Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie świadectwa zawodowego po wielu latach

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.04.2017

W roku 1994 r. ukończyłem naukę teoretyczną w ZSZ w zawodzie lakiernik. Świadectwa ukończenia szkoły nie otrzymałem, ponieważ nie przystąpiłem do egzaminu zawodowego, co było warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkoły. W tym roku złożyłem odpowiednie dokumenty do cechu rzemiosł i zdałem pozytywnie ten egzamin zawodowy. Dziś już mam dyplom i protokół. Przedstawiłem protokół w ZSZ, prosząc o wystawienie mi tego świadectwa, bo już spełniłem ostatni warunek Niestety dyrektor szkoły nie bardzo wie, czy może mi to świadectwo wydać. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie. Czy szkoła ma obowiązek mi to świadectwo wydać, czy są może jakieś paragrafy, które mówią o przedawnieniu itp., na podstawie których szkoła może odmówić? Świadectwo to jest mi potrzebne do podjęcia pracy, gdzie warunkiem jest wykształcenie zawodowe, a na chwilę obecną wygląda na to, że mam podstawowe. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

 

Zgodnie z § 11 rozporządzenia osoba, która zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.

 

Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, technikum uzupełniającego i szkoły policealnej oraz absolwent dotychczasowej szkoły zasadniczej i szkoły średniej zawodowej, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

 

Z powyższego wynika, że jeśli uczeń spełnił wszystkie warunki do otrzymania świadectwa, a nie został wcześniej skreślony z listy uczniów (co oczywiście mogło mieć miejsce), to powinien otrzymać teraz świadectwo ukończenia szkoły. Przepisy prawa nie przewidują bowiem przedawnienia w takich przypadkach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 8 =

»Podobne materiały

Obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii

Czy niepełnoletni licealista ma obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii?

 

Ile może trwać urlop bezpłatny nauczyciela?

Nauczyciel 4 lata temu złożył podanie o urlop bezpłatny na okres pełnienia funkcji zastępcy burmistrza. Nie wskazał konkretnej daty zakończenia tego urlopu. W związku z nowymi wyborami prawdopodobnie znowu będzie pełnił tę samą funkcję. Ile może trwać urlop bezpłatny nauczyciela dyplomowanego zatrud

 

Skład komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny

Uczeń spełniający obowiązek szkolny poza szkołą zdaje egzaminy z geografii, historii, biologii, matematyki, j. polskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego, j. francuskiego, informatyki, wiedzy o społeczeństwie i chemii. Skład komisji egzaminacyjnej jest następujący: dyrektor, który zezwolił na sp

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »