.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.07.2019

Pracodawca chce podpisać ze mną umowę o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy, ale zacznie ona obowiązywać z dniem 1 października. Chodzi o to, że chce on mieć pewność, że przez wakacje się nie rozmyślę. Interesuje mnie sprawa wypowiedzenia takiej umowy, czyli powiedzmy: w lipcu znalazłem lepszą ofertę i już nie interesuje mnie umowa, którą podpisałem teraz, a będzie obowiązywać od października. Proszę mi powiedzieć, jak wygląda wypowiedzenie takiej umowy? Dodam, że pracuję w szkolnictwie wyższym i mogę wypowiedzieć umowę tylko na koniec semestru, czyli gdybym podpisał ją 1 października, to dopiero w lutym mogę odejść z pracy. A co w sytuacji, gdy podpisze ją teraz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie umowy o pracę kilka miesięcy wcześniej przed rozpoczęciem pracy

Fot. Fotolia

Niezależnie od tego, kiedy miałby Pan rozpocząć wykonywanie pracy, umowa podpisana w czerwcu już obowiązuje. I obowiązują co do niej zasady wypowiadania umów wynikające z przepisów prawa.

 

Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę z nauczycielem akademickim następuje na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem następuje z końcem semestru.

 

Z powyższego wynika, że stosuje się w tym zakresie tryby rozwiązania umownego stosunku pracy przewidziane w kodeksie pracy oraz szczegółowe regulacje w tym zakresie dotyczące zarówno pracownika jak i pracodawcy, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki zatrudnienia nauczycieli akademickich.

 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron ustanie zatrudnienia następuje na postawie zgodnych oświadczeń woli stron zarówno w kwestii zasadniczej – ustania więzi prawnej, jak i terminu tego ustania. Warto wskazać, że przepisy w tym zakresie nie ingerują w wolę stron. Nie wymaga się by rozwiązanie nastąpiło wraz z końcem semestru czy roku akademickiego.

 

Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia przez nauczyciela akademickiego stosunek pracy rozwiązuje się z końcem semestru niezależnie od tego, czy pracownik już wykonuje swoją pracę, czy też jedynie podpisał umowę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »