.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Pracodawca chce podpisać ze mną umowę o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy, ale zacznie ona obowiązywać z dniem 1 października. Chodzi o to, że chce on mieć pewność, że przez wakacje się nie rozmyślę. Interesuje mnie sprawa wypowiedzenia takiej umowy, czyli powiedzmy: w lipcu znalazłem lepszą ofertę i już nie interesuje mnie umowa, którą podpisałem teraz, a będzie obowiązywać od października. Proszę mi powiedzieć, jak wygląda wypowiedzenie takiej umowy? Dodam, że pracuję w szkolnictwie wyższym i mogę wypowiedzieć umowę tylko na koniec semestru, czyli gdybym podpisał ją 1 października, to dopiero w lutym mogę odejść z pracy. A co w sytuacji, gdy podpisze ją teraz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Fot. Fotolia

Niezależnie od tego, kiedy miałby Pan rozpocząć wykonywanie pracy, umowa podpisana w czerwcu już obowiązuje. I obowiązują co do niej zasady wypowiadania umów wynikające z przepisów prawa.

 

Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę z nauczycielem akademickim następuje na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem następuje z końcem semestru.

 

Z powyższego wynika, że stosuje się w tym zakresie tryby rozwiązania umownego stosunku pracy przewidziane w kodeksie pracy oraz szczegółowe regulacje w tym zakresie dotyczące zarówno pracownika jak i pracodawcy, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki zatrudnienia nauczycieli akademickich.

 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron ustanie zatrudnienia następuje na postawie zgodnych oświadczeń woli stron zarówno w kwestii zasadniczej – ustania więzi prawnej, jak i terminu tego ustania. Warto wskazać, że przepisy w tym zakresie nie ingerują w wolę stron. Nie wymaga się by rozwiązanie nastąpiło wraz z końcem semestru czy roku akademickiego.

 

Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia przez nauczyciela akademickiego stosunek pracy rozwiązuje się z końcem semestru niezależnie od tego, czy pracownik już wykonuje swoją pracę, czy też jedynie podpisał umowę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu