.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa najemcy do mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.07.2021 • Zaktualizowane: 02.07.2021

Wynajmuję mieszkanie od kilku lat, najem przedłużany jest aneksami. Nie mam problemu z najemcą. Czy jednak po dłuższym najmie może on nabyć jakichś praw do mieszkania? Czy może się zameldować w mieszkaniu bez mojej zgody? Czy mogę podzielić kwotę najmu na odstępne + koszty stałe, by zmniejszyć podatek? Czy US będzie domagał się szczegółów? Co jeśli nastąpi podwyżka czynszu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawa najemcy do mieszkania

Prawa najemcy a zasiedzenie

Najemca nie ma możliwości zasiedzenia Pani nieruchomości, bowiem jest tzw. posiadaczem zależnym, podczas gdy zasiedzenie wymaga tzw. posiadania samoistnego. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego „posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”. Kto jakim jest posiadaczem, reguluje z kolei art. 336, zgodnie z którym „posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.

Zgoda na zameldowanie w mieszkaniu

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności wymagana jest zgoda właściciela na zameldowanie. Zgodnie z art. 28 ww. ustawy „obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy w formie, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego oraz – do wglądu – dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu”. Innymi słowy właściciel musi wyrazić swoje stanowisko na piśmie, względnie musi stawić się w urzędzie z najemcą celem potwierdzenia zgody na zameldowanie.

 

Koszty winne być dokładnie wyszczególnione w umowie. W przypadku zmiany wysokości opłat konieczna będzie zmiana umowy w tym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »