Stawka ryczałtu w gastronomii i cateringu - 3% czy 8,5%?

• Data: 21-02-2024 • Autor: Adam Nowak

Moje pytanie dotyczy ustalenia właściwej stawki podatkowej w ryczałcie ewidencjonowanym w działalności polegającej na świadczeniu usług gastronomicznych i cateringowych oraz na sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%. Chodzi o lokal gastronomiczny – bar suhi. Na każdym paragonie wyszczególnione są sprzedawane produkty oraz napoje. Z systemu generowany jest wydruk podsumowujący sprzedaż z podziałem na grupy towarowe i jest wyodrębniona grupa: alkohol powyżej 1,5%. Na koniec miesiąca, na podstawie raportu fiskalnego miesięcznego i zestawienia z systemu o ilości sprzedanego alkoholu będą księgowane przychody z właściwą stawką podatku. Przychód ze sprzedaży bez sprzedaży alkoholu – stawka 3%. Przychód ze sprzedaży alkoholu powyżej 1,5% – stawka 8,5%. Czy posiadając zestawienie z systemu o przychodzie ze sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%, można na tej podstawie wydzielić przychód ze stawką podatku 8,5%? Czy usługa kateringowa bez sprzedaży alkoholu opodatkowana jest 3% stawką podatku?

Stawka ryczałtu w gastronomii i cateringu - 3% czy 8,5%?

Zryczałtowany podatek od niektórych przychodów – gastronomia

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

– 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy),

– 3,0% z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy)

Dalej wskażmy, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy – jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że ten warunek jest spełniony, ponieważ w oparciu o wydruk z systemu jest możliwe określenie wartości przychodu ze sprzedaży różnymi stawkami. W konsekwencji sprzedaż alkoholu w ramach usług gastronomicznych powyżej 1,5% będzie podlegać opodatkowaniu stawką 8,5%. Natomiast pozostałe usługi gastronomiczne będą podlegały opodatkowaniu stawką 3%.

Ewidencja przychodów z podziałem na różne stawki podatku

W tym miejscu warto wskazać na wyrok NSA z dnia 22.02.2006 r., II FSK 145/05:

Oceny, czy zachodziły przesłanki określone w jej art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, należało dokonać wyłącznie na podstawie zapisów tej ewidencji. Okoliczność, że wielkość przychodów opodatkowanych różnymi stawkami da się ustalić w inny sposób (np. na podstawie dokumentów źródłowych) nie ma znaczenia dla zastosowania tego przepisu.

Proszę zatem pamiętać aby na podstawie dokumentów źródłowych (wydruków) poprawnie prowadzić ewidencję przychodów – z podziałem na stawki – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Usługi gastronomiczne i kateringowe – stawka podatku

Należy także wskazać, że organy podatkowe odróżniają usługi gastronomiczne od usług cateringowych. Przykładowo w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 15.03.2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.974.2021.1.JG, czytamy:

Usługi cateringowe nie są sklasyfikowane w PKWiU jako usługi gastronomiczne, lecz jako odrębna usługa.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach spółki cywilnej w zakresie cateringu, sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 56.21.19 – Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (catering) dla pozostałych odbiorców zewnętrznych, będą traktowane jako usługa podlegająca opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”

Tak samo też pismo z dnia 21.02.2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.1024.2022.2.MZ.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Katering na stawce 8,5%

Na konieczność rozdzielenia usług gastronomicznych od usług cateringowych wskazuje pismo z dnia 20.01.2010 r., wydane przez: Izba Skarbowa w Poznaniu, ILPB1/415-1161/09-4/AA:

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wskazane przez Wnioskodawczynię usługi posiadające symbol PKWiU 55.51.11 – usługi stołówkowe, 55.52.11 – usługi cateringowe dla prywatnych gospodarstw domowych, 55.52.13 – usługi cateringowe dla poszczególnych przedsiębiorstw i instytucji, nie można zakwalifikować jako usługi gastronomiczne, lecz jako odrębną usługę, opodatkowaną stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast usługi świadczone przez Zainteresowaną, posiadające symbol PKWiU 55.30.11 – usługi gastronomiczne w restauracjach oraz PKWiU 55.30.14 – usługi gastronomiczne pozostałe będą zakwalifikowane jako dzielność gastronomiczna, podlegająca opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3,0%.

W konsekwencji w oparciu o wyżej wymienione interpretacje fiskusa usługi cateringowe będą podlegały opodatkowaniu według stawki 8,5% przychodu.

Przykłady

Przykład 1

Usługi Cateringowe na eventach firmowych - firma cateringowa specjalizująca się w obsłudze eventów firmowych musi uwzględnić, że wszystkie jej usługi klasyfikują się pod wyższą stawkę podatkową, czyli 8,5%. Dzięki dokładnej ewidencji przychodów i klasyfikacji swoich usług zgodnie z PKWiU jako "Usługi przygotowywania i dostarczania żywności (catering)", firma może prawidłowo rozliczać podatki, nie mieszając stawek przeznaczonych dla tradycyjnej gastronomii z cateringiem.

Przykład 2

Restauracja z ofertą specjalną na alkohole wysokoprocentowe - w restauracji, która oprócz standardowego menu oferuje szeroki wybór alkoholi wysokoprocentowych, właściciel postanowił wdrożyć system ewidencji sprzedaży, który automatycznie wydziela przychody ze sprzedaży alkoholi powyżej 1,5%. Dzięki temu, przychody z tej części oferty są opodatkowane stawką 8,5%, podczas gdy reszta przychodów z działalności gastronomicznej korzysta ze stawki 3%. Ta precyzja w ewidencji pozwala na uniknięcie błędów w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

Podsumowanie

W artykule omówiono kluczowe aspekty ustalania stawek ryczałtu dla usług gastronomicznych i cateringowych, podkreślając różnice w opodatkowaniu przychodów z sprzedaży alkoholu powyżej 1,5% i pozostałej działalności. Przedstawiono również praktyczne przykłady, które ułatwiają zrozumienie zasad prowadzenia dokładnej ewidencji przychodów, aby prawidłowo rozliczać podatki zgodnie z obowiązującymi stawkami. Dokładne rozróżnienie między usługami gastronomicznymi a cateringowymi ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia błędów i zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w prawidłowym ustaleniu stawki ryczałtu dla Twojej działalności gastronomicznej lub cateringowej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Zapewniamy indywidualne podejście i skuteczne rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb biznesowych.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930
2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. akt II FSK 145/05
3. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15.03.2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.974.2021.1.JG

4. Interpretacja Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2023 r. nr. 0113-KDIPT2-1.4011.1024.2022.2.MZ