Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć najemcy mieszkania w TBS

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 02.06.2014

Zmarł mój tata, który był najemcą mieszkania w TBS. Tata został zwolniony przez miasto z wkładu partycypacyjnego – wpłacił tylko wymaganą kaucję. Ja mam mieszkanie w innej miejscowości, tam też jestem zameldowany. W miejscowości, w której mieszkał tata, nie posiadam żadnego lokalu. Czy po śmierci taty (tj. najemcy lokalu) mam jakieś prawa do tego mieszkania? Czy mogę zostać nowym najemcą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety w opisanym przypadku nie ma Pan szansy na uzyskanie prawa do mieszkania po tacie. Już na wstępie należy zaznaczyć, że tata nie miał żadnych praw do mieszkania, które podlegałyby dziedziczeniu. Nie był także partycypantem – prawo partycypacji jest dziedziczone. Najem nie podlega dziedziczeniu, a jedynie specjalnym regułom wstępowania w najem po śmierci najemcy lokalu, o czym w dalszej części odpowiedzi.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 października 1995 roku (Dz. U. z 2013 r., poz. 255) o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego:

 

„2. Powiat, gmina lub związek międzygminny, działając w celu podnajmowania lokali mieszkalnych osobom fizycznym, może zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, których będzie najemcą.

 

3. Podnajmowanie przez powiat, gminę lub związek międzygminny lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 2, nie wymaga zgody towarzystwa”.

 

Według mnie Pana tata został najemcą mieszkania w TBS, którego partycypantem była gmina. Gmina wystawiła mieszkanie do najmu w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, czyli w istocie można uznać, że mamy do czynienia z najmem mieszkania komunalnego (z zasobu komunalnego). W tej sytuacji w żadnej mierze nie możemy mówić o dziedziczeniu.

 

W przypadku śmierci najemcy lokalu można jedynie rozważać prawo wstąpienia w najem, które regulowane jest w Kodeksie cywilnym (nie możemy tu rozważać problemu na gruncie ustawy, o której wspomniałam wyżej, ponieważ ta reguluje jedynie prawa partycypanta).

 

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

 

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

 

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa”.

 

Pisze Pan, że nie mieszkał z tatą, a ponadto ma Pan własne mieszkanie, centrum życiowe ma Pan w innej miejscowości. W tej sytuacji nie ma Pan możliwości wstąpienia w stosunek najmu po tacie.

 

Niestety nie ma możliwości, aby nabył Pan jakiekolwiek prawa do mieszkania po tacie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus IV =

»Podobne materiały

Zawiadomienie pracodawcy o nieobecności w pracy

Drogą mailową wysłałam scan zwolnienia (druk ZLA dotyczący opieki nad rodzicem) do przełożonego i wszystkich osób, które powinny być w kopii z zachowaniem wszelkich terminowych zasad wynikających z Kodeksu pracy. Bezpośredni przełożony zrobił mi awanturę o to, że nie poinformowałam go wcześniej o ty

 

Upoważnienie do wykupu mieszkania komunalnego i śmierć najemcy

Mój brat był ciężko chory, więc wystawił na moje nazwisko notarialne upoważnienie do wykupu mieszkania komunalnego, w którym mieszkał. Złożyłem wszystkie dokumenty, lecz gmina wydłużała sprawę, a brat zmarł. Brat mieszkał z mamą, która była u niego zameldowana tymczasowo. Czy upoważnienie traci moc

 

Wynajem lokalu z TBS a własne mieszkanie

Córka jest właścicielką kawalerki (spłaca kredyt zaciągnięty na jej zakup). Chciałaby również wynająć większy lokal z TBS. Czy może sprzedać lub przekazać darowizną mieszkanie nam (rodzicom), choć mamy lokatorskie spółdzielcze prawo do swojego mieszkania? Chcielibyśmy zobowiązać się do spłaty kredyt

 

Odstąpienie mieszkania TBS przez osobę opuszczającą lokal

Czy najemca mieszkania z TBS opuszczając lokal, może go komuś odstąpić? Po przeanalizowaniu regulaminu najmu mieszkań w TBS wydaje mi się, że nie. Opuszczając lokal, najemca dostaje zwrot partycypacji i zwrot kaucji i chyba mieszkanie to pozostaje tylko i wyłącznie do dyspozycji danego TBS. Czy ktoś

 

Cesja partycypacji na głównego najemcę

Jestem głównym najemcą mieszkania wskazanym przez partycypanta w umowie zawartej w 2006 r. Według TBS-u wówczas partycypantem mogła być jedynie osoba trzecia. Kwotę partycypacji i kaucję wpłaciłem ja (mam na to dowody). Teraz chciałbym, by partycypant dokonał cesji na mnie. Okazało si

 

Jak przepisać mieszkanie TBS?

Moj kuzyn posiada mieszkanie TBS (w umowie jest partycypantem), teraz chce mi je odstąpić. Prezes spółdzielni najpierw się zgodził, ale teraz zmienił zdanie. Nie wiem, dlaczego odmawia, nie zna nawet mojej sytuacji materialnej. Jakie więc warunki muszę spełniać, aby mieszkanie kuzyna zostało przepis

 

Zaświadczenie o zarobkach z zagranicy najemcy mieszkania w TBS

Jestem najemcą mieszkania w TBS. Od kilku lat przebywam z rodziną za granicą. Dwa lata temu* składałem wymagane zaświadczenie o dochodach (w moim przypadku była to deklaracja o braku dochodów w kraju) i zostało to zaakceptowane. Następnego zaświadczenia nie złożyłem w terminie ze względu na nieobecn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »