Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla pracownika przedszkola w szkole podstawowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.06.2020

Jestem zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel przedszkola. Czy jestem zobowiązana odbierać urlop tylko w dni ferii szkolnych, czy mogę również odbierać wolne dni w dni robocze? Poza tym czy należy mi się urlop w ilości 35 dni (placówka nieferyjna), czy tak jak innym nauczycielom zatrudnionym w mojej placówce, urlop należy mi się w dni ferii szkolnych (placówka feryjna)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop dla pracownika przedszkola w szkole podstawowej

Nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17.03.2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej stosuje się m.in. § 12 ust. 1 tego rozporządzenia, z tym że zadania i kompetencje dyrektora przedszkola wykonuje dyrektor szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny. Stanowi on, że przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Wobec powyższego należy stwierdzić, że oddział przedszkolny w szkole podstawowej funkcjonuje przez cały rok szkolny (z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora szkoły podstawowej i rady rodziców), i dlatego zatrudnionych w nim nauczycieli należy traktować jak nauczycieli placówki „nieferyjnej”, stosując do nich między innymi art. 64 ust. 3 KN.

Prawo do urlopu w szkole nieferyjnej

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r., poz. 1189) nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych (a więc w przedszkolach) przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.

 

Jeśli w przedszkolu obowiązuje plan urlopów, dyrektor może oczekiwać od nauczyciela wykorzystania urlopu w czasie wynikającym w planu. W przypadku, gdy w przedszkolu nie obowiązuje plan urlopów lub wewnętrzne regulacje, z których wynika, że nauczyciele są zobowiązani do wykorzystania urlopu np. w okresie przerwy w zajęciach, dyrektor nie może „zmusić” nauczycieli do wzięcia urlopu w wyznaczonym przez niego terminie. Urlop powinien być udzielany w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

 

Jeśli więc wewnętrzne regulacje wskazują, że Pani jako nauczyciel przedszkola funkcjonującego w szkole musi wykorzystać urlop w okresie ferii szkolnych – dyrektor może Pani nakazać korzystanie z urlopu w czasie ferii. Jeśli takich regulacji nie ma – wykorzystuje Pani urlop albo zgodnie z planem urlopów, albo w terminie ustalonym z pracodawcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus osiem =

»Podobne materiały

Czy pracodawca musi zatwierdzić urlop na żądanie?

Napisałam maila do przełożonej, że przez dwa kolejne dni nie mogę zjawić się w pracy, w związku z czym proszę o urlop na żądanie. Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Czy pracodawca musi zatwierdzić urlop na żądanie, by można było go wykorzystać? Czy może raczej milczenie należy potraktować jako z

 

Zaszłam w ciąże na urlopie wychowawczym – jakie uprawnienia mi przysługują?

Mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie od 1,5 roku przebywam na urlopie wychowawczym. Jestem w 9. tygodniu ciąży. Czy mogę złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy? W jakiej formie? Czy pracodawca może się nie zgodzić? Co się stanie, jeśli dostanę ewentualne zwolnieni

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »