.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie świadectwa zawodowego po wielu latach

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.04.2017

W roku 1994 r. ukończyłem naukę teoretyczną w ZSZ w zawodzie lakiernik. Świadectwa ukończenia szkoły nie otrzymałem, ponieważ nie przystąpiłem do egzaminu zawodowego, co było warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkoły. W tym roku złożyłem odpowiednie dokumenty do cechu rzemiosł i zdałem pozytywnie ten egzamin zawodowy. Dziś już mam dyplom i protokół. Przedstawiłem protokół w ZSZ, prosząc o wystawienie mi tego świadectwa, bo już spełniłem ostatni warunek Niestety dyrektor szkoły nie bardzo wie, czy może mi to świadectwo wydać. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie. Czy szkoła ma obowiązek mi to świadectwo wydać, czy są może jakieś paragrafy, które mówią o przedawnieniu itp., na podstawie których szkoła może odmówić? Świadectwo to jest mi potrzebne do podjęcia pracy, gdzie warunkiem jest wykształcenie zawodowe, a na chwilę obecną wygląda na to, że mam podstawowe. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

 

Zgodnie z § 11 rozporządzenia osoba, która zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.

 

Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, technikum uzupełniającego i szkoły policealnej oraz absolwent dotychczasowej szkoły zasadniczej i szkoły średniej zawodowej, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

 

Z powyższego wynika, że jeśli uczeń spełnił wszystkie warunki do otrzymania świadectwa, a nie został wcześniej skreślony z listy uczniów (co oczywiście mogło mieć miejsce), to powinien otrzymać teraz świadectwo ukończenia szkoły. Przepisy prawa nie przewidują bowiem przedawnienia w takich przypadkach.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl