.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.05.2020

Ogłoszono upadłość spółdzielni jako zakładu pracy. Skrócono mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Mam zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Czy mogę podjąć nową pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy? Za skrócony okres przysługuje odszkodowanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 362 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Dopuszczalność jednostronnego cofnięcia zwolnienia przez pracodawcę oraz wezwanie pracownika do pracy nie została uregulowana w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy.

 

Dotychczasowe stanowisko judykatury wskazywało, że odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest uzależnione od zgody pracownika. Poglądy te wydane jednakże zostały w czasach, gdy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie miało swojej regulacji prawnej. Obecnie zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie wymaga zawarcia pomiędzy stronami jakiegokolwiek porozumienia. Działanie to ma charakter jednostronnej decyzji pracodawcy – polecenia. Przepis nie ustanawia żadnych dodatkowych przesłanek, jakie spełnić maiłby pracownik lub pracodawca. W przepisie brak jest również wskazania okoliczności, które ograniczałyby możliwość cofnięcia takiego polecenia. Uznać zatem należy, że pracodawca może jednostronnie cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać pracownika do faktycznego świadczenia pracy.

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Co do zasady może Pani podjąć pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, choć oczywiście gdyby pracodawca zechciał, żeby Pani zaczęła znów świadczyć pracę, to musi się Pani stawić. Przy czym w przypadku, gdy mamy do czynienia z upadłością pracodawcy, jest to mało prawdopodobne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl