Wymeldowanie głównego najemcy

• Autor: Monika Cieszyńska

Mieszkam wraz z mężem i dorosłym synem w lokalu komunalnym od 20 lat. Jesteśmy tutaj zameldowani. Głównym najemcą jest moja siostra cioteczna, która chce się wymeldować. Co możemy zrobić, aby po wymeldowaniu głównego najemcy nie kazano nam opuścić mieszkania?

Wymeldowanie głównego najemcy

Wymeldowanie się głównego najemcy z lokalu komunalnego

Rozumiem, że umowa najmu podpisana jest tylko z siostrą cioteczną.

Jeśli główny najemca wymelduje się z przedmiotowego lokalu, to mogą zajść przesłanki do wypowiedzenia umowy najmu, a w konsekwencji może zaktualizować się obowiązek zdania lokalu do gminy.

Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 3 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego

Ponadto w myśl art. 11 ust. 3 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Czy osoby zamieszkujące w lokalu komunalnym mogą w nim pozostać po wymeldowaniu się głównego najemcy?

Tak więc samo wymeldowanie głównego najemcy nie powoduje utraty przez niego i osoby z nim zamieszkujące prawa do lokalu, ale zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów gmina może wypowiedzieć najem z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli najemca nie zamieszkuje w tym lokalu przez okres dłuższy niż 12 miesięcy lub z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, jeżeli ma tytuł prawny do lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości i lokal ten odpowiada warunkom lokalu zamiennego (jest podobny do dotychczasowego).

W celu uniknięcia wyżej opisanych zagrożeń winna Pani albo Pani mąż podpisać umowę najmu na przedmiotowy lokal z gminą. Jeśli jednak gmina nie będzie chciała zawrzeć z Państwem takiej umowy, to niestety prawo nie daje Państwu żadnych środków prawnych, aby gminę do tego przymusić.

Niestety w Państwa przypadku nie można mówić o wstąpieniu w stosunek najmu z mocy samego prawa.