Były mąż nie zgadza się na podział majątku, co zrobić?

• Data: 13-12-2023 • Autor: Łukasz Obrał

Rozwód to nie tylko emocjonalne wyzwanie, ale często również skomplikowany proces prawny, szczególnie gdy chodzi o podział wspólnego majątku. Jednym z takich przypadków jest sytuacja, w której jeden z byłych małżonków nie zgadza się na sprzedaż lub wynajem wspólnego mieszkania. W podobnej sytuacji znalazła się pani Magda, która jest kilka lat po rozwodzie. Obecnie mieszka z dziećmi za granicą i wynajmuje małe mieszkanie. W Polsce zostało mieszkanie, które jest własnością jej i eksmęża, bo w trakcie rozwodu nie doszło do podziału majątku. Były mąż pomieszkuje trochę u swojej przyjaciółki, trochę w tym mieszkaniu. Jednak nie zgadza się na podział majątku, sprzedaż lub wynajem mieszkania. Naszej klientce zależy na uzyskaniu pieniędzy z tego mieszkania. Pyta też, co gdyby jedynym wyjściem miał być podział majątku, co stałoby się ze składkami do ZUS-u jej i byłego męża oraz jej składkami w OFE. Dowiedziała się bowiem, w funduszu, że po rozwodzie połowa zgromadzonych składek przekazana zostanie na rachunek OFE dla byłego męża.

Były mąż nie zgadza się na podział majątku, co zrobić?

Wpływ orzeczenia rozwodu na majątek wspólny małżeński

Po rozwodzie ustała wspólność majątkowa małżeńska, w jakiej pani Magda pozostawała z mężem w czasie trwania małżeństwa (o ile nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa).

Z listu wynika, iż mieszkanie stanowiło część majątku wspólnego małżeńskiego.

Stosownie do art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Z powyższego przepisu wynika, iż od chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej do zarządu majątkiem, który wchodził w skład majątku wspólnego małżeńskiego, stosuje się przepisy o zarządzie majątkiem spadkowym.

Stosownie do art. 1036 Kodeksu cywilnego spadkobierca (a także były małżonek) może za zgodą pozostałych spadkobierców (byłego małżonka) rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Jak podzielić wspólne mieszkanie po rozwodzie?

Powyższy przepis oznacza, że może kobieta rozporządzić swoim udziałem w mieszkaniu (np. zbyć go) za zgodą swojego byłego męża. Rozporządzenie klientki udziałem bez zgody jej męża będzie bezskuteczne, jeżeli będzie naruszało jego uprawnienia wynikające z przepisów o podziale majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Zgodnie z powyższym przepisem pani Magda i jej były mąż mogą sprzedać mieszkanie i podzielić kwotę uzyskaną ze sprzedaży majątku pomiędzy siebie odpowiednio do ich udziałów w majątku wspólnym (istnieje domniemanie, że udziały małżonków są równe).

Czy można sprzedać wspólne mieszkanie bez zgody byłego męża?

Jeżeli chodzi o wystąpienie do sądu o wydanie zgody na sprzedaż mieszkania (w przypadku, gdyby były mąż nie zgodził się na sprzedaż), należy wskazać, że takie powództwo byłoby z pewnością oddalone, ponieważ zmierzałoby do obejścia przepisów o podziale majątku wspólnego (tak: Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 1975 r., sygn. akt. III CRN 247/74).

Natomiast nasza klientka może wystąpić do sądu o wydanie zgody na wynajęcie tego mieszkania. Jednak ze względu na to, że, jak pisze, mąż przebywa we wspólnym mieszkaniu, trudno je będzie wynająć.

Pozostaje dokonanie podziału majątku wspólnego małżeńskiego, w tym wspólnego mieszkania. Najprościej byłoby, gdyby byli małżonkowie dokonali podziału majątku wspólnego w sposób umowny. Taka umowa, ze względu na fakt, że w skład majątku wspólnego małżeńskiego wchodzi mieszkanie, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Oczywiście, aby doszło do umownego podziału majątku wspólnego, musi istnieć pomiędzy byłą żoną a byłym mężem zgoda co do sposobu podziału majątku wspólnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Podział sądowy majątku wspólnego po rozwodzie

Jeżeli takiej zgody nie ma, pozostaje skierowanie wniosku do sądu o dokonanie podziału majątku wspólnego małżeńskiego. Sądowy podział majątku wspólnego powinien, zgodnie z art. 1038 § 1 Kodeksu cywilnego, obejmować cały ten majątek (mieszkanie i inne składniki majątku, o ile są), jednak z ważnych powodów może być ograniczony tylko do jego części (np. tylko do mieszkania).

Sądowy podział majątku wspólnego małżeńskiego dokonywany jest w postępowaniu nieprocesowym, a właściwym sądem jest sąd rejonowy miejsca położenia majątku.

W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga m.in. także o:

  1. żądaniu ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, jeżeli taki wniosek zostanie zgłoszony przez któregoś z uczestników;
  2. o wzajemnych roszczeniach z tytułu posiadania poszczególnych składników majątku wspólnego.

Jeżeli przedmiotem podziału będzie wyłącznie wspólne mieszkanie, to sąd może dokonać podziału majątku, jako że zapewne mieszkania nie da się podzielić fizycznie na dwa, w następujący sposób:

  1. przyznanie własności mieszkania jednemu z małżonków z ustaleniem spłaty na rzecz drugiego małżonka, która odpowiada wartości udziału tego małżonka we wspólnym prawie własności;
  2. sprzedaż mieszkania i podział uzyskanej ze sprzedaży kwoty pomiędzy małżonków odpowiednio do ich udziałów w prawie własności.

Sądowy podział majątku wspólnego przez sprzedaż przedmiotu należącego do majątku wspólnego

Tu muszę wskazać, że sądowy podział majątku wspólnego przez sprzedaż przedmiotu należącego do majątku wspólnego wiąże się z poniesieniem dodatkowych, wysokich kosztów.

Sprzedaż mieszkania, jeżeli sąd wyda orzeczenie o takim sposobie podziału, odbędzie się na zasadach egzekucji komorniczej. Wiąże się to z wysokimi kosztami komorniczymi, a także z tym, że wydana w toku postępowania opinia rzeczoznawcy o cenie mieszkania zazwyczaj odbiega od rzeczywistej ceny, jaką byli małżonkowie mogliby uzyskać na wolnym rynku. Należy też pamiętać, że w pierwszej licytacji cena, od której zacznie się licytacja, stanowi 3/4 ceny oszacowania, a jeżeli ta licytacja nie przyniesie skutku, odbędzie się druga, gdzie cena wyjściowa będzie stanowiła 2/3 wartości mieszkania.

Wiedząc o tych okolicznościach, sądy bardzo często przed wydaniem orzeczenia w sprawach, w których przyznanie mieszkania jednemu z małżonków za spłatą na rzecz drugiego nie wchodzi w grę, proponuje zawieszenie postępowania na jakiś okres, aby w tym czasie strony same sprzedały mieszkanie i podzieliły się kwotą uzyskaną ze sprzedaży.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Podział majątku z rozstrzygnięciem o wzajemnych roszczeniach

Jak już powyżej wspomniałem, w postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga również o wzajemnych roszczeniach z tytułu posiadania poszczególnych składników majątku wspólnego. Dla pani Magdy ma to znaczenie ze względu na to, że, jak pisze, były mąż jest w chwili obecnej jedynym posiadaczem wspólnego mieszkania i nie wyraża on zgody na wynajęcie tego mieszkania. Z powodu braku zgody nie może ona wynająć mieszkania i uzyskiwać z tego tytułu dochodów. Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Podział majątku przez przyznanie mieszkania mężowi ze spłatą na rzecz żony

Pani Magda może więc wystąpić o to, aby jednocześnie sąd – dokonując podziału majątku wspólnego np. przez przyznanie mieszkania mężowi i ustalenie spłaty na rzecz byłej żony, powiększył jej spłatę o tzw. utracone korzyści związane z tym, iż mąż jest jedynym posiadaczem mieszkania i jako jedyny z niego korzysta. Wysokość tych utraconych korzyści może ustalić, biorąc za podstawę połowę czynszu najmu, jaki by uzyskała, gdyby mieszkanie było wynajęte.

Z drugiej strony, jeżeli były mąż jako jedyny ponosi opłaty związane z mieszkaniem (koszty zarządu, fundusz remontowy itp.), może on żądać, aby sąd to uwzględnił i zasądził od naszej klientki na jego rzecz połowę poniesionych opłat za okres, w którym ponosił je samodzielnie.

Do powyższego będzie miał zastosowanie art. 207 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Koszty postępowania o podział majątku

Odnośnie kosztów postępowania, to zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o kosztach postępowania w sprawach cywilnych, opłata od wniosku o podział majątku wspólnego jest stała i wynosi 1000 złotych.

Według ust. 2 art. 38, jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

Jak z tego wynika, najbardziej korzystnym pod względem finansowym rozwiązaniem kwestii podziału majątku wspólnego byłby sądowy podział majątku na podstawie zgodnego projektu przedstawionego przez klientkę i jej byłego męża. Koszt takiego podziału to tylko 300 zł.

Powinna więc porozmawiać z byłym mężem o kwestii podziału mieszkania i jego ewentualnym wynajęciu. Jeżeli były mąż nie będzie chciał dojść do kompromisu w tej sprawie, to pozostanie wszczęcie postępowania o podział majątku wspólnego.

Co do drugiej części pytania, to zgodnie z art. 31 § 2 pkt 3 Kodeksu rodzinnego, do majątku wspólnego należą w szczególności środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Podział majątku po rozwodzie a środki zgromadzone w funduszu emerytalnym

Natomiast szczegóły związane z postępowaniem ze środkami zgromadzonymi w funduszu emerytalnym, a które wchodziły w skład majątku wspólnego małżeńskiego, określa ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zgodnie z art. 126 tej ustawy jeżeli małżeństwo członka otwartego funduszu uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione, środki zgromadzone na rachunku członka funduszu, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego współmałżonka w otwartym funduszu.

Natomiast według art. 127 ustawy, wypłata transferowa jest dokonywana przez otwarty fundusz po przedstawieniu funduszowi dowodu, że środki zgromadzone na rachunku członka funduszu przypadły byłemu współmałżonkowi.

Z powyższych przepisów wynika, ze fundusz przekaże środki na rachunek męża po przedstawieniu dowodu na to, że środki zgromadzone na rachunku przypadły byłemu mężowi. Takim dowodem jest umowa o podziale majątku wspólnego lub orzeczenie sądowe o podziale, w których wskazane zostanie, komu przypadły zgromadzone na rachunku środki.

Jako że środki zgromadzone w funduszu należą do majątku wspólnego, podlegają one podziałowi. We wniosku o podział majątku wspólnego pani Magda powinna wskazać, że posiada środki w funduszu emerytalnym, jeżeli mąż również posiada zgromadzone środki, to również należy je wskazać.

Sąd podzieli cały majątek, mieszkanie i środki zgromadzone w OFE. W wyniku orzeczenia o podziale sąd może przyznać pani Magdzie całość zgromadzonych w funduszu składek (najczęściej tak się dzieje), ale uwzględni wartość połowy tych środków (oczywiście tych zgromadzonych w czasie trwania wspólności ustawowej), ustalając ewentualną spłatę na rzecz żony lub męża.

Przykłady

Przykład 1

Anna i Marcin rozwiedli się dwa lata temu, ale nie podzielili majątku. Mieszkają oddzielnie, a wspólne mieszkanie stoi puste. Anna chciała je wynająć, aby zarobić dodatkowe pieniądze na utrzymanie i wychowanie dzieci, ale Marcin nie zgodził się na to. Ostatecznie, po konsultacji z prawnikiem, Anna zdecydowała się wystąpić do sądu o podział majątku, aby móc samodzielnie zarządzać swoją częścią mieszkania.

Przykład 2

Po rozwodzie Katarzyna zamieszkała z dziećmi w małym mieszkaniu, podczas gdy Paweł pozostał w dużym domu, który był wspólną własnością. Katarzyna chciała sprzedać dom, aby zapewnić sobie i dzieciom lepsze warunki życia, ale Paweł odmówił zgody. W rezultacie Katarzyna skierowała sprawę do sądu, który zdecydował o sprzedaży domu i podziale uzyskanych środków między byłych małżonków.

Przykład 3

Joanna i Tomasz rozwiedli się, ale nadal byli współwłaścicielami mieszkania, w którym Joanna mieszkała z nowym partnerem. Tomasz nie mieszkał w tym mieszkaniu, ale odmówił jego sprzedaży, mimo że Joanna potrzebowała pieniędzy na zakup nowego domu. Po wielu miesiącach negocjacji i braku porozumienia Joanna zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu, który ostatecznie orzekł podział majątku, umożliwiając Joannie sprzedaż swojej części mieszkania.

Podsumowanie

Podsumowując, w sytuacjach, gdy byli małżonkowie nie mogą osiągnąć porozumienia co do zarządzania lub podziału wspólnego majątku po rozwodzie, istnieją prawne ścieżki rozwiązania tych sporów. Polskie prawo oferuje różne opcje, w tym możliwość sądowego podziału majątku, co pozwala na sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w sprawach rozwodowych i podziału majątku? A może były małżonek nie zgadza się na sprzedaż wspólnego mieszkania po rozwodzie? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych on-line i profesjonalnego sporządzania pism. Już teraz opisz swój problem za pomocą formularza spod tekstu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398
4. Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych - Dz.U. 1997 nr 139 poz. 934
5. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 kwietnia 1975 r., sygn. akt. III CRN 247/74