Czy pracownik musi zaplanować cały urlop?

• Data: 12-04-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Pracuję w szpitalu. Pracodawca zobowiązuje nas do planowania na cały rok urlopu z góry. Czy to jest obowiązkowe i zgodne z prawem? Trudno mi określić, kiedy będę potrzebowała wolnego. Czy pracodawca słusznie twierdzi, że nie może dać urlopu wypoczynkowego 5 osobom z oddziału w tym samym miesiącu? Jak rozwiązać taki konflikt?

Czy pracownik musi zaplanować cały urlop?

Sposoby ustalania planu urlopów

Zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca,

biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Przepis ten przewiduje dwa sposoby ustalenia terminu urlopu: w planie urlopów lub na podstawie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

Urlop nie może być udzielony w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby.

Ustalanie urlopu w porozumieniu z pracownikiem

Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, gdy nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa lub gdy działająca organizacja związkowa wyrazi zgodę na nieustalanie tego planu. Gdy pracodawca nie jest obowiązany do ustalenia planu urlopów, to ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. W dotychczasowym orzecznictwie Sądu Najwyższego zwrot „po porozumieniu” jest na ogół rozumiany jako wymóg uzyskania zgody. Jednakże w omawianym przypadku – jako że w § 1 komentowanego przepisu wskazane są przesłanki określenia terminu urlopu (w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy) – nie można wykluczyć sytuacji, w których orzecznictwo uzna odmowę pracownika wykorzystania urlopu w terminie ustalonym przez pracodawcę za sprzeczną z prawem.

Ustalenie planu urlopów następuje z uwzględnieniem dwóch okoliczności: wniosków pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Są one równoważne, co w szczególności oznacza, że można nie uwzględnić wniosku pracownika, jeżeli koliduje to z ważnym interesem pracodawcy.

Plan urlopów nie musi obejmować całego roku kalendarzowego, może on dotyczyć np. jednego kwartału.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wykonywanie pracy wbrew planowi urlopów i ustaleniom stron

Plan urlopów oraz porozumienie stron ustalone zgodnie z omawianym artykułem są wiążące dla pracodawcy i pracowników, chyba że wspólnie ustalą oni inny termin wykorzystania urlopu. Oznacza to, że pracownik może rozpocząć urlop w ustalonym terminie bez dodatkowych oświadczeń pracodawcy, w szczególności nie jest do tego niezbędne przekazanie pracownikowi tak zwanej karty urlopowej. Związanie pracownika planem urlopów i porozumieniem powoduje, że pracodawca, poczynając od pierwszego dnia zaplanowanego urlopu, nie ma obowiązku dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Jeżeli wbrew planowi urlopów i ustaleniom stron pracownik, za wiedzą przełożonych, wykonuje pracę, to należy przyjąć, że nastąpiło na jego wniosek przesunięcie terminu urlopu.

Czy pracodawca może wymagać od pracownika określenia terminu urlopu na cały rok w planie urlopowym?

Wobec powyższego należy uznać, że wymaganie od Pani określenia terminu urlopu na cały rok w planie urlopowym jest jak najbardziej zgodne z prawem pracy. Także oświadczenie pracodawcy, że nie może udzielić 5 pracownikom urlopu w tym samym czasie jest zgodne z prawem pracy, jeśli taki urlop zakłócałby organizację pracy. W takim przypadku pracodawca i pracownik muszą dojść do porozumienia w kwestii terminu urlopu pracownika, przy czym pracownik nie może żądać od pracodawcy udzielenia urlopu w konkretnym terminie.

Powinna Pani także pamiętać, że w razie, gdyby potrzebowała Pani przesunąć urlop z ważnych przyczyn, musi Pani wystosować wniosek do pracodawcy i pracodawca powinien ów wniosek uwzględnić, jeśli przyczyny są rzeczywiście ważne.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Planowanie urlopu w małej firmie IT

Tomek, programista w małej firmie IT, musi planować swój urlop na początku roku. Pracodawca tłumaczy to potrzebą zabezpieczenia ciągłości projektów i równomiernego rozłożenia obciążenia pracą w zespole. Tomek, chcąc spędzić wakacje z rodziną, musi z dużym wyprzedzeniem ustalać terminy i koordynować je z planami swoich współpracowników. Pewnego roku, z powodu nagłej zmiany planów rodziny, musiał negocjować zmianę terminu urlopu, co wymagało elastyczności ze strony pracodawcy i dobrej woli współpracowników.

Zarządzanie urlopami w szpitalu

Ania, pielęgniarka na oddziale intensywnej terapii, ma obowiązek planowania urlopu rok w rok. Szpital, w którym pracuje, nie może sobie pozwolić na sytuację, w której kilka osób z kluczowego oddziału będzie nieobecnych jednocześnie. Z tego względu, Ania i jej koleżanki muszą bardzo dokładnie koordynować swoje plany urlopowe, aby zapewnić ciągłość opieki nad pacjentami. Kiedy Ania chciała przesunąć swój urlop z powodu rodzinnej sytuacji awaryjnej, musiała to skonsultować z zarządem i znaleźć kolegę, który zgodził się zamienić się terminami.

Ustalanie grafiku urlopów w sklepie

Basia, kierownik sklepu odzieżowego, stoi przed wyzwaniem zaplanowania urlopów dla swojego zespołu, szczególnie w okresie przedświątecznym, który jest dla handlu czasem wzmożonej pracy. Musi ona nie tylko wziąć pod uwagę życzenia pracowników, ale również zapewnić, że sklep będzie odpowiednio obsadzony. Basia rokrocznie przygotowuje plan urlopów, uwzględniając wnioski pracowników, ale także zmuszona jest czasami odrzucać niektóre z nich ze względu na potrzeby biznesowe, co wymaga od niej umiejętności negocjacji i zarządzania konfliktami.

Podsumowanie

Podsumowując, planowanie urlopu na cały rok z góry jest zgodne z prawem pracy i może być wymagane przez pracodawców, zwłaszcza w branżach wymagających ciągłości pracy, takich jak IT czy służba zdrowia. Chociaż taka praktyka ogranicza spontaniczność i elastyczność w planowaniu osobistego czasu wolnego, istnieją mechanizmy negocjacyjne i regulacje prawne, które pozwalają na dostosowanie planów urlopowych do nieprzewidzianych okoliczności, z korzyścią zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu przepisów dotyczących planowania urlopu lub chcesz sporządzić pismo do pracodawcy w tej sprawie, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi specjaliści są dostępni, aby pomóc Ci zabezpieczyć Twoje prawa pracownicze. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141