Darowizna domu dla teściowej

• Autor: Michał Berliński

Od kilkunastu lat mieszkamy za granicą. Posiadamy w Polsce dom, który stoi pusty i nie ma kto się nim opiekować. Chcemy przekazać go jako darowiznę mamie mojego męża, która jest wdową. W zawiązku z tym pomysłem mamy kilka pytań. Czy jako żona mogę w darowiźnie przekazać dom mężowi, aby on mógł darować go swojej mamie bez konieczności płacenia podatku? Czy moja teściowa będzie musiała płacić jakiś podatek od tej darowizny? Czy dla naszego zabezpieczenia, gdybyśmy zmienili zdanie i chcieli kiedyś wrócić do Polski, mama może zapisać ten dom mężowi w testamencie, a gdyby doszło do dziedziczenia, czy wystąpi jakiś podatek? Czy po uzyskaniu domu w darowiźnie teściowa będzie mogła go sprzedać? Jeśli tak, czy może go sprzedać od razu po darowiźnie? Czy będzie z tego powodu musiała płacić podatek? Ostatnie pytanie: czy teściowa będzie mogła po jakimś czasie darować z powrotem ten sam dom mężowi bez konieczności płacenia podatku przez którąkolwiek ze stron? Czy obowiązują tu jakieś ramy czasowe?

Darowizna domu dla teściowej

Darowizny w najbliższej rodzinie, kwestie podatkowe

Postaram się w kolejności odpowiedzieć na Państwa pytania. Zacznijmy od kwestii przekazania domu mężowi, aby on mógł darować go swojej mamie. Jest to działanie poprawne. Może Pani przekazać dom mężowi, nie płacąc w ten sposób podatku od czynności cywilno prawnych. Z uwagi na bliskość pomiędzy Panią a mężem należy Państwa zaliczyć do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Do grupy 1 zalicza się: małżonka (obecnego, nie byłych) oraz zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),·wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierba, ojczyma, macochę, teściów, zięcia.

W I grupie podatkowej, a w zasadzie grupie 0 nie mamy podatku do zapłaty. Po przekroczeniu jednak limitu 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat musimy taką sytuację zgłosić do urzędu skarbowego, wobec tego w tej sytuacji należy wskazać, że czynność ta powinna być zgłoszona do US na formularz SD-Z2. Z uwagi na fakt, iż jest to nieruchomość, to czynności zgłoszenia dokona za Państwa notariusz. On załatwi wszystkie kwestie urzędowe. Oczywiście nie obejdzie się bez kosztów. W przypadku często spotykanej umowy darowizny darczyńca musi się liczyć z następującymi kosztami u notariusza:

  • taksa notarialna uzależniona jest ona od wartości nieruchomości,
  • podatek VAT (23%) od taksy notarialnej – choć należy wskazać, że zgodnie z nową interpretacją podatkową notariusz nie powinien obciążać Państwa VAT-em,
  • opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej wraz z wynagrodzeniem dla notariusza za przesłanie do sądu wniosku o dokonanie wpisu ok. 200 zł.

Następnie Pani mąż będzie mógł w dalszej kolejności przekazać nieruchomość swojej mamie, a ona nie będzie musiała od tej darowizny płacić podatku. Opodatkowane byłoby jedynie odpłatne zbycie tej nieruchomości na rzecz innej osoby. W przypadku darowizny nie powstaje dochód, więc również mama nie będzie miała do zapłaty żadnej kwoty, bowiem również należy do 0 grupy podatkowej.

Przekazanie nieruchomości w testamencie

Co do pytania, czy mama może zapisać ten dom synowi (czyli Pani mężowi) w testamencie – odpowiedź znowu jest twierdząca. Nie będziecie Państwo musieli płacić podatku od spadku, jednak proszę pamiętać, że testament można w każdej chwili odwołać. Państwa stosunki mogą ulec zmianie i mama może zmienić testament, bowiem nieruchomość będzie wyłącznie jej własnością. Tak samo możliwy jest scenariusz, że Pani teściowa sprzeda dom, gdy stanie się jej własnością na mocy umowy darowizny. Może to zrobić w dowolnej chwili, może nawet sprzedać udział w nieruchomości, gdyby Państwo uczynili ją współwłaścicielem części. Może go sprzedać od razu i zapłacić podatek lub po upływie 5 lat od daty jego otrzymania i wtedy nie płacić podatku w ogóle.

„Oddanie domu” poprzez kolejną darowiznę

Co do pytania, czy Pani teściowa może po jakimś czasie darować z powrotem ten sam dom Pani mężowi bez konieczności płacenia podatku – tak, może Państwu darować tę nieruchomość z powrotem. Nie ma tutaj ograniczeń, bowiem za każdym razem jest to nieodpłatne przysporzenie. Zastanawiam się tylko, czy jest to dla Państwa konieczne, bowiem rodzi to wiele kosztów notarialnych oraz innych (zmiany w księgach wieczystych itp.). Czy nie lepiej byłoby zabezpieczyć mamy poprzez ustanowienie na jej rzecz służebności osobistej polegającej na prawie do zamieszkiwania w tym domu albo przez jakiś czas, albo do jej śmierci? Można w umowie określić wszystko, np. z których pokoi mama ma prawo skorzystać itp. Po jej ewentualnej śmierci prawo to wygasłoby, dom nie byłby przez nikogo dziedziczony i dalej byłby tylko Państwa własnością. Tak w mojej ocenie będzie najłatwiej.