.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Uporczywe nękanie przez telefon

• Opublikowano: 02-05-2022 • Autor: Marcin Górecki

Od kilku miesięcy jestem nękana telefonami, które powtarzają się nawet 10 razy dziennie. Sprawca dzwoni z numeru zastrzeżonego, jednak raz na chwilę ten numer się wyświetlił, co pozwoliło mi znaleźć jego użytkownika (który jest obywatelem Holandii) w bazie. Dzwoniący wykrzykuje pogróżki bądź się śmieje. Co powinnam w tej sytuacji zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Uporczywe nękanie przez telefon

Jaka kara grozi za uporczywe nękanie - stalking?

Za uporczywe nękanie (stalking) grozi kara do trzech lat więzienia. Tak wynika z ustawy z dnia 25 lutego o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz. U. Nr 72, poz. 381), która obowiązuje od 6 czerwca bieżącego roku.

W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie ustawę nowelizująca ustawę Kodeks karny poprzez penalizację zachowania, które występuje w praktyce jako stalking. Stalking to określenie wywodzące z języka angielskiego, które oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Jako zjawisko społeczne stalking pojawił się pod koniec lat 80. Mianem stalkingu zaczęto określać zachowanie, którego istota polega na powtarzalnym, złośliwym i dręczącym zachowaniu, którego skutkiem jest lęk wywołany u ofiary takiego działania, oraz wzbudzające poczucie zagrożenia.

Jakie zachowania określa się mianem stalkingu?

Mianem stalkingu aktualnie określa się takie zachowania, jak:

 

 • obsesyjne śledzenie,
 • obserwowanie,
 • kontaktowanie się z inną osobą wbrew jej woli,
 • rozsyłanie fałszywych informacji,
 • nękanie osób najbliższych,
 • obecność w pobliżu miejsc, gdzie znajduje się nasze centrum życiowe,
 • wysyłanie korespondencji (forma pisemna lub elektroniczna).

 

Zachowania takie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli ofiara stalkingu targnie się na życie, sprawca musi się liczyć z karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak udowodnić że jest się ofiarą stalkingu?

Niezwykle istotną kwestią przy przestępstwie stalkingu jest materiał dowodowy. Dowody dzielimy na osobowe i rzeczowe. Prawo karne materialne zawiera definicję dokumentu. Przepis art. 114 § 14 Kodeksu karnego wskazuje, że „dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”. Dla dokumentu w znaczeniu procesowym istotnymi składnikami są:

 1. postać pisemna,
 2. treść dokumentu,
 3. podłoże dokumentu,
 4. autor dokumentu.

 

Istotna jest także zasada nullum crimen sine lege (z łac. nie ma przestępstwa bez ustawy). Oznacza ona, że odpowiedzialność karna może łączyć się jedynie z zachowaniem człowieka, jeżeli było ono uznane za zabronione już w chwili jego podjęcia. Zasada nullum crimen sine lege jest najważniejszą zasadą współczesnego prawa karnego, chroniącą jednostkę przed arbitralnym posługiwaniem się represją karną przez organy państwa. Innymi słowy uporczywe nękanie będzie stanowiło przestępstwo tylko i wyłącznie od dnia 6 czerwca 2011 r.

Również kraje europejskie, takie jak Niemcy, Holandia czy Włochy, wprowadziły kary za uporczywe nękanie. Ustawę polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Polski. W niniejszej sytuacji do uporczywego nękania doszło w Polsce, bowiem w tym państwie pokrzywdzony odbierał telefony od sprawcy. Ściganie przestępstwa stalkingu odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. W momencie złożenia wniosku postępowanie karne dalej toczy się urzędu. Należy zatem wskazać, że może Pani złożyć wniosek o ściganie, czego skutkiem będzie prowadzenie postępowania karnego w sprawie stalkingu z urzędu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Górecki

Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • dziewięć plus 7 =

Tu będę trochę niegrzeczny. Możesz tak samo zaproponować np. osobie bitej kupno kasku. Trzeba tępić takie zachowania u źródła najlepiej z pomocą dobrych przepisów i przykładających się do pracy stróżów prawa (policja i prokuratura). Pozdrawiam.

abc

Aplikacja na androida nazywa się ,,odebrać telefon,, Wystarczy ustawić w konfiguracji opcję odrzucania nękających numerów. Aplikacja korzysta z bazy społecznościowej więc nękające numery szybko są identyfikowane jako spam. Ja od zeszłego roku dostawałem po kilka do kilkunastu takich połączeń dziennie mimo iż nigdy nie miałem żadnych zadłużeń nie spłaconych rat czy innych problemów finansowych. Co jakiś czas z uśmiechem na twarzy wchodzę tylko w apkę żeby sprawdzić ile połączeń zostało odrzuconych . Polecam szczerze osobom zdesperowanym. Nie trzeba zmieniać numeru ani szukać pomocy gdzie indziej bo prawdopodobnie ani Policja ani nikt inny nie pomoże a tylko narazimy się na koszty i stracimy czas na włóczenie się po sądach.

kriss

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu