.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranej w kasynie

Autor: Tomasz Kaczmarski • Opublikowane: 06.06.2013

Czy od wygranej w kasynie muszę odprowadzić podatek? W jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej – ustawa PIT) od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, uzyskanych na terenie Polski, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej.

 

Ustawa PIT przewiduje jednak istotne zwolnienia podatkowe w tym zakresie.

 

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwolnione od podatku dochodowego.

 

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy PIT zwolnione z podatku są jednorazowe wygrane do kwoty 2280 zł w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że zasadniczo wygrane w kasynach podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

 

Warto zauważyć, że w przypadku wygranych, do których nie jest możliwe zastosowanie opisanych zwolnień, rozliczenia zryczałtowanego podatku dokonuje płatnik, tj. podmiot wypłacający wygraną. Tym samym osoba otrzymująca wygraną pieniężną powinna uzyskać kwotę już pomniejszoną o podatek dochodowy.

 

Wymaga podkreślenia, że w przypadku wygranych w kasynie istotne jest, aby podatnik uzyskał zaświadczenia potwierdzające je. Niniejsza dokumentacja jest niezbędna dla udokumentowania źródła majątku. Istotna jest w tym zakresie treść art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT. Zgodnie z treścią niniejszego przepisu od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 75%. W związku z powyższym brak posiadania dowodów wygranej naraża podatnika na zastosowanie sankcyjnej stawki podatkowej przez organ podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »