.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podatek od wygranej w kasynie

• Data: 15-04-2024 • Autor: Tomasz Kaczmarski

Czy wiesz, że nie wszystkie wygrane w kasynie podlegają opodatkowaniu? Zgodnie z polskim prawem, istnieją określone sytuacje, kiedy wygrana może być zwolniona z podatku dochodowego. W naszym artykule przyjrzymy się przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które regulują kwestie opodatkowania wygranych w grach hazardowych. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby nie płacić podatku od swojego szczęścia w kasynie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podatek od wygranej w kasynie

Z problemem zwrócił się do nas Pan Marek zadając pytanie: Czy od wygranej w kasynie muszę odprowadzić podatek? W jakiej wysokości?

Wygrane w kasynach a podatek dochodowy

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej – ustawa PIT) od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, uzyskanych na terenie Polski, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej.

Ustawa PIT przewiduje jednak istotne zwolnienia podatkowe w tym zakresie.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwolnione od podatku dochodowego.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy PIT zwolnione z podatku są jednorazowe wygrane do kwoty 2280 zł w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że zasadniczo wygrane w kasynach podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

Warto zauważyć, że w przypadku wygranych, do których nie jest możliwe zastosowanie opisanych zwolnień, rozliczenia zryczałtowanego podatku dokonuje płatnik, tj. podmiot wypłacający wygraną. Tym samym osoba otrzymująca wygraną pieniężną powinna uzyskać kwotę już pomniejszoną o podatek dochodowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Udokumentowanie źródła majątku

Wymaga podkreślenia, że w przypadku wygranych w kasynie istotne jest, aby podatnik uzyskał zaświadczenia potwierdzające je. Niniejsza dokumentacja jest niezbędna dla udokumentowania źródła majątku. Istotna jest w tym zakresie treść art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT. Zgodnie z treścią niniejszego przepisu od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 75%. W związku z powyższym brak posiadania dowodów wygranej naraża podatnika na zastosowanie sankcyjnej stawki podatkowej przez organ podatkowy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, amator sztuki gry na automatach

Anna wygrała 5,000 zł w grze na automatach w jednym z warszawskich kasyn. Ponieważ przepisy zwalniają wygrane w tego rodzaju grach do kwoty 2280 zł, Anna musiała zapłacić 10% podatek od nadwyżki, czyli 272 zł, które zostały automatycznie potrącone przez kasyno przy wypłacie wygranej.

 

Krzysztof, entuzjasta zakładów wzajemnych

Krzysztof regularnie uczestniczy w zakładach wzajemnych i pewnego razu szczęście mu dopisało, wygrywając jednorazowo 1500 zł. Dzięki przepisom zwalniającym jednorazowe wygrane do kwoty 2280 zł z podatku dochodowego, cała suma pozostała w jego kieszeni bez konieczności odprowadzania podatku.

 

Magda, miłośniczka telebingo

Magda podczas weekendowego seansu telebingo zgarnęła wygraną w wysokości 10,000 zł. Z racji tego, że wygrane w telebingo do kwoty 2280 zł są zwolnione z opodatkowania, Magda zapłaciła 10% podatek od kwoty przekraczającej zwolnienie, co w jej przypadku wyniosło 772 zł, już pomniejszone przez organizatora gry przy wypłacie wygranej.

Podsumowanie

Podsumowując, polskie prawo przewiduje zarówno zwolnienia, jak i obowiązki podatkowe dla wygranych w kasynach i innych formach gier hazardowych. Zrozumienie tych zasad pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas odbioru wygranej. Warto być świadomym, że odpowiednie dokumentowanie źródeł wygranych jest kluczowe dla uniknięcia wysokich stawek podatkowych w przypadku kontroli.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu przepisów podatkowych dotyczących wygranych w kasynie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Zapewniamy kompleksową pomoc prawną, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Kaczmarski

Doradca podatkowy (nr 11974), absolwent prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w dziedzinie podatków dochodowych, międzynarodowego prawa podatkowego oraz podatku VAT. Posiada bogate doświadczenie w zakresie kontroli podatkowych i skarbowych oraz przygotowywania dokumentacji cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zajmuje się bieżącym doradztwem podatkowym jak i zagadnieniami planowania oraz optymalizacji podatkowej.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu