Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie głównego najemcy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 05.02.2014

Mieszkam wraz z mężem i dorosłym synem w lokalu komunalnym od 20 lat. Jesteśmy tutaj zameldowani. Głównym najemcą jest moja siostra cioteczna, która chce się wymeldować. Co możemy zrobić, aby po wymeldowaniu głównego najemcy nie kazano nam opuścić mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozumiem, że umowa najmu podpisana jest tylko z siostrą cioteczną.

 

Jeśli główny najemca wymelduje się z przedmiotowego lokalu, to mogą zajść przesłanki do wypowiedzenia umowy najmu, a w konsekwencji może zaktualizować się obowiązek zdania lokalu do gminy.

 

Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 3 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

 

Ponadto w myśl art. 11 ust. 3 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

 

Tak więc samo wymeldowanie głównego najemcy nie powoduje utraty przez niego i osoby z nim zamieszkujące prawa do lokalu, ale zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów gmina może wypowiedzieć najem z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli najemca nie zamieszkuje w tym lokalu przez okres dłuższy niż 12 miesięcy lub z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, jeżeli ma tytuł prawny do lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości i lokal ten odpowiada warunkom lokalu zamiennego (jest podobny do dotychczasowego).

 

W celu uniknięcia wyżej opisanych zagrożeń winna Pani albo Pani mąż podpisać umowę najmu na przedmiotowy lokal z gminą. Jeśli jednak gmina nie będzie chciała zawrzeć z Państwem takiej umowy, to niestety prawo nie daje Państwu żadnych środków prawnych, aby gminę do tego przymusić.

 

Niestety w Państwa przypadku nie można mówić o wstąpieniu w stosunek najmu z mocy samego prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - sześć =

»Podobne materiały

Czy wymeldowanie z mieszkania pozbawia prawa do mieszkania?

Tematem mojego pytania jest wymeldowanie z mieszkania. Otóż mieszkam we Francji, ale mam obywatelstwo polskie i adres zameldowania w Polsce. Moja mama chce mnie wymeldować z mieszkania, ale ja się na to nie zgadzam. Czy takie wymeldowanie z mieszkania jest zgodne z prawem, skoro jestem wsp

 

Zmiana głównego najemcy

Jestem zameldowana z dwójką małych dzieci w mieszkaniu komunalnym. Głównym najemcą jest babcia mojego męża. Babcia ma dom i od wielu lat nie mieszka we wspomnianym mieszkaniu komunalnym. Chcemy prawnie uregulować kwestię tego mieszkania. Jak się za to zabrać? Czy będzie możliwa zmiana głównego najem

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »