Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nękanie SMS-ami

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 27.05.2013

Od dłuższego czasu jestem nękana SMS-ami przez mężczyznę, którego nie znam osobiście, a wiem tylko, jak się nazywa. Grozi on, że mnie „zniszczy” oraz że wyśle kompromitujące mnie zdjęcia mojemu mężowi. Czasami mnie śledzi – wysyła mi wówczas SMS z adresem miejsca, gdzie obecnie przebywam. Boję się nie tylko o siebie, lecz także o moją rodzinę (zwłaszcza o synka, który ma 5 lat), bo nie wiem, do czego jest zdolny ten człowiek. Co mam robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Opisywane przez Panią zachowania stanowią przestępstwo stalkingu, potocznie zwanego nękaniem. Zachowanie to jest opisane w art. 190a § 1 Kodeksu karnego (K.k.) mówiącym: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Ochroną art. 190a K.k. objęte są w istocie cztery różne rodzaje wolności, które mogą być zagrożone. Ochroną prawnokarną objęte będą zatem według M. Filara (Kodeks karny. Komentarz, wyd. 3, LexisNexis, Warszawa 2012):

 

  1. wolność od wszelkich zamachów na dobrostan psychiczny człowieka przez wywoływanie dyskomfortu polegającego na wzbudzaniu (lub spotęgowaniu) poczucia zagrożenia (art. 190a § 1);
  2. wolność do korzystania z prywatności, tj. sfery egzystencji emocjonalnej, w której jej dysponent czuje się całkowicie integralny i wolny od „wizyt nieproszonych gości” (art. 190a § 1);
  3. integralność dysponowania własnym wizerunkiem i danymi osobowymi stanowiącymi dobra osobiste ich „właściciela”; zamach na tę integralność może być podyktowany motywacją majątkową (cel wyrządzenia szkody majątkowej), co zbliża tak rozumiany przedmiot ochrony do przedmiotu ochrony przestępstw przeciwko mieniu (art. 190a § 2, cz. I) lub motywacją ugodzenia w poziom komfortu życia osobistego (art. 190a § 2);
  4. życie – w przypadku czynu opisanego w art. 190a § 3.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Nękanie jest to świadome i zamierzone działanie sprawcy, które obejmuje powtarzające się akty zbliżania się do ofiary, np. śledzenie jej, komunikowanie się wbrew jej woli, zwłaszcza składanie niechcianych propozycji, oświadczeń, deklaracji itp. Ponieważ nieznajomy mężczyzna wbrew Pani woli wysyła Pani obraźliwe SMS-y z groźbami i pogróżkami, jak również śledzi Panią i robi zdjęcia pomimo braku Pani zgody, to jego zachowanie wypełnia wszelkie przesłanki przestępstwa zwanego stalkingiem.

 

W związku z groźbami mężczyzny doszło u Pani także do wzbudzenia poczucia dużego zagrożenia i lęku przed jego kolejnymi możliwymi działaniami. Zachowanie prześladowcy sprawia także, że obawia się Pani o bezpieczeństwo dziecka oraz rodziny. Uznać należy, że te zachowania i działania wywołują u Pani uzasadnione poczucie zagrożenia. Ponadto śledzenie Pani oraz fotografowanie naruszają Pani prywatność.

 

W związku z powyższym powinna Pani udać się na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nękania. Powinna pani zabrać z sobą telefon komórkowy, by policja mogła zapoznać się z przesyłanymi Pani SMS-ami i zdjęciami. Proszę szczegółowo opisać, na czym polegają zachowania sprawcy. Proszę sobie również przypomnieć, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęły przychodzić pierwsze SMS-y, jak nasilało się zachowanie sprawcy i jak często następuje obecnie. Na policji musi Pani podać jak najwięcej danych umożliwiających zidentyfikowanie sprawcy, tj. numer telefonu, a jeżeli ma Pani podejrzenia co do jego tożsamości – to także jego dane. Musi mieć Pani świadomość, że policja może zażądać, by pozostawiła Pani telefon jako dowód sprawy, warto więc skopiować sobie kartę pamięci, by nie utraciła Pani na czas postępowania numerów telefonów do rodziny i przyjaciół. Dobrze by było, gdyby mogła Pani zabrać ze sobą wydruk otrzymywanych SMS-ów (treść, godzina, data i numer nadawcy).

 

Zawiadomienie należy złożyć na komendzie właściwej dla Pani miejsca zamieszkania. Może Pani także, zamiast udawać się na policję, przygotować zawiadomienie o przestępstwie na piśmie i wysłać je bezpośrednio do prokuratury właściwej dla Pani miejsca zamieszkania.

 

Mam nadzieję, że podjęcie postępowania przez organy ścigania spowoduje, iż uwolni się Pani od prześladowcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 6 =

01.06.2013

Nie rob z siebie wielce pokrzywdzonej jak wiadomo ze cos mu zrobilas ze jestes taka i cos masz na sumieniu i jezeli chodzi o mnie to ci nie wierze
[komentarz moderowany]

tomek

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Gdzie zgłosić nękanie?

Mój własny ojciec niszczy moją reputację. Tata plotkuje i rozsiewa kłamstwa wśród rodziny, znajomych i sąsiadów. Mówi źle o mnie, jak również o moim biznesie. Sądzę, że ma skłonności psychopatyczne, ale nie leczy się. Wbrew mojej woli wydzwania do mnie, wysyła e-maile, SMS-y. Nachodzi moje dziecko i nastawia je przeciwko mnie. Cała ta sytuacja źle wpływa na moje zdrowie. Gdzie zgłosić nękanie? Czy mam pójść na policję?

Dręczenie i prześladowanie przez internet

Mój partner poznał inną kobietę i zamieszkał razem z nią. Oburzona sytuacją znalazłam tę kobietę na portalu społecznościowym i napisałam jej, co myślę o tej zdradzie. Od tej pory jestem przez nią nękana – otrzymuję obraźliwe e-maile, w internecie zamieszcza opisy z mojego życia (także intyne i wstydliwe), wkleja zdjęcia i mnie wyszydza. Jestem tym wszystkim już bardzo zmęczona i czuję się zagrożona. Jak mogę zareagować? Gdzie szukać pomocy?

Uporczywe nękanie

Od kilku miesięcy otrzymuję na pocztę służbową maile o treści obrażającej moją osobę. Jakiś czas temu awansowałam. W związku z awansem przeniesiono mnie do oddziału firmy znajdującego się w Krakowie (wcześniej pracowałam w Toruniu). Maile wysyłane są ze służbowych skrzynek elektronicznych. W wiadomościach ktoś wyśmiewa moje doświadczenie, kompetencje zawodowe. Pojawiają się nieprzyjemne przezwiska. Co zrobić, aby wyjaśnić, kto wysyła maile? Jaka kara grozi za uporczywe nękanie? Dodam, że jestem pewna, że nękająca mnie osoba przegląda moje maile, ponieważ pisze do mnie takie rzeczy, o których nikt z pracy nie wie.

 

Przechowywanie treści SMS-ów

Byłam szantażowana; dowodem w sprawie były SMS-y z groźbami, które dostawałam. Jednak mój telefon uległ zniszczeniu. Czy operator przechowuje treści SMS-ów i czy mogę zwrócić się do niego o ich udostępnienie?

Groźby przez SMS

Moja była dziewczyna wysyła mi mnóstwo SMS-ów z groźbami (pisze np., że mnie zniszczy, że coś stanie się moim rodzicom itp.). Twierdzi, że jeśli pójdę z nimi na Policję, zostanę wyśmiany, bo takie wiadomości nie mogą stanowić dowodu w sądzie. Co mam robić? Boję się o swoje zdrowie i życie.

 

wizytówka Szukamy prawników »