Równoważnik pieniężny za brak mieszkania dla funkcjonariusza SW

• Opublikowano: 21-02-2022 • Autor: Marta Wawrzyniak

Jestem funkcjonariuszką Służby Więziennej i posiadam lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej w stosunku do mojego miejsca pracy. Mieszkam w nim z mężem i dwójką dzieci. Nigdy nie korzystałam z pomocy finansowej na zakup mieszkania. Chciałabym wspomniany lokal przepisać na pełnoletniego, studiującego syna, który z nami mieszka. Czy po przepisaniu mieszkania będzie mi się należał równoważnik za brak mieszkania w myśl art. 178 ust. 1 ustawy o SW?

Równoważnik pieniężny za brak mieszkania dla funkcjonariusza SW

Równoważnik pieniężny dla funkcjonariusza wg ustawy o Służbie Więziennej

W przedstawionej sprawie kluczową kwestią jest rzeczywiste miejsce dalszego Pani zamieszkiwania. Okoliczność, iż Pani syn stanie się wyłącznym właścicielem mieszkania, może, ale nie musi, spowodować przyznanie Pani równoważnika za brak mieszkania w myśl art. 178. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. 2019 r., poz. 1427 t.j. z dnia 2019.07.31) w brzmieniu:

„Funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania, jeżeli on sam lub jego małżonek nie posiada w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub domu.”

Tytuł prawny do mieszkania w kontekście przysługującego funkcjonariuszowi równoważnika pieniężnego za brak mieszkania

Na gruncie przytoczonego przepisu podstawowy problem sprowadza się do kwestii posiadania tytułu prawnego do mieszkania. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 stycznia 2013 r. podjętej w sprawie o sygn. akt II PZP 6/12 szczegółowo wyjaśnił przedmiotową kwestię:

„Zwrot »tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub domu« jest jednoznacznie i jednolicie rozumiany w języku prawniczym jako każdy tytuł prawny, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny albo dom, tj. zarówno ten wynikający z praw rzeczowych (własność, użytkowanie wieczyste, służebność mieszkania itp.), jak i ze stosunków zobowiązaniowych (tzn. z umów cywilnoprawnych – takich np. jak najem, użyczenie). Ustawodawca w art. 178 ust. 1 pkt 1 ustawy o Służbie Więziennej nie wskazał konkretnych tytułów prawnych do lokalu lub domu, a zatem zgodnie z zasadą lege non distinguente nec nostrum est distinguere nie ma podstaw do takiego rozróżniania i przyjmowania, że chodzi tylko o tytuły prawne, które nie wynikają ze stosunków zobowiązaniowych.”

Mając na uwadze powyższe, równoważnik za brak mieszkania nie przysługiwałby Pani, gdyby nadal zamieszkiwała Pani w dotychczasowym mieszkaniu, choćby w oparciu o ustną umowę użyczenia zawartą z synem. Przedmiotowe świadczenie nie mogłoby być również przyznane w przypadku wynajmowania przez Panią mieszkania w miejscowości pełnienia służby lub jej pobliskiej. W świetle przywołanego przepisu równoważnik za brak mieszkania mógłby zostać Pani przyznany po zbyciu dotychczasowego mieszkania oraz rzeczywistej wyprowadzce do miejscowości dalszej od miejsca pełnienia służby.