Odbiór dokumentów z uczelni po latach

• Data: 15-03-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Odzyskanie dokumentów z uczelni po latach może wydawać się skomplikowanym procesem, szczególnie gdy studia zostały przerwane, a uczelnia zmieniła siedzibę czy władze. Często spotykane trudności, takie jak brak dostępu do archiwum z danego okresu, mogą dodatkowo komplikować sytuację. W artykule poruszamy kwestię, jak mimo tych przeszkód, skutecznie odzyskać dokumenty, np. świadectwo maturalne, opierając się na obowiązujących przepisach Prawa o szkolnictwie wyższym. Przedstawiamy również praktyczne kroki, które można podjąć w przypadku odmowy przez uczelnię, zwracając uwagę na obowiązek przechowywania akt osobowych studenta oraz możliwe konsekwencje prawne dla instytucji, która nie wypełnia swoich zobowiązań. Jako przykład dla naszych rozważań posłuży nam zapytanie pani Pauliny.

Odbiór dokumentów z uczelni po latach

Pani Paulina zapytała nas, w jaki sposób może odzyskać dokumenty z uczelni, tj. świadectwo maturalne, indeks, oraz kartę przebiegu studiów. Jedyny dokument, jaki sama posiadała, to legitymacja studenta z numerem albumu. Studia przerwała 9 lat temu, będąc na drugim roku. Powodem rezygnacji był wyjazd do Kanady, nie korzystała z urlopu dziekańskiego, nie składała też pisemnej rezygnacji oraz nie zalegała z opłatami. Od kilku lat stara się odzyskać dokumenty, ale uczelnia odmawia, tłumacząc, że nie posiada archiwum z tego okresu, ponieważ zmieniły się władze oraz siedziba uczelni. Pani Pauli zależy na załatwieniu tej sprawy bez konieczności jej przyjazdu do kraju.

Sposób prowadzenia przez uczelnię dokumentacji przebiegu studiów

Zgodnie z art. 192 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym „sposób prowadzenia przez uczelnie dokumentacji przebiegu studiów, dokonywania sprostowań i wydawania duplikatów, legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz wysokość i sposób pobierania opłaty za wykonywanie tych czynności, a także za wydanie indeksu, legitymacji studenckiej, dyplomu i dokumentów stwierdzających ukończenie studiów określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego”.

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w tym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów. Zgodnie z § 15 rozporządzenia uczelnia zakłada teczkę akt osobowych studenta, w której przechowuje się dokumenty wymienione w przedmiotowym paragrafie. Cytuję:

1. dokumenty wymagane od kandydata na studia, w tym:

a) poświadczoną przez uczelnię kopię świadectwa dojrzałości, a w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia – również poświadczoną przez uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów,

b) ankietę osobową zawierającą imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji,

c) poświadczoną przez uczelnię kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia w przypadku kandydatów na studia będących cudzoziemcami,

d) aktualną fotografię kandydata, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych,

e) oświadczenie o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat – w przypadku kandydata na studia stacjonarne w uczelni publicznej;

2) dokumenty postępowania kwalifikacyjnego stanowiące podstawę do podjęcia decyzji o przyjęciu na studia;

3) kopię decyzji o przyjęciu na studia oraz oryginał potwierdzenia jej doręczenia;

4) podpisany przez studenta akt ślubowania;

5) umowę lub kopię umowy zawartej ze studentem;

6) potwierdzenie odbioru legitymacji studenckiej i indeksu, jeżeli regulamin studiów przewiduje dokumentowanie przebiegu studiów w indeksie, a także ich duplikatów;

7) karty okresowych osiągnięć studenta;

8) decyzje władz uczelni dotyczące przebiegu studiów, w szczególności: udzielonych urlopów, powtarzania roku, skreślenia z listy studentów, a także nagród, wyróżnień i kar dyscyplinarnych;

9) dokumenty dotyczące przyznania studentowi pomocy materialnej;

10) oświadczenia o niepobieraniu świadczeń na innym kierunku;

11) jeden egzemplarz pracy dyplomowej;

12) recenzję (recenzje) pracy dyplomowej;

13) protokół egzaminu dyplomowego;

14) dyplom ukończenia studiów – egzemplarz do akt;

15) suplement do dyplomu – egzemplarz do akt;

16) potwierdzenie odbioru dyplomu i jego odpisów, suplementu do dyplomu, a także duplikatu dyplomu lub duplikatu suplementu do dyplomu przez osobę odbierającą dyplom”.

Przez jaki okres uczelnia jest zobowiązana do przechowywania akt osobowych studenta?

Z powyższego wynika, że uczelnia zobowiązana jest do przechowywania w teczce akt osobowych studenta oryginału lub odpisu świadectwa dojrzałości. Teczkę akt osobowych studenta przechowuje się w archiwum uczelni przez okres 50 lat.

Zatem uczelnia pani Pauliny nie może powoływać się na to, że nie wie, gdzie archiwum się znajduje, ani na zmianę siedziby, bo obowiązek prowadzenia archiwum wynika wprost z przepisów.

Jeśli uczelnia tłumaczy, że nie wie, gdzie ma archiwum, pani Paulina może poinformować odpowiednią osobę (z którą się w tej sprawie kontaktowała, i która jest odpowiedzialna za wydawanie dokumentów), iż zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego „kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Słowem – jeśli uczelnia nie wydała pani Paulinie dokumentów, powinna powiadomić uczelnię, w oficjalnym piśmie, że jeśli nie zwróci dokumentów na określony przez nią adres – to zostanie powiadomiona policja o możliwości popełnienia przestępstwa z wymienionego już art. 276 Kodeksu karnego. W mojej opinii samo powołanie się na taką możliwość powinno zmotywować osobę odpowiedzialną za dokumentację w uczelni do odszukania archiwum i znalezienia teczki pani Pauliny. Zawiadomienie raczej nie będzie potrzebne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny: Anna, która przerwała studia na drugim roku z powodu nagłej zmiany życiowych okoliczności, przez kilka lat mieszkała za granicą. Po powrocie do kraju postanowiła dokończyć rozpoczęte kiedyś studia. Zderzyła się jednak z problemem braku dokumentów, które potwierdzałyby jej dotychczasowy przebieg edukacji. Po wielu miesiącach starań i korespondencji z uczelnią udało jej się odzyskać niezbędne dokumenty, dzięki uporowi i wykorzystaniu odpowiednich przepisów prawa.

Historia Tomasza: Tomasz, po pięciu latach od nieukończonych studiów, zdecydował się na zmianę ścieżki kariery i potrzebował świadectwa dojrzałości do zapisania się na nowe studia. Uczelnia początkowo odmówiła wydania dokumentów, powołując się na brak archiwum. Dzięki znajomości prawnych aspektów przechowywania dokumentacji i kilku pismach przypominających o obowiązku uczelni, Tomasz ostatecznie odzyskał wymagane dokumenty.

Doświadczenie Michała: Michał, który przerwał studia z powodu wyjazdu do pracy za granicą, postanowił po latach uzyskać potwierdzenie swoich dotychczasowych osiągnięć akademickich. Spotkał się z problemem, gdyż uczelnia poinformowała go o niemożności odnalezienia jego teczki akt osobowych z powodu zmiany systemu zarządzania dokumentami. Michał, nie dając za wygraną, zaczął działać zgodnie z zaleceniami ekspertów prawa oświatowego. Wysłał oficjalne zapytanie do ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe i złożył skargę na działanie uczelni. Jego determinacja przyniosła efekt w postaci odnalezienia dokumentów i umożliwiła mu dalsze planowanie przyszłości zawodowej i edukacyjnej.

Podsumowanie

Odzyskanie dokumentów z uczelni, nawet po wielu latach od przerwania studiów, jest możliwe dzięki znajomości przepisów prawa oraz odpowiedniej determinacji. Przedstawione przypadki pokazują, że upór i skorzystanie z dostępnych środków prawnych mogą skutecznie przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z brakiem dokumentacji akademickiej. Kluczowe jest zrozumienie swoich praw i nieustępliwe dążenie do celu, nawet w obliczu początkowej odmowy ze strony uczelni.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu dokumentów z uczelni? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać Twój problem. Nasz zespół ekspertów jest gotowy wesprzeć Cię na każdym etapie procesu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - Dz.U. 2018 poz. 1668
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
3. Obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów - Dz.U. 2023 poz. 2787