Odprawa emerytalna dla nauczyciela po zwolnieniu

• Opublikowano: 14-06-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam pytanie odnośnie odprawy emerytalnej dla nauczyciela po zwolnieniu. W jednej szkole podstawowej przepracowałam 35 lat, a łącznie 37 lat jako nauczyciel. Z dniem 31 sierpnia zostałam zwolniona z Karty Nauczyciela – brak godzin. Jednak ZUS emeryturę przyznał mi z dniem 17 listopada Nadmienię, że od 1 września do 17 listopada byłam na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie było wypłacane przez ZUS. Otrzymałam 6 pensji za zwolnienie z Karty Nauczyciela, natomiast nie otrzymałam odprawy emerytalnej – 3 pensji, ponieważ dyrektor stwierdził, że na emeryturę powinnam odejść z dniem 1 września. Czy to jest zgodne z przepisami?

Odprawa emerytalna dla nauczyciela po zwolnieniu

Podstawa prawna: ustawa Karta Nauczyciela, ustawa Kodeks pracy, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Prawo do odprawy emerytalnej dla pracownika

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi przechodzącemu na emeryturę od pracodawcy, u którego pracownik przechodzący na emeryturę był zatrudniony w chwili przejścia na emeryturę. Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje takiemu pracownikowi albo na podstawie przepisów ogólnych, powszechnie obowiązujących, albo na podstawie przepisów szczególnych, albo na podstawie postanowień zawartych w innych źródłach prawa pracy takich, jak układy zbiorowe pracy.

Zmiana statusu pracownika na status emeryta zgodnie z utrwalonym, jednolitym w tej kwestii orzecznictwem niekwestionowanym zresztą w tej sprawie, uprawnia pracownika do odprawy emerytalnej – o ile pracownik wcześniej takiego świadczenia nie otrzymał.

Warunkiem nabycia odprawy emerytalnej jest zaistnienie związku czasowego pomiędzy zakończeniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. akt. II PK 149/10, „przypadkowy związek czasowy między ustaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury nie może być potraktowany jako »przejście na emeryturę«”.

Odprawa dla nauczyciela

Prawo do odprawy emerytalnej określonej w Karcie Nauczyciela mają tylko nauczyciele zatrudnieni w wymiarze minimum 1/2 etatu. Związek funkcjonalny występuje wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków uprawniających do emerytury lub renty inwalidzkiej, ale nabycie prawa do jednego z tych świadczeń i przyznanie świadczenia po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy. Wyrażenie „w związku” jest bowiem szersze od wyrażenia „z powodu” i pozwala objąć prawem do odprawy te sytuacje, w których rozwiązanie stosunku pracy nie zbiega się ściśle w czasie z nabyciem przez pracownika prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 136/14, stwierdził, że roszczenie pracownika o wypłatę odprawy powstaje w dacie przejścia na emeryturę lub rentę. W tym bowiem dniu następuje spełnienie wszystkich ustawowych warunków uzyskania odprawy.

Rozwiązanie umowy a przejście na emeryturę

Związek czasowy lub funkcjonalny między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę zostaje zachowany w pewnych wypadkach także wtedy, gdy spełnienie wszystkich przesłanek nabycia prawa do emerytury nie nastąpiło przed rozwiązaniem stosunku pracy, lecz w niedalekiej przyszłości po tej dacie, a z okoliczności sprawy wynika, że rozwiązanie stosunku pracy doprowadziło do skorzystania przez pracownika z przysługujących mu uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Wysokość wynagrodzenia, stanowiącego podstawę odprawy emerytalnej nauczycieli, ustalania się według zasad obowiązujących przy wypłacie ekwiwalentu za urlop.

Skoro rozwiązała Pani stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, a świadczenie otrzymała Pani dopiero po ukończeniu zasiłku chorobowego – to mamy do czynienia ze związkiem między rozwiązaniem stosunku pracy a emeryturą i powinna Pani otrzymać odprawę.