Kontener morski jako tymczasowy obiekt budowlany

• Opublikowano: 05-10-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Postawiłem na swojej działce kontener morski, zgłaszając go w starostwie jako tymczasowy obiekt budowlany. Kontener służy do przechowywania rowerów, przyczepek rowerowych oraz jest tam miejsce do serwisowania sprzętu w ramach prowadzonej przeze mnie wypożyczalni rowerów i sprzętu rowerowego. Kontener jest położony na bloczkach na gruncie. Planuję podłączyć do niego prąd ze skrzynki, a w środku zainstalować ogrzewanie nagrzewnica elektryczna. Jak powinienem zgłosić kontener po zadeklarowanym w zgłoszeniu terminie rozbiórki bądź przeniesienia? Czy może być budynek gospodarczy, garaż, magazyn czy lokal usługowy? I czy to może być po tych 6 miesiącach, czy muszę już teraz?

Kontener morski jako tymczasowy obiekt budowlany

Posadowienie obiektu na działce

Na wstępie należy wskazać, że możliwość posadowienia jakiegokolwiek obiektu, w tym obiektu niezwiązanego trwale z gruntem, wymaga spełnienia kilku warunków.

Pierwszym i istotnym warunkiem jest zgodność takiej inwestycji z przeznaczeniem działki. Jeżeli dla danego obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (zwany dalej: mpzp), wówczas taka inwestycja musi być zgodna z planem. Jeśli nie ma dla danego obszaru obowiązującego mpzp, wówczas należy uzyskać decyzje o warunkach zabudowy.

Tymczasowy obiekt budowlany

Nadto zaznaczam, że Prawo budowlane przewiduje tzw. tymczasowy obiekt budowlany, przez który należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, przenośne wolno stojące maszty antenowe.

Jednocześnie wskazuję, że w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Niemniej jednak zaznaczam, że „tymczasowy obiekt budowlany posadowiony zgodnie z warunkami określonymi w ustawie p.b. jednak nierozebrany lub nieprzeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, przestaje być obiektem budowlanym, którego budowa nie wymaga pozwolenia na budowę” (wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1575/22). Zatem „na podstawie zgłoszenia można zrealizować tymczasowy obiekt budowlany, który nie może być związany trwale z gruntem i musi być przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia w okresie wskazanym w przepisie art. 29 ust. 1 pkt 7 p.b.” (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 8/21).

Pozwolenie na budowę

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, a położonych na terenie budowy. Objęte tym przepisem obiekty, winny być funkcjonalnie i czasowo powiązane z realizacją robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak parkowanie samochodu osobowego w przedmiotowym obiekcie świadczy o garażowym jego przeznaczeniu. Samo przy tym umieszczenie w spornym blaszaku materiałów budowlanych, stwarza jedynie pozór legalnego wykorzystywania tego obiektu, zmierzający do ominięcia wymaganej reglamentacji prawnobudowlanej” (wyrok NSA z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1344/18).

Jednocześnie wskazuję, że jeżeli obiekt tymczasowy będzie wykorzystywany przez okres dłuższy od 180 dni, wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę.

Skoro kontener służy również prowadzeniu działalności gospodarczej, w mojej ocenie należałoby go zgłosić zgodnie z planowanym sposobem użytkowania. Istotne jest zatem, czy mpzp dopuszcza przeznaczenie pod usługi, czy też jest możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla takiego przeznaczenia.

Co do terminu zgłoszenia wystarczy, że nastąpi ono przed upływem 180 dni przeznaczonych dla obiektu tymczasowego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach (np. gdy obiekt przekracza powierzchnię 35 m2 lub też jest przeznaczony pod usługi) wymagane będzie obligatoryjnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Teoretycznie, gdyby obiekt miał mniej niż 35 m2, wówczas zgodnie z prawem budowlanym dopuszczalna jest realizacja na zgłoszenie wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży oraz wiat. Nie ma tu mowy o obiektach usługowych, a zatem w przypadku usług niestety wymagane będzie pozwolenie na budowę. Bowiem obiekt usługowy może być zlokalizowany na zgłoszenie wyłącznie, gdy jest obiektem tymczasowym, czyli w terminie do 180 dni od daty określonej w zgłoszeniu.

Wobec powyższego przy spełnieniu pozostałych wskazanych wyżej warunków tylko przez 6 miesięcy kontener może funkcjonować jako obiekt tymczasowy (na tzw. zgłoszenie).