup tylko przez jednego z małżonków nieruchomości ze wspólnych oszczędnościWażną dla Pani sytuacji okolicznością będzie to, że mąż nie posiadał majątku osobistego i że nieruchomość została zakupiona ze wspólnych oszczędności (rozumiem, iż oszczędności te powstały w czasie trwania małżeństwa). Gdyby mąż nabył nieruchomość ze swojego majątku osobistego, np. z oszczędności poczynionych przed zawarciem małżeństwa lub ze środków uzyskanych w spadku lub w darowiźnie, to zgodnie z zasadą surogacji – stosownie do której do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego – nieruchomość stanowiłaby składnik jego majątku osobistego.
Z uwagi na to, że, jak Pani pisze w pytaniu, mąż nie posiadał majątku osobistego, z którego mógłby kupić nieruchomość, należy stwierdzić, iż nieruchomość, którą zakupił Pani mąż za środki wspólne, wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego i dlatego może podlegać podziałowi. Postępowanie o podział majątku wspólnegoW celu uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości zakupionej przez męża może Pani żądać ustalenia przez sąd, iż nieruchomość ta wchodzi w skład majątku małżeńskiego.
Z takim żądaniem może Pani wystąpić w czasie postępowania o podział majątku małżeńskiego (po ustaniu wspólności ustawowej) lub na podstawie art. 189 Kodeksu cywilnego (powództwo o ustalenie). Z powództwem o ustalenie na podstawie art. 189 Kodeksu cywilnego może Pani wystąpić jeszcze w czasie trwania wspólności ustawowej (przed rozwodem). Powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnymJeżeli w księgach wieczystych związanych z nieruchomością zakupioną przez Pani męża jest wpisany jako właściciel tylko on, może Pani również wystąpić przeciwko mężowi z żądaniem uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym na podstawie art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Takie żądanie wyłącza powództwo o ustalenie na podstawie art. 189 Kodeksu cywilnego.
W sprawach uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym na pozwanym nabywcy (Pani mężu) spoczywa ciężar dowodu, że prawo wpisane w księdze wieczystej na rzecz wyłącznie jednego małżonka, nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej, stanowi majątek osobisty tego małżonka.
W toku takiego postępowania Pani mąż będzie musiał udowodnić, że nieruchomość nabył za środki pochodzące z majątku osobistego. Wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżeniaWystępując na drogę sądową o ustalenie, że nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżeńskiego lub z powództwem o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym ewentualnie z wnioskiem o podział majątku wspólnego (po rozwodzie), może Pani równocześnie złożyć wniosek o zabezpieczenie Pani żądania poprzez wpisanie do księgi wieczystej stosownego ostrzeżenia (jeżeli takie ostrzeżenie będzie wpisane w księdze wieczystej Pani mąż zapewne nie znajdzie nabywcy na nieruchomość) lub ustalenie zakazu zbywania nieruchomości przez Pani męża. Nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny małżonkówJeżeli sąd uzna, że nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego, a Pani środki ze sprzedaży mieszkania stanowiącego składnik Pani majątku osobistego przeznaczyła na budowę domu na tej nieruchomości, to mamy do czynienia z nakładami z Pani majątku osobistego na majątek wspólny małżeński.
Stosownie do art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
Według art. 45 § 2 Kodeksu rodzinnego, zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż może Pani żądać ustalenia przez sąd, iż nieruchomość – wbrew zapisowi w akcie notarialnym umowy kupna – stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego, a następnie może Pani żądać, by przy podziale tego majątku sąd uwzględnił nakłady z Pani majątku osobistego na majątek wspólny (środki ze zbycia Pani mieszkania przeznaczone na budowę domu). Wniosek o wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżenia o niezgodności jej treści z rzeczywistym stanem prawnymJeżeli obawia się Pani, że mąż może w chwili obecnej zbyć nieruchomość (ma taką możliwość, bo jest wpisany w księgę wieczystą jako jedyny właściciel), to może Pani złożyć wniosek o wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżenia o niezgodności jej treści z rzeczywistym stanem prawnym. Taki wpis spowoduje, że ewentualny nabywca nieruchomości nie będzie mógł powoływać się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych, a Pani w przypadku zbycia przez męża nieruchomości będzie mogła żądać uznania takiej czynności prawnej ze nieskuteczną.
Sprawa o rozwód z pewnością potrwa długo. Podział majątku wspólnego może nastąpić dopiero po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Jak już wskazałem powyżej, w toku postępowania o podział majątku może Pani żądać ustalenia przez sąd, iż nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego oraz rozliczenia nakładów z Pani majątku osobistego na majątek wspólny. Pozew o ustalenie czy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiegoJeżeli nie chce Pani czekać ze sprawą ustalenia czy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego, czy też w skład majątku osobistego męża, to powinna Pani już teraz wystąpić do sądu o ustalenie, że nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego lub o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Ewentualny pozew w tej sprawie należy opłacić. Opłata od pozwu o ustalenie, jak i od pozwu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu w tych sprawach będzie równa wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot postępowania.
Jeżeli nie jest Pani w stanie ponieść tych kosztów, może Pani wystąpić do sądu o zwolnienie Pani z opłaty. Jeśli sąd uzna, że Pani sytuacja majątkowa, rodzinna powoduje, że nie jest Pani w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania i utrzymania Pani rodziny, to wówczas zwolni Panią z kosztów.
Jeżeli nie uzyska Pani zwolnienia i opłaci Pani pozew, to w przypadku uwzględnienia Pani powództwa sąd nakaże stronie przeciwnej (mężowi) zwrot poniesionych przez Panią kosztów. Od zasady, zgodnie z którą strona przegrywająca proces ponosi koszty postępowania strony przeciwnej, sąd może odstąpić wyłącznie w szczególnych i wyjątkowych okolicznościach.
Gdyby chciała Pani poczekać ze sprawą do rozwodu i z wnioskiem o ustalenie, że nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego, do sprawy o podział majątku wspólnego (opłata od wniosku to 1000 zł), to warto chociaż wystąpić z wnioskiem o wpis do księgi wieczystej ostrzeżenia o niezgodności jej treści z rzeczywistym stanem prawnym (opłata 60 zł).
Jeżeli okazałoby się, że nieruchomość stanowi składnik majątku osobistego Pani męża, będzie mogła Pani żądać zwrotu nakładów z Pani majątku osobistego na majątek osobisty męża. Postępowanie to nie będzie się toczyło na postawie art. 45 Kodeksu rodzinnego, a na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Art. 45 Kodeksu rodzinnego dotyczy bowiem wyłącznie nakładów z majątku wspólnego małżeńskiego na majątek osobisty jednego z małżonków oraz nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale