.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w sobotę i urlop wypoczynkowy pracownika na pół etatu - jak powinno wyglądać prawidłowe wyliczenie?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.08.2021 • Zaktualizowane: 16.08.2021

Pracuję w aptece na pół etatu. Dzienny czas pracy, który ustalił pracodawca, wynosi 7-godzin. Pracodawca, ustalając grafik w ciągu miesiąca liczącego 20 dni roboczych, od poniedziałku do piątku, rozpisuje mi 10 dni plus 1 sobota bez oddawania dnia wolnego. Tłumaczy to tym, że nie dopracowuję codziennie 1h. Czy taki sposób jest prawidłowy? Zaznaczam, że w umowie mam 1/2 etatu i nie więcej niż 19 godzin tygodniowo. Ponadto biorąc urlop, pracodawca znosi z urlopu 8 h, pomimo że dziennie pracuję 7 h i do tego nie mogę wziąć dnia wolnego w sobotę. Czy taki sposób obliczania urlopu pracownika jest prawidłowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca w sobotę i urlop wypoczynkowy pracownika na pół etatu - jak powinno wyglądać prawidłowe wyliczenie?

Tygodniowy czas pracy pracownika na pół etatu

Nie, sposoby Pani pracodawcy obliczania godzin i urlopu naruszają przepisy prawa pracy. Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040) – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

 

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu nie powinien przekraczać 20 godzin tygodniowo – także w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. To pracodawca ma obowiązek, aby w dniach uznanych za dni pracy (w tym przypadku od poniedziałku do piątku) tak planować pracę pracownika, by wypracowywał on określoną liczbę godzin. Pracownik nie może być obciążony tym, że pracodawca zaplanował mu tygodniowo o jedną godzinę za mało.

 

Zgodnie z art. 151(3) Kodeksu pracy – pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w kodeksie wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

 

Gdy Pani pracuje w sobotę, powinna Pani obowiązkowo otrzymać za sobotę dzień wolny od pracy bez względu na to, ile godzin w sobotę będzie Pani pracowała.

 

Prawidłowe wyliczenie urlopu wypoczynkowego

Jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy – urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

 

Odliczanie 8 godzin za każdy dzień urlopu, gdy w danym dniu miałaby Pani do wypracowania 7 godzin jest naruszeniem prawa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl