Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile dni urlopu dla pracownika odchodzącego w połowie roku?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.08.2017

Jestem w trakcie 3-miesięcznego wypowiedzenia z mojej inicjatywy, które skończy się 30 czerwca. Pracodawca chce mi udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, czyli w moim przypadku jest to 13 dni. Jak dotąd wykorzystałem 6 dni urlopu i 1 dzień na żądanie. Pracodawca twierdzi, że należy mi się jeszcze 7 dni urlopu wypoczynkowego, ja natomiast uważam, że należy mi się 10 dni urlopu wypoczynkowego (nie korzystałem w tym roku z 14-dniowego nieprzerwanego urlopu) i 3 dni na żądanie. Kto ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rację ma pracodawca, choć przysługuje Panu 6 nie 7 dni urlopu. Wymiar urlopu wynosi:

 

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

 

Jest to wymiar urlopu dla pracownika, który w danym roku kalendarzowym zatrudniony jest przez cały rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym w owych 26 dniach znajduje się już urlop na żądanie w wymiarze 4 dni. Nie jest to żaden dodatkowy urlop, tylko część urlopu wypoczynkowego.

 

Zgodnie z art. 155(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

 

Słowem, jeśli Pana stosunek pracy w bieżącym roku kalendarzowym ustaje z dniem 30 czerwca, to znaczy, że przepracuje Pan 6 miesięcy. To daje 6/12 z 26 dni, czyli de facto do wykorzystania w tym okresie ma Pan 13 dni (w tym 4 dni urlopu na żądanie, a nie dodatkowo 4 dni).

 

Wykorzystał Pan w tym roku 7 dni (6 plus jeden dzień na żądanie), więc należy się Panu jeszcze tylko 6 dni urlopu. Nie ma tu znaczenia, że nie skorzystał Pan z urlopu ciągłego w wymiarze 14 dni ani że nie wykorzysta Pan 4 dni urlopu na żądanie. To bez znaczenia.

 

Zatem pracodawca powinien Panu udzielić jedynie 6 dni urlopu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus sześć =

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

 

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »