Odstąpienie prawa do mieszkania w TBS - opodatkowanie dochodu

• Opublikowano: 21-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Chciałam zapytać o możliwość cesji na innego najemcę mieszkania w TBS. Mam już zgodę z Towarzystwa. W związku z tym, że partycypacja przechodzi na nowego najemcę, to ja swój wkład muszę dostać od nowego najemcy – jeśli przeleje mi pieniądze na konto, to czy od tej kwoty będę musiała zapłacić podatek? I jeśli kwota będzie wyższa niż mój wkład partycypacji, czy wtedy też trzeba płacić podatek? Czy trzeba taką transakcję zgłaszać to US?

Odstąpienie prawa do mieszkania w TBS - opodatkowanie dochodu

Partycypacja TBS jako udział w kosztach budowy

Pominę tu wyjaśnienia, czym jest partycypacja, jak dochodzi do przeniesienia prawa itp. Bowiem na potrzeby Pani pytania ważna jest wiedza, że partycypacja w TBS stanowi jedynie udział w kosztach budowy, natomiast nie stanowi udziału we własności lokalu. Stąd otrzymany za przeniesienie partycypacji ekwiwalent nie jest przychodem ze zbycia nieruchomości lub rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie. To nie ma zastosowania do partycypacji, co nie znaczy, że uzyskane w ten sposób środki nie podlegają opodatkowaniu.

Kwalifikacja podatkowa ekwiwalentu za przeniesienie partycypacji

W tej kwestii Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację podatkową (z 2 grudnia 2010 r., nr IPPB2/415-855/10-4/MG), w której wyjaśnia, że:

„(…) zbycie prawa do lokalu mieszkalnego będącego w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie może być zakwalifikowane do źródła przychodu określonego przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy i w efekcie nie może być utożsamiane ze skutkami podatkowymi wynikającymi z takiej sprzedaży. Tym samym nieprawidłowa jest kwalifikacja źródła przychodu dokonana przez Wnioskodawcę, a co za tym idzie, bez znaczenia dla skutków podatkowych jest fakt, że przedmiotowa transakcja odstąpienia partycypacji nastąpiła po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia, gdyż termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, w ogóle nie ma zastosowania w sprawie.

Oznacza to zarazem, iż w przedstawionym stanie faktycznym odstąpienie prawa do lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego na rzecz osoby trzeciej, należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kapitały pieniężne i prawa majątkowe jako źródła przychodu

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8. W takiej sytuacji podatkiem obciążony będzie dochód uzyskany z tego źródła , co oznacza, że od uzyskanej kwoty ekwiwalentu za partycypację można odliczyć koszty jego uzyskania. Kosztem uzyskania ekwiwalentu będzie wcześniej wydana własna kwota na nabycie partycypacji. Zatem w opisanej sytuacji będzie Pani zmuszona opodatkować jedynie różnicę miedzy uzyskanym ekwiwalentem a niższą kwotą wkładu. Dochód w ten sposób uzyskany rozliczy Pani w PIT-36 za rok zbycia. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłoszenia transakcji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przeczytaj też: Do której godziny można wykonywać głośne prace remontowe?