Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.07.2019

Pracodawca chce podpisać ze mną umowę o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy, ale zacznie ona obowiązywać z dniem 1 października. Chodzi o to, że chce on mieć pewność, że przez wakacje się nie rozmyślę. Interesuje mnie sprawa wypowiedzenia takiej umowy, czyli powiedzmy: w lipcu znalazłem lepszą ofertę i już nie interesuje mnie umowa, którą podpisałem teraz, a będzie obowiązywać od października. Proszę mi powiedzieć, jak wygląda wypowiedzenie takiej umowy? Dodam, że pracuję w szkolnictwie wyższym i mogę wypowiedzieć umowę tylko na koniec semestru, czyli gdybym podpisał ją 1 października, to dopiero w lutym mogę odejść z pracy. A co w sytuacji, gdy podpisze ją teraz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Niezależnie od tego, kiedy miałby Pan rozpocząć wykonywanie pracy, umowa podpisana w czerwcu już obowiązuje. I obowiązują co do niej zasady wypowiadania umów wynikające z przepisów prawa.

 

Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę z nauczycielem akademickim następuje na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem następuje z końcem semestru.

 

Z powyższego wynika, że stosuje się w tym zakresie tryby rozwiązania umownego stosunku pracy przewidziane w kodeksie pracy oraz szczegółowe regulacje w tym zakresie dotyczące zarówno pracownika jak i pracodawcy, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki zatrudnienia nauczycieli akademickich.

 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron ustanie zatrudnienia następuje na postawie zgodnych oświadczeń woli stron zarówno w kwestii zasadniczej – ustania więzi prawnej, jak i terminu tego ustania. Warto wskazać, że przepisy w tym zakresie nie ingerują w wolę stron. Nie wymaga się by rozwiązanie nastąpiło wraz z końcem semestru czy roku akademickiego.

 

Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia przez nauczyciela akademickiego stosunek pracy rozwiązuje się z końcem semestru niezależnie od tego, czy pracownik już wykonuje swoją pracę, czy też jedynie podpisał umowę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - dziesięć =

»Podobne materiały

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?

Zastępca dyrektora w placówce medycznej a rodzaj umowy

Jestem lekarzem, prowadzę własną działalność – praktykę lekarską. Mój gabinet mieści się w centrum zdrowia (łączy nas umowa kontraktowa), które zaproponowało mi pracę jako zastępca dyrektora ds. medycznych. Jaką umową mogę potwierdzić objęcie tego stanowiska?

Bezrobotny a umowa-zlecenie lub inna umowa

Jestem osobą bezrobotną, nie pobieram zasiłku. Kilka miesięcy temu zamknąłem swoją działalność (wykonywanie ogrodzeń). Wczoraj zgłosił się do mnie pan, który nalega, bym zrobił mu płot, bo bardzo podoba mu się moje wykonanie u jego kolegi. Czy mogę jakoś legalnie wykonać to zlecenie (np. na umowę-zl
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »