Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

DPS dla najemcy mieszkania komunalnego

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 10.08.2019

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym z ojcem (który jest głównym najemcą lokalu), żoną i 4-letnią córką, które są zameldowanie w mieszkaniu od 4 lat. Ojciec jest inwalidą o znacznym stopniu niepełnosprawności i opiekuję się nim od 2 lat, jednak jest już w ciężkim stanie i ubiegam się o dom pomocy społecznej. Siostra, która jest dobrej sytuacji materialnej, w obawie o pokrycie całości kwoty za DPS zaczęła szantażować mnie, że zabierze ojca do siebie, wymelduje go z mieszkania i zda mieszkanie gminie. Czy może to zrobić i czy stracę mieszkanie? Dodam, że mieszkam tu od 30 lat, nie mam innego mieszkania ani ja, ani moja żona i jestem wpisany do przydziału mieszkania.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozsądek podpowiada podjęcie starań o tak zwane przepisanie najmu lub tak zwane dopisanie Pana (Państwa) jako współnajemców – np. przez wskazanie współnajemcy (wspólnajemców), obok aktualnego najemcy; określenie „główny najemca” (chociaż używane także przez prawników) jest zwrotem potocznym – albo jest się najemcą (jednym z najemców), albo nie jest się najemcą (można np. być osobą współmieszkającą z najemcą, a osoba taka powinna dopełnić obowiązku meldunkowego, czyli zostać zameldowaną w miejscy swego zamieszkania).

 

Dopóki Pański ojciec mieszka w tymże mieszkaniu, prawdopodobnie będzie to łatwiejsze – szczególnie przy jego wsparciu; z uwagi na stan zdrowia najemcy chodziłoby bardziej o oświadczenia woli niż o osobiste załatwianie spraw. Jeżeli Pański ojciec jest w stanie podpisywać się (pod dokumentami), to mógłby podpisać pismo (oświadczenie lub skierowane do Wynajmującego podanie), w którym wyraziłby swą wolę, by poza nim także Pan (Państwo) stał (stali) się najemcą (najemcami) odnośnego mieszkania komunalnego. Zapewne przyda się także pełnomocnictwo – 98 i następne Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.) – by łatwiejsze stało się załatwianie spraw w imieniu oraz na rzecz Pańskiego Ojca. Warto dodać, że komuś z bliskiego grona rodzinnego można udzielić pełnomocnictwa także do reprezentowania w sprawie cywilnej – art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

DPS dla najemcy mieszkania komunalnego

 

Szczególnym zagrożeniem dla Państwa – w zakresie najmu tegoż mieszkania – byłaby zmiana stałego miejsca zamieszkania Pańskiego Ojca przed załatwieniem uzyskania przez Pana (Państwa) statusu współnajemcy. Chodzi, w dużym stopniu, o to, że w artykule 691 K.c. uregulowano wstąpienie w prawo najmu po zmarłym najemcy – np. przez dziecko dotychczasowego najemcy (który zmarł); warunkiem jest współzamieszkiwanie z najemcą do jego śmierci. Oczywiście, nie chodzi o wymóg, by najemca umarł w najmowanym mieszkaniu; ważne jest to, by danemu człowiekowi status najemcy przysługiwał do końca życia. Umieszczenie Pańskiego ojca w placówce opiekuńczej na stałe również mogłoby okazać się problematyczne – z uwagi na obowiązek meldunkowy (uregulowany w ustawie o ewidencji ludności), z czym prawdopodobnie wiązałoby się rozwiązanie umowy najmu.

 

Odnośnie do samego statusy najemcy mieszkania komunalnego – trudno znaleźć różnicę między zamieszkaniem Pańskiego ojca na stałe w placówce opiekuńczej a jego zamieszkaniem u Pańskiej siostry. Proszę zastanowić się nad tym, jakie mogły (mogą) być przyczyny nastawienia Pańskiej siostry; być może nie są to (i oby nie były) groźby w rozumieniu Kodeksu karnego, ale widać przynajmniej przejawy poważnego nieporozumienia. Pańska siostra być może obawia się poważnej ingerencji „opieki społecznej” w jej sprawy prywatne w związku z umieszczeniem starszego pana w domu pomocy społecznej – urzędnicy czasami zachowują się wprost niesamowicie w związku z żądaniem pokrywania (części) opłat w domu pomocy społecznej przez rodzinę pensjonariusza, zaś „odkodowanie” decydowania urzędników w takich sprawach wymaga wyobraźni (w wielu przypadkach dopiero znajomość wielu spraw umożliwia poznanie „arkanów” działań „opieki społecznej”). Państwa wysiłek jest poważnym wyzwaniem, zaś Pańska siostra może jako wyzwanie traktować skierowanie chorego do placówki opiekuńczej. Proponuję rozważyć dążenie do porozumienia.

 

Wzrasta liczba gmin (prawdopodobnie także powiatów) – zwłaszcza gmin dużych – w których organizowane są różne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Usługi opiekuńcze (szczególnie świadczone w domach chorych) są na różnym poziomie, ale mogą okazać się pomocne (choć wiążą się z tym wydatki). Powstają domy dziennego wsparcia lub placówki opieki dziennej (niejako ambulatoryjnej). Część hospicjów nie tylko przyjmuje osoby bardzo ciężko chore do siebie, ale także świadczy pomoc w domach chorych. Proszę postarać się o pozyskanie informacji o różnych formach wsparcia i warunkach ich udzielania tam, gdzie Państwo mieszkają, lub w pobliżu miejsca zamieszkania. Pański ojciec miałby pomoc, zaś Państwo częściową ulgę w tej trudnej sytuacji. W grę może wchodzić także leczenie w szpitalu z oddziałem opiekuńczym lub w specjalistycznym sanatorium.

 

Pobyt chorych w przejściowych (np. szpitalnych lub opiekuńczych) miejscach opieki nie skutkują zmianą stałego ich miejsca zamieszkania, a więc (między innymi) najemca pozostaje najemcą (i to bez obowiązku wymeldowania, ponieważ miejsce stałego zamieszkania pozostaje to samo).

 

Aby człowieka reprezentować, potrzebny jest do tego tytuł prawny. Poza wyżej wspomnianym pełnomocnictwem (art. 98 i następne K.c.) może chodzić o status kuratora niepełnosprawnego – przewidziany w art. 183 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; o ustanowienie takowego kuratora (a w tej roli może być ktoś z rodziny) wnioskuje się do sądu rejonowego (jako „sądu opiekuńczego”) – sądy dość często w takich sytuacjach wymagają nie tylko wskazania zakresów spraw do załatwienia przez kuratora, ale także podpisanego prze chorego pisma o ustanowienie dla niego kuratora „w trybie” art. 183 Kodeksu rodzinnego. Ponadto opiekun ubezwłasnowolnionego całkowicie, kurator ubezwłasnowolnionego częściowo lub (ustanowiony na czas trwania sprawy o ubezwłasnowolnienie) doradca tymczasowy mogą być przedstawicielami (art. 95 i następne K.c.) człowieka pełnoletniego (art. 10 K.c.). Aby Pańska siostra była uprawniona „zdać mieszkanie” w imieniu swego ojca, powinna być jego przedstawicielem (np. pełnomocnikiem). Niestety, samo zgłoszenie potrzeby wymeldowania najemcy z dotychczasowego adresu mogłoby skutkować problemami dla Państwa – w przypadku bezskuteczności próśb o przydzielenie mieszkania, staliby się Państwo osobami mieszkającymi bez tytułu prawnego, z czym wiązałby się obowiązek płacenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu (co przewidziano w art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów).

 

Jak widać, wiele przemawia za tym, by Pan stał się jednym z najemców odnośnego mieszkania komunalnego za życia Pańskiego ojca oraz za uzyskaniem statusy jego przedstawiciela (np. pełnomocnika lub kuratora niepełnosprawnego). Zmniejszenie napięcia z Pańską siostrą również może się przydać – aczkolwiek proponuję unikać dzielenie się wszystkimi przemyśleniami i planami. Zalecam załatwianie ważnych spraw na piśmie (w sposób umożliwiający udowodnienie złożenia lub wysłania pisma).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wartość odtworzeniowa lokalu

Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego i regularnie płacę czynsz. W tym roku zmarł mój tata, pozostawiając mi w spadku małe mieszkanie własnościowe i trochę pieniędzy. Mieszkanie znajduje się w tym samym mieście, w którym obecnie mieszkam. Podobno gmina będzie mogła wypowied

Zakup mieszkania dla córki i wezwanie do opuszczenia lokalu socjalnego

Od 24 lat moi rodzice mieszkają w mieszkaniu komunalnym. Rok temu kupili dla mnie mieszkanie, ale przebywałam za granicą, więc wówczas stali się prawnymi właścicielami nowej nieruchomości. Tydzień temu otrzymali pismo, że muszą opuścić lokal socjalny, skoro zakupili nowe mieszkanie. Cz

Posiadanie domu pod Warszawą a wykup mieszkania

Mam niedawno wybudowany dom pod Warszawą (jeszcze nie jest oddany do użytku). Jestem na etapie wykupu mieszkania komunalnego w Warszawie. Czy będą problemy z wykupem, skoro posiadam już nieruchomość, chociaż jeszcze nieukończoną?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »