Ile przysługuje urlopu pracownicy zatrudnionej na pół etatu?

Zatrudniam pracownicę na pół (1/2) etatu. Ile przysługuje jej dni urlopu i ile za niego się płaci? Czy przysługuje jej 13 czy 26 dni urlopu i czy za czas urlopu płaci się za 1/2, czy cały etat?

Ile przysługuje urlopu pracownicy zatrudnionej na pół etatu?

Fot. Fotolia

Jaki jest wymiar urlopu przy umowie na pół etatu?

Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Jeśli pracownica jest zatrudniona na 1/2 etatu, to przysługuje jej 13 dni urlopu, przy czym urlop ten udziela się w godzinach, a nie w dniach.

W jakich dniach udziela się urlopu?

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu to 8 godzin, więc pracownica zatrudniona na 1/2 etatu ma 13x 8 godzin= 104 godziny urlopu.

Za czas urlopu pracownica otrzymuje takie wynagrodzenie, jakby pracowała, więc za 1/2 etatu, bowiem w takim wymiarze jest zatrudniona.