Dziedziczenie po ponownie żonatym ojcu

• Opublikowano: 08-10-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mój ojciec zmarł 3 miesiące temu, a wcześniej podpisał ze swoją obecną żoną umowę częściowego podziału majątku wspólnego, która została wpisana do księgi wieczystej mieszkania, które od 2006 roku było wspólne (mój ojciec i jego obecna żona byli wpisani jako współwłaściciele tego mieszkania). Jego obecna żona jest wpisana do księgi wieczystej jako właścicielka mieszkania. Czy ja jako córka z pierwszego małżeństwa mam prawo do dziedziczenia części tego mieszkania po moim ojcu?

Dziedziczenie po ponownie żonatym ojcu

Dziedziczenie majątku osoby zmarłej

Może Pani dziedziczyć to, co było własnością ojca w dniu jego śmierci. Jeśli nie był właścicielem mieszkania – bo stało się ono własnością żony – to nie wchodzi ten udział w skład masy spadkowej.

Z opisu wynika, że to częściowy podział majątku – więc zapewne jakiś majątek jeszcze jest i masa spadkowa nie wynosi zero.

Jeśli było to nieodpłatne przekazanie – darowizna – ma Pani prawo do zachowku, jeśli pozostały spadek nie wyczerpuje Pani prawa do zachowku.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek); jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę (art. 993); przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku (art. 994 § 1).

Sposoby unieważnienia umowy majątkowej

Jeśli ojciec miesiąc przez śmiercią nie był w stanie kierować swoim postępowaniem i podpisał umowę częściowego podziału majątku nieświadomie, został wykorzystany przez żonę – są podstawy do unieważnienia umowy.

Konsekwencją tego byłoby uznanie, że umowa jest nieważna. Zgodnie bowiem z art. 82 oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli jest nieważne. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. W przytoczonym przepisie tylko przykładowo wymienione zostały przyczyny wyłączające świadomość i swobodę. Jako przyczyny nieważności złożonego oświadczenia woli wskazano natomiast stan wyłączający świadomość oraz stan wyłączający swobodę podejmowania decyzji i wyrażania woli. W doktrynie brak jest jednolitości poglądów, czy brak świadomości i swobody, o którym mowa w art. 82, musi być zupełny. Stanowisko, że brak świadomości i swobody musi być zupełny wynika z założenia, że art. 82 wiąże przewidziane w nim skutki tylko z całkowitym wyłączeniem, dlatego o żadnym stopniowaniu tego stanu nie może być mowy.

Część autorów prezentuje jednak odmienny pogląd, zgodnie z którym stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości Za przyjęciem drugiego stanowiska, opowiedział się także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 2006 r. w sprawie o sygnaturze IV CSK 7/05, w którym stwierdził, że „stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania. Stan taki musi przy tym wynikać z przyczyny wewnętrznej, a więc ze stanu, w jakim znajduje się osoba składająca oświadczenie woli, a nie z okoliczności zewnętrznych, w jakich osoba ta się znalazła.”

Uznanie nieważności umowy prowadzi do stanu, w którym udział w mieszkaniu stanie się częścią masy spadkowej.