.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zniesławienie nauczyciela – czy warto wnosić oskarżenie?

• Autor: Irena Sawa

Jestem nauczycielem nauczania początkowego w szkole, gdzie nabór do klas odbywa się drogą losowania lub przez ułożenie list dzieci przez komisję. Jestem osobą szanowaną i popularną w szkole i otoczeniu, gdyż długo już pracuję w swoim zawodzie. W tym roku spotkała mnie nieprzyjemna sytuacja, gdy po ogłoszeniu nowych list otrzymałam kilka bardzo obraźliwych wiadomości SMS. Zawierały nie tylko niecenzuralne słowa, ale też groźby. Czy jako nauczyciel powinnam dochodzić swoich praw na drodze sądowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zniesławienie nauczyciela – czy warto wnosić oskarżenie?

Na czym polega przestępstwo pomówienia?

W opisanej sytuacji doszło do popełnienia przestępstwa pomówienia (zniesławienia).

 

Zgodnie z treścią art. 212 Kodeksu karnego przestępstwo pomówienia polega na pomówieniu innej osoby „o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności”. Przedmiotem pomówienia może być dobre imię.

 

Pomówienie jest przestępstwem umyślnym, które można popełnić zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym (zachodzi, gdy stawiający zarzut przewiduje możliwość poniżenia lub podważenia dobrego imienia innej osoby).

Czy dowodem pomówienia mogą być smsy?

Dowodem popełnienia tego przestępstwa może być treść przesyłanych na Pani aparat telefoniczny SMS-ów. W ramach postępowania przygotowawczego zostanie ustalony autor owych treści, przeciwko niemu zostanie wszczęte postępowanie karne.

 

Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Do sądu wnosi się w takim przypadku prywatny akt oskarżenia.

 

Dodatkowo oprócz sprawy karnej, jeśli uważa Pani, że autor treści SMS-ów naruszył swoim zachowaniem Pani dobra osobiste, m.in. cześć, dobre imię, imię dobrego i wieloletniego pracownika, nauczyciela i cenionego pedagoga, można domagać się, by osoba, która dopuściła się takiego naruszenia, złożyła oświadczenie w odpowiedniej formie (w praktyce stosuje się formę przeprosin na łamach prasy poczytnej w miejscu zamieszkania). Dodatkowo może Pani żądać odszkodowania lub zapłaty określonej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, np. na rzecz dzieci.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie o naruszenie dóbr osobistych

Może Pani też wytoczyć odrębne postępowanie, tzw. postępowanie o naruszenie dóbr osobistych. Toczy się ono przed sądem cywilnym, do którego składa się powództwo z żądaniem oraz załącza wskazane dowody w sprawie. O wyniku postępowania decydują głównie dowody, które strony zgłaszają w toku postępowania, gdyż na tej podstawie sąd wydaje orzeczenie.

 

Proszę jednak przed założeniem sprawy zastanowić się, czy warto rozpoczynać długi i zapewne nieprzyjemny proces sądowy. Jak sądzę, zostanie powołanych wielu świadków – nauczycieli, rodziców, nawet dzieci. Osoba lub osoby, które są autorami obraźliwych wiadomości, być może zupełnie nie będą przejmować się toczącym się postępowaniem, natomiast dla Pani może być ono dużym obciążeniem emocjonalnym i psychicznym, dlatego proszę wszystko przemyśleć na spokojnie i podjąć taką decyzję, jaka wydaje się Pani najlepsza.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu