Pracodawca nie wypłacił części wynagrodzenia (prowizji od sprzedaży) - co zrobić?

Mam problem z byłym pracodawcą, który nie wypłacił mi części należnego wynagrodzenia – prowizji za miesiąc sierpień z tytuły umowy o pracę. Stosunek pracy trwał do końca sierpnia. Zgodnie z umową do końca września powinnam otrzymać prowizję miesięczną w wysokości zależnej od obrotu netto wygenerowanego w systemie sprzedażowym. Prowizja powinna być wypłacona w następnym miesiącu kalendarzowym, czyli do końca września. Do dnia dzisiejszego jej nie otrzymałam.
Państwowa Inspekcja Pracy nie podejmie kontroli (odpowiedź na moją skargę), ponieważ nie ma możliwości skontrolowania dokumentów księgowych firmy, na podstawie których miała być wyliczona moja prowizja. Ja obecnie również nie jestem w stanie wskazać tej kwoty, ponieważ byłam pod koniec wypowiedzenia na zwolnieniu lekarskim i nie wiem, jak wysokim obrotem netto zakończył się miesiąc sierpień. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Pracodawca nie wypłacił części wynagrodzenia (prowizji od sprzedaży) - co zrobić?

Proszę w pierwszej kolejności skierować do pracodawcy wezwanie do zapłaty prowizji. Jeśli pracodawca nie wypłaci Pani wynagrodzenia, sprawę trzeba skierować do sądu pracy.

Składniki wynagrodzenia – prowizja

Kodeks pracy w art. 772 § 1 ustala, że „pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy odpowiadającym wymaganiom określonym w § 3, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania”. W § 2 tego przepisu mówi się, że „w regulaminie wynagradzania, o którym mowa w § 1, pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania”.

Wynagrodzenie najczęściej składa się z części stałej i części ruchomej. Część stałą wynagrodzenia stanowią płaca zasadnicza oraz stałe dodatki, natomiast część ruchoma jest uzależniona od ilości pracy, sposobu jej wykonywania oraz osiągniętych efektów. Ruchomą część wynagrodzenia najczęściej stanowią premie, nagrody lub prowizje.

Wynagrodzenie pracownika może być jednoskładnikowe i składać się wyłącznie z płacy zasadniczej, ale zazwyczaj zbudowane jest ono z kilku elementów. Odrębnym elementem jest więc płaca zasadnicza, a odrębnym zapłata z tytułu warunków pracy (np. z powodu szkodliwych warunków pracy) czy też opłacanie różnych efektów pracy.

Część ruchoma wynagrodzenia może występować jako:

  • premia uzależniona od indywidualnych osiągnięć pracownika,
  • inne formy motywowania, mające na celu zainteresowanie pracownika rezultatami finansowymi przedsiębiorstwa.

Sprawa w sądzie o wypłatę prowizji

W toku sprawy, na Pani żądanie wyrażone w pozwie, sąd zobowiąże pracodawcę do wskazania wyliczenia, jednak w pozwie sama Pani musi podać kwotę, o jaką się Pani upomina. Przynajmniej w przybliżeniu.

Sądzę, że księgowa lub inny pracownik byłby w stanie Pani taką kwotę podać. Ciężar wykazania wysokości tej kwoty będzie spoczywał na Pani. Jednak żądanie przeprowadzenia dowodu z wydruku obrotów powinno wystarczyć.

Opóźniona wypłata części wynagrodzenia

Natomiast w zakresie inspekcji pracy może Pani złożyć skargę na nieterminowe wypłacenie części wynagrodzenia. Jeżeli chodzi o częstotliwość wypłat, to zgodnie z art. 85 § 1 i 4 Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Tak więc odejście od tej zasady może nastąpić jedynie na rzecz ustalenia częstszych wypłat (np. w regulaminie pracy lub w indywidualnej umowie). Termin wypłaty powinien być ustalony z góry i stały. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, to wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym taki dzień.