Uznanie przyczepy gastronomicznej za tymczasowy obiekt budowlany

• Autor: Irena Sawa

W tym roku otworzyłam małą gastronomię prowadzoną w przyczepie gastronomicznej, czyli „interes na kółkach”. Przyczepa jest zarejestrowana w urzędzie komunikacji, posiada ważne przeglądy i autocasco, pozwolenie z sanepidu, spełnia też wszystkie wymogi unijne.

Na prowadzenie tej działalności wynajęłam dodatkowo plac od prywatnego właściciela, co zostało formalnie uzgodnione z urzędem dróg. Problem mam jedynie ze starostwem, które wydaje mi pozwolenie na stanie i prowadzenie działalności na 120 dni, uznając zarejestrowaną przyczepę gastronomiczną za budowlę tymczasową. Po upływie tych 120 dni każą mi zamykać bar, „rozbierać” i występować ponownie z warunkami zabudowy o nowe pozwolenie lub też zaproponowano mi wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Nie mogę tego pojąć, przecież ja niczego nie będę budowała! Przyczepa jest pojazdem na kołach, fabrycznie przystosowanym do takiej sprzedaży. Została już zarejestrowana w jednym urzędzie, a teraz każe mi się po raz drugi dokonać innej rejestracji i robi się z niej obiekt tymczasowy (jak to określił inspektorat nadzoru budowlanego). Dlaczego starostwo uznało moją przyczepę za obiekt budowlany?

Najważniejszy problem to ten, że rozpoczęcie tej działalności wymagało wyłożenia sporej gotówki, więc zamykanie jej po niespełna czterech miesiącach mija się z celem i nie służy rozwojowi moje małej firmy, a raczej mojemu bankructwu, gdyż po takim czasie nie ma żadnych szans na zwrot zainwestowanej kwoty.

Uznanie przyczepy gastronomicznej za tymczasowy obiekt budowlany

Czym jest tymczasowy obiekt budowlany?

Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy Prawo Budowlane:

„Tymczasowy obiekt budowlany – to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.”

Pozwolenia na budowę nie wymaga tymczasowy obiekt budowlany wyłącznie przez okres 120 dni od dnia rozpoczęcia działalności (wystarczającym jest wtedy dokonanie zgłoszenia budowlanego). Po upływie tego okresu, to jest po upływie 120 dni, jeżeli chce Pani swoją przyczepę dalej użytkować jak obiekt budowlany (o profilu handlowym), a nie jak pojazd, powinna Pani zasadniczo uzyskać pozwolenie na budowę, chyba że przestawi Pani swoją przyczepę (jak rozumiem ma ona koła, więc nie powinno być to zbyt trudne) i ponownie dokona zgłoszenia budowlanego na okres do 120 dni.

Kiedy pozwolenie na budowę nie jest wymagalne?

Podstawa prawna: art. 29, ust. 1, pkt. 12 Prawa budowlanego i art. 30, ust. 1, pkt 1 Prawa budowlanego

„Art. 29 ust. 1 Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…):

pkt. 12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntami przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.”

„Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1, pkt 12.”

Pozwolenie na sprzedaż w przyczepie gastronomicznej a prawo budowlane

Takie są możliwości, natomiast jeżeli Pani po upływie 120 dni nie dokona ponownego jej zgłoszenia budowlanego, nie uzyska pozwolenia na budowę, to zostanie wydane upomnienie i tytuł wykonawczy z nakazem usunięcia obiektu.

Przyznam się, że osobiście rozumiem Pani oburzenie, to są właśnie absurdy naszego prawa. Pomimo że nic nie będzie Pani budować, to musi występować ze zgłoszeniem budowlanym czy starać się o pozwolenie budowlane, czyli w sposób prawie identyczny, jakby budowała Pani domek. Nic na to jednak nie poradzimy, takie są przepisy Prawa budowlanego.