.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Ogłoszono upadłość spółdzielni jako zakładu pracy. Skrócono mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Mam zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Czy mogę podjąć nową pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy? Za skrócony okres przysługuje odszkodowanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 362 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Dopuszczalność jednostronnego cofnięcia zwolnienia przez pracodawcę oraz wezwanie pracownika do pracy nie została uregulowana w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy.

 

Dotychczasowe stanowisko judykatury wskazywało, że odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest uzależnione od zgody pracownika. Poglądy te wydane jednakże zostały w czasach, gdy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie miało swojej regulacji prawnej. Obecnie zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie wymaga zawarcia pomiędzy stronami jakiegokolwiek porozumienia. Działanie to ma charakter jednostronnej decyzji pracodawcy – polecenia. Przepis nie ustanawia żadnych dodatkowych przesłanek, jakie spełnić maiłby pracownik lub pracodawca. W przepisie brak jest również wskazania okoliczności, które ograniczałyby możliwość cofnięcia takiego polecenia. Uznać zatem należy, że pracodawca może jednostronnie cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać pracownika do faktycznego świadczenia pracy.

Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Co do zasady może Pani podjąć pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, choć oczywiście gdyby pracodawca zechciał, żeby Pani zaczęła znów świadczyć pracę, to musi się Pani stawić. Przy czym w przypadku, gdy mamy do czynienia z upadłością pracodawcy, jest to mało prawdopodobne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu