Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd integracyjny pracowników a wliczenie go w koszty

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.05.2009

W tym roku przypada 10-lecie działalności właściciela naszej firmy. Chcielibyśmy zorganizować firmowy wypad na narty za granicę. Czy możemy wliczyć w koszty taką imprezę, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jak to udokumentować? Czy mamy zorganizować to w formie wyjazdu integracyjnego dla pracowników?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zadaje Pani pytanie: „Czy możemy wliczyć w koszty taką imprezę, a jeśli tak, to w jaki sposób?”.

 

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest krótka: nie ma możliwości, by wydatki na przedstawioną „imprezę” można było uznać za wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu.

 

Rozważyć można zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników (nie dla ich rodzin czy kontrahentów), jednakże temat ten jest problematyczny, a wydatki związane z takimi imprezami są w przypadku kontroli wnikliwie badane.

 

Wydatki na należycie udokumentowaną imprezę integracyjną mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu.

 

Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej (sygnatura: IBPBI/2/423-982/08/PH) wskazuje, że: „Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

 

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością. Mają na celu poprawienie atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności pracy. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą. Efektywność pracy wykonywanej przez silny zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę. W związku z powyższym wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (sygnatura: IP-PB3-423-734/08-2/KR) z dnia 12.08.2008 r. wskazuje, że: „Wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych w związku z organizacją dla nich imprez integracyjnych oraz szkoleniowo-integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy, a przez to zwiększenie jej efektywności, a to przekłada się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów. W związku z powyższym można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów”.

 

W praktyce pracodawca, który planuje wyjazd integracyjny dla pracowników, zleca najczęściej jego organizację odpowiedniemu podmiotowi (np. biurze podróży), który wystawia fakturę za ww. imprezę integracyjną, załączając do niej program imprezy z ujętymi w nim spotkaniami z właścicielem, prelekcjami dotyczącymi technik sprzedaży, technik negocjacyjnych, technik biznesowych i innymi elementami uzasadniającymi charakter integracyjny wyjazdu.

 

Jak słusznie zauważa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (IP-PB3-423-665/08-2/DG): „Spotkania te jednak nie mogą mieć jedynie charakteru konsumpcyjnego czy rozrywkowego, lecz powinny dążyć do realizacji dalej idącego celu, w tym przypadku przekazania specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki czy integracji pracowników. W związku z powyższym poniesione wydatki nie wykraczające poza główny cel spotkania, jakim jest integracja pracowników, i nie mające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna do własnej firmy a koszty uzyskania przychodu

Kilka lat temu kupiliśmy z żoną działkę budowlaną z majątku dorobkowego. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Niedawno aktem notarialnym przekazaliśmy w formie darowizny tę działkę tylko na mnie z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. To znaczy żona i ja podarowaliśmy działkę mojej jednoosobowej firmie, która zajmuje się budową i sprzedażą gotowych domów. Czy od takiej transakcji jest podatek? I najważniejsze pytanie: czy mogę wprowadzić wartość tej działki jako koszt – oczywiście w momencie jej sprzedaży?

Wydatki poniesione przez firmę i koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki poniesione przez firmę na środki trwałe i zamortyzowane można w części niezamortyzowanej zaliczyć do kosztów? Czy zakup opakowań zwrotnych można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »