Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za urlop jako średnia z trzech miesięcy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.09.2019

W mojej firmie obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy za nadgodziny. Za nadgodziny (sobota,niedziela) dostajemy co miesiąc po stawce angażowej (w moim przypadku 20 zł brutto) + setki i pięćdziesiątki przechodzą do tzw. banku godzin. Bank godzin wypłacany jest nam po zakończeniu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Problemem jest wynagrodzenie za urlop. Od stycznia bieżącego roku zmieniło się w firmie wynagradzanie za urlop. Mając miesięcznie po 80 nadgodzin, za dzień urlopu wychodzi 160 zł. Wcześniej była to średnia z trzech miesięcy. Czy jest to zgodne Kodeksem pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wynagrodzenie za urlop jako średnia z trzech miesięcy

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

 

Z powyższego wynika, że okres rozliczeniowy może być przedłożony do 12 miesięcy i nie stanowi to naruszenia przepisów prawa. Przyjmując, że za każdy miesiąc pracy pracownik powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie sobie w danym miesiącu wypracował, w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego otrzymywałby on wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki za godziny nadliczbowe. W przypadku 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego za każdy miesiąc pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, a dodatki- dopiero po upływie okresu rozliczeniowego – czyli co 12 miesięcy.

 

Pracodawca ma bowiem obowiązek wypłacania dodatków za godziny nadliczbowe średniotygodniowe na koniec okresu rozliczeniowego, gdyż dopiero wtedy może stwierdzić, czy dodatkowa praca w okresie rozliczeniowym spowodowała przekroczenie średniotygodniowe.

 

Zgodnie z powyższym należy uznać, że przekroczenie miesięcznego nominału w przedłużonym okresie rozliczeniowym nie musi oznaczać pracy nadliczbowej (nominał miesięczny nie ma tu bowiem znaczenia). Długi okres rozliczeniowy umożliwia bowiem zaplanowanie większej ilości godzin roboczych w niektórych jego miesiącach, a mniejszej w innych, bez ryzyka powstania godzin nadliczbowych.

 

Zgodnie z art. 172 „za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy”.

 

Zgodnie z § 7 rozporządzenia urlopowego „składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu skorzystania z urlopu”. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

 

Problem powstaje w przypadku, gdy pracownik w miesiącach poprzedzających urlop otrzymywał także zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesięczne. W tej kategorii mieszczą się niewątpliwie wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny dobowe. Z uwagi na stosowany 12-miesięczny okres rozliczeniowy nie uwzględnia się w tej grupie przekroczeń normy średniotygodniowej, które są wypłacane dopiero po zamknięciu okresu rozliczeniowego.

 

Zgodnie z § 12 rozporządzenia „składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się w przyjętych terminach wypłaty tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy”.

 

Oznacza to, że wypłata nadgodzin średniotygodniowych dokonywana za okres 12 miesięcy (okres rozliczeniowy) nie wchodzi do wynagrodzenia urlopowego. Wynagrodzenie za te godziny wypłacane jest zgodnie z przyjętym harmonogramem wypłat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus 5 =

»Podobne materiały

Premia – jak ją wyegzekwować?

Pracodawca nie wypłacił mi należnej premii wynikającej ze spełnienia warunków określonych w układzie zbiorowym. Pracodawca ten zignorował dwukrotne wystąpienia inspektora PIP. Jak wyegzekwować należną premię?

Bezpłatny urlop wychowawczy a przejście na zwolnienie chorobowe

Obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Zaszłam w ciążę i chciałabym przejść na zwolnienie chorobowe. Złożyłam więc w firmie wniosek o przerwanie urlopu. Czy tego dnia, w którym mam wrócić do pracy, mogę przedłożyć zwolnienie, czy muszę przepracować jeden dzie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »