Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uznanie przyczepy gastronomicznej za tymczasowy obiekt budowlany

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 22.12.2009

W tym roku otworzyłam małą gastronomię prowadzoną w przyczepie gastronomicznej, czyli „interes na kółkach”. Przyczepa jest zarejestrowana w urzędzie komunikacji, posiada ważne przeglądy i autocasco, pozwolenie z sanepidu, spełnia też wszystkie wymogi unijne.

Na prowadzenie tej działalności wynajęłam dodatkowo plac od prywatnego właściciela, co zostało formalnie uzgodnione z urzędem dróg. Problem mam jedynie ze starostwem, które wydaje mi pozwolenie na stanie i prowadzenie działalności na 120 dni, uznając zarejestrowaną przyczepę gastronomiczną za budowlę tymczasową. Po upływie tych 120 dni każą mi zamykać bar, „rozbierać” i występować ponownie z warunkami zabudowy o nowe pozwolenie lub też zaproponowano mi wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Nie mogę tego pojąć, przecież ja niczego nie będę budowała! Przyczepa jest pojazdem na kołach, fabrycznie przystosowanym do takiej sprzedaży. Została już zarejestrowana w jednym urzędzie, a teraz każe mi się po raz drugi dokonać innej rejestracji i robi się z niej obiekt tymczasowy (jak to określił inspektorat nadzoru budowlanego). Dlaczego starostwo uznało moją przyczepę za obiekt budowlany?

Najważniejszy problem to ten, że rozpoczęcie tej działalności wymagało wyłożenia sporej gotówki, więc zamykanie jej po niespełna czterech miesiącach mija się z celem i nie służy rozwojowi moje małej firmy, a raczej mojemu bankructwu, gdyż po takim czasie nie ma żadnych szans na zwrot zainwestowanej kwoty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy Prawo Budowlane:

 

„Tymczasowy obiekt budowlany – to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.”

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga tymczasowy obiekt budowlany wyłącznie przez okres 120 dni od dnia rozpoczęcia działalności (wystarczającym jest wtedy dokonanie zgłoszenia budowlanego). Po upływie tego okresu, to jest po upływie 120 dni, jeżeli chce Pani swoją przyczepę dalej użytkować jak obiekt budowlany (o profilu handlowym), a nie jak pojazd, powinna Pani zasadniczo uzyskać pozwolenie na budowę, chyba że przestawi Pani swoją przyczepę (jak rozumiem ma ona koła, więc nie powinno być to zbyt trudne) i ponownie dokona zgłoszenia budowlanego na okres do 120 dni.

 

Podstawa prawna: art. 29, ust. 1, pkt. 12 Prawa budowlanego i art. 30, ust. 1, pkt 1 Prawa budowlanego

 

„Art. 29 ust. 1 Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…): 

pkt. 12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntami przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.”

  

„Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1, pkt 12.”

 

Takie są możliwości, natomiast jeżeli Pani po upływie 120 dni nie dokona ponownego jej zgłoszenia budowlanego, nie uzyska pozwolenia na budowę, to zostanie wydane upomnienie i tytuł wykonawczy z nakazem usunięcia obiektu.

 

Przyznam się, że osobiście rozumiem Pani oburzenie, to są właśnie absurdy naszego prawa. Pomimo że nic nie będzie Pani budować, to musi występować ze zgłoszeniem budowlanym czy starać się o pozwolenie budowlane, czyli w sposób prawie identyczny, jakby budowała Pani domek. Nic na to jednak nie poradzimy, takie są przepisy Prawa budowlanego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - siedem =

04.06.2013

Nie zupełnie. Nigdzie w/w paragrafie nie mówi się o przyczepie. Przepis mówi o obiektach "przewidzianych do przenoszenia", a przyczepą się jeździ a nie nosi:-). W pozostałej części są wymienione: "..strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.” Żadna z nich nie jest przyczepą. A co nie jest zabronione - jest dozwolone. Jest natomiast pytanie co Pani zgłosiła w działalności, jeżeli gastronomię ruchomą, katering to znaczy, że z konieczności jeździ Pani tą przyczepą. A więc o jakim obiekcie budowlanym my mówimy?

Jorg

17.03.2013

Załóżmy, że ta taka przyczepa ma przyłącze prądu w postaci kabla i przyłącze wody w postaci węża.
Rozumiem, że wówczas nie mówimy już o pojeździe/przyczepie ale o tymczasowym obiekcie budowlanym.
Czy zatem odłączenie tych mediów po upływie 119 dni i następnego dnia ponowne ich przyłączenie nie powoduje, że usunęliśmy "Tymczasowy obiekt budowlany" a potem utworzyliśmy nowy?

spychu


Od redakcji: Autorzy tekstów nie odpowiadają na pytania zadane w formie komentarza. Można skorzystać z formularza na stronie i zadać pytanie: wycena jest bezpłatna, odpowiedzi są płatne

29.05.2012

Chciałbym prosic aby osoba odpowiadajaca na pytanie, sprecyzowala :
" Zgłasza Pani zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 przyczepę jako tymczasowy obiekt budowlany do starostwa powiatowego i przedstawia warunki zabudowy – wówczas uzyska Pani pozwolenie na zawsze i to w tym konkretnym miejscu."
Bo z tego fragmentu mozna wywnioskowac ze jednak mozna otrzymac zezwolenie na stale bez pozwolenia na budowe.

Daniel

08.04.2012

ciekawe czemu jeszcze nikt tego nie zmienił, wystarczyłoby zmienic chociaż liczbę dni np 720 czyli 2 lata lub chociaż 1rok

weel

13.04.2011

myślę że prawo w Polsce nie tylko jest absurdalne ale berdzo nielogiczne .Prawnicy i urzędnicy w dodatku interpretują to prawo w najdziwniejszy sposób i to każdy inaczej.Ja myślę że do samowoli budowlanej doszło w fabryce przyczep gastronomicznych, która to wybudowawła tę przyczepę bez zezwolenia na budowę ani nawet bez zgłoszenia zamiaru budowy.W druku \"ZGŁOSZENIE\" pisze;zgłaszam zamiar wykonania budowy lub wykonania robót budowlanych .... ja się pytam ; jakiej budowy ? przecież ta przyczepa jest już wybudowwana dawno temu a teraz trzeba ją przyciągnąć samochodem na dane miejsce i postawić i koniec. Do tego są potrzezbne tylko prawojazdy i hak na sasmochodzie i nie potrzebne żadne uprawnienia budowlane i gadanie o budowie. Pisze pan że przyczepa jest zarejestrowana w wydziale komunikacji i może pan tę przyczepe ciągnąć po drogach.Wynika z tego że powinien pan być bez przerwy w ruchu bo jeżeli pan stanie to według ttego mądrego urzędnika będzie to postawienie \"barakowozu\" czyli \"tymczasowego obiektu
budowlanego \" bez zgłoszenią na 30 dni przed chęcią postawienia do urzędu -czyli SAMOWOLA !!!!!!

ZDZISŁAW

»Podobne materiały

Domek holenderski – pozwolenie na budowę

Kupiłam domek holenderski i chciałabym go postawić na działce. Czy potrzebuję pozwolenia na budowę? Działka ma 600 m2 i znajduje się w mieście; domek ma służyć jako tymczasowe mieszkanie na czas budowy domu (kilka miesięcy). Czy prawo przewiduje jakieś kary w przypadku, gdybym nie dopełniła wymagany

Zadaszenie na samochód przy ścianie domu

Wybudowałem zadaszenie na samochód przy ścianie mojego domu. Cała konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem, stoi na pustakach i ma powierzchnię 23 m2. Czy na takie zadaszenie powinienem uzyskać pozwolenie na budowę lub je zgłosić? Nie zrobiłem tego, a teraz sąsiad grozi mi donosem.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »