Wyjazd integracyjny pracowników a wliczenie go w koszty

• Autor: Aleksander Słysz

W tym roku przypada 10-lecie działalności właściciela naszej firmy. Chcielibyśmy zorganizować firmowy wypad na narty za granicę. Czy możemy wliczyć w koszty taką imprezę, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jak to udokumentować? Czy mamy zorganizować to w formie wyjazdu integracyjnego dla pracowników?

Zadaje Pani pytanie: „Czy możemy wliczyć w koszty taką imprezę, a jeśli tak, to w jaki sposób?”.

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest krótka: nie ma możliwości, by wydatki na przedstawioną „imprezę” można było uznać za wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu.

Rozważyć można zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników (nie dla ich rodzin czy kontrahentów), jednakże temat ten jest problematyczny, a wydatki związane z takimi imprezami są w przypadku kontroli wnikliwie badane.

Wydatki na należycie udokumentowaną imprezę integracyjną mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu.

Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej (sygnatura: IBPBI/2/423-982/08/PH) wskazuje, że: „Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością. Mają na celu poprawienie atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności pracy. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą. Efektywność pracy wykonywanej przez silny zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę. W związku z powyższym wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)”.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (sygnatura: IP-PB3-423-734/08-2/KR) z dnia 12.08.2008 r. wskazuje, że: „Wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych w związku z organizacją dla nich imprez integracyjnych oraz szkoleniowo-integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy, a przez to zwiększenie jej efektywności, a to przekłada się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów. W związku z powyższym można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów”.

W praktyce pracodawca, który planuje wyjazd integracyjny dla pracowników, zleca najczęściej jego organizację odpowiedniemu podmiotowi (np. biurze podróży), który wystawia fakturę za ww. imprezę integracyjną, załączając do niej program imprezy z ujętymi w nim spotkaniami z właścicielem, prelekcjami dotyczącymi technik sprzedaży, technik negocjacyjnych, technik biznesowych i innymi elementami uzasadniającymi charakter integracyjny wyjazdu.

Jak słusznie zauważa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (IP-PB3-423-665/08-2/DG): „Spotkania te jednak nie mogą mieć jedynie charakteru konsumpcyjnego czy rozrywkowego, lecz powinny dążyć do realizacji dalej idącego celu, w tym przypadku przekazania specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki czy integracji pracowników. W związku z powyższym poniesione wydatki nie wykraczające poza główny cel spotkania, jakim jest integracja pracowników, i nie mające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów”.