Ile dni urlopu dla pracownika odchodzącego w połowie roku?

Jestem w trakcie 3-miesięcznego wypowiedzenia z mojej inicjatywy, które skończy się 30 czerwca. Pracodawca chce mi udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, czyli w moim przypadku jest to 13 dni. Jak dotąd wykorzystałem 6 dni urlopu i 1 dzień na żądanie. Pracodawca twierdzi, że należy mi się jeszcze 7 dni urlopu wypoczynkowego, ja natomiast uważam, że należy mi się 10 dni urlopu wypoczynkowego (nie korzystałem w tym roku z 14-dniowego nieprzerwanego urlopu) i 3 dni na żądanie. Kto ma rację?

Rację ma pracodawca, choć przysługuje Panu 6 nie 7 dni urlopu. Wymiar urlopu wynosi:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jest to wymiar urlopu dla pracownika, który w danym roku kalendarzowym zatrudniony jest przez cały rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym w owych 26 dniach znajduje się już urlop na żądanie w wymiarze 4 dni. Nie jest to żaden dodatkowy urlop, tylko część urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z art. 155(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Słowem, jeśli Pana stosunek pracy w bieżącym roku kalendarzowym ustaje z dniem 30 czerwca, to znaczy, że przepracuje Pan 6 miesięcy. To daje 6/12 z 26 dni, czyli de facto do wykorzystania w tym okresie ma Pan 13 dni (w tym 4 dni urlopu na żądanie, a nie dodatkowo 4 dni).

Wykorzystał Pan w tym roku 7 dni (6 plus jeden dzień na żądanie), więc należy się Panu jeszcze tylko 6 dni urlopu. Nie ma tu znaczenia, że nie skorzystał Pan z urlopu ciągłego w wymiarze 14 dni ani że nie wykorzysta Pan 4 dni urlopu na żądanie. To bez znaczenia.

Zatem pracodawca powinien Panu udzielić jedynie 6 dni urlopu.