Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 10.02.2012

Wziąłem udział w komorniczej licytacji nieruchomości (jako uczestnik). Licytację wygrał, moim zdaniem, uczestnik nieuprawniony, więc złożyłem zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu. Wezwano mnie do określenia wartości przedmiotu zaskarżenia. Czy podać kwotę wylicytowaną (100 000 zł), czy oferowaną przeze mnie (80 000 zł)? Jaka będzie opłata sądowa?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zażalenie co do zasady podlega opłacie sądowej.

 

Ma Pan dobrą intuicję, że jak sąd pyta o wartość przedmiotu zaskarżenia, to wezwie do uiszczenia opłaty od zażalenia. A ponieważ sam nie ustala wartości przedmiotu zaskarżenia, wzywa Pana jako skarżącego.

 

W zakresie ustalania wartości przedmiotu zaskarżenia są w zasadzie takie same reguły jak przy ustalaniu wartości przedmiotu sporu przy pozwie.

 

Sąd może w uzasadnionych przypadkach sprawdzić wartość przedmiotu zaskarżenia podaną przez stronę na podstawie art. 25 § 1 i art. 368 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, stosując reguły określone w art. 19-24 (tak postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 06.04.2007 r., sygn. akt II PZ 12/07 ). Uzasadnionym przypadkiem może być zarzut strony przeciwnej, ale myślę, że powinien być umotywowany, jeśli to pracodawca – to powinien przedstawić stosowne wyliczenie.

Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„Art. 19. § 1. W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.

 

§ 2. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając postanowienia zawarte w artykułach poniższych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Art. 20. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego”.

 

Przy pozwie sąd ma możliwość badania z urzędu wartości przedmiotu sporu. Przy zażaleniach jest to wątpliwe, ale bywa stosowane.

 

Zasadne jest podanie kwoty 100 000 zł. Jest to bowiem kwota, jaka została wylicytowana. I Pan nie zgadza się z przybiciem opiewającym na taką właśnie kwotę. Skarży więc Pan czynność sądu, której wartość wynosi 100 000 zł, a nie 80 000 zł.

 

A dodatkowo zapewne wnosi Pan o uchylenie postanowienia, ewentualnie nakazanie powtórzenia licytacji. W wyniku ewentualnego uznania zażalenia za zasadne uchylona będzie czynność o wartości 100 000 zł.

 

Może Pan podać 80 000 zł. Poda Pan jednak kwotę 80 000 zł, a sąd ustali, że właściwe jest 100 000 zł. Teoretycznie powinien Pana wezwać do uzupełnienia brakującego wpisu. Nie Pan ustalał wartość przedmiotu zaskarżenia w takiej wysokości, ale zawsze można trafić na sędziego mającego inne poglądy.

 

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:

 

„Art. 3. 1. Opłacie podlega pismo, jeżeli przepis ustawy przewiduje jej pobranie.

 

2. Opłacie podlegają w szczególności następujące pisma: (…) apelacja i zażalenie. (…)

 

Art. 13. Opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych.

 

Art. 19. 3. Piątą część opłaty pobiera się od: (…) zażalenia, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

Niestety ustawa nie przewiduje opłaty stałej w określonej wysokości od zażalenia na postanowienie o przybiciu w egzekucji. Oznacza to, że maksymalna kwota opłaty to 1% – 800 do 1000 zł. Zdarza się jednak, że przychodzi wezwanie do wniesienia opłaty w wysokości 5%, wtedy konieczne jest kwestionowanie takiej kwoty jako opłaty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uchylenie czy zmiana postanowienia?

Zostałam pogryziona przez psa. Sprawa była rozpatrywana przed sądem rodzinnym, bo w chwili ww. incydentu pies był pod opieką nieletniego. Postępowanie zostało umorzone. Postanowiłam złożyć zażalenie. Czego powinnam się domagać? Uchylenia czy zmiany postanowienia? W załączniku przesyłam wszystkie dokumenty związane ze sprawą, jakie posiadam.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »