Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu

Wziąłem udział w komorniczej licytacji nieruchomości (jako uczestnik). Licytację wygrał, moim zdaniem, uczestnik nieuprawniony, więc złożyłem zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu. Wezwano mnie do określenia wartości przedmiotu zaskarżenia. Czy podać kwotę wylicytowaną (100 000 zł), czy oferowaną przeze mnie (80 000 zł)? Jaka będzie opłata sądowa?

Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu

Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu i określenie wartości przedmiotu zaskarżenia

Zażalenie co do zasady podlega opłacie sądowej.

Ma Pan dobrą intuicję, że jak sąd pyta o wartość przedmiotu zaskarżenia, to wezwie do uiszczenia opłaty od zażalenia. A ponieważ sam nie ustala wartości przedmiotu zaskarżenia, wzywa Pana jako skarżącego.

W zakresie ustalania wartości przedmiotu zaskarżenia są w zasadzie takie same reguły jak przy ustalaniu wartości przedmiotu sporu przy pozwie.

Sąd może w uzasadnionych przypadkach sprawdzić wartość przedmiotu zaskarżenia podaną przez stronę na podstawie art. 25 § 1 i art. 368 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, stosując reguły określone w art. 19-24 (tak postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 06.04.2007 r., sygn. akt II PZ 12/07 ). Uzasadnionym przypadkiem może być zarzut strony przeciwnej, ale myślę, że powinien być umotywowany, jeśli to pracodawca – to powinien przedstawić stosowne wyliczenie.

Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:

„Art. 19. § 1. W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.

§ 2. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając postanowienia zawarte w artykułach poniższych.

Art. 20. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego”.

Przy pozwie sąd ma możliwość badania z urzędu wartości przedmiotu sporu. Przy zażaleniach jest to wątpliwe, ale bywa stosowane.

Jaką kwotę podać, wylicytowaną czy proponowaną w zażaleniu na postanowienie sądu o przybiciu?

Zasadne jest podanie kwoty 100 000 zł. Jest to bowiem kwota, jaka została wylicytowana. I Pan nie zgadza się z przybiciem opiewającym na taką właśnie kwotę. Skarży więc Pan czynność sądu, której wartość wynosi 100 000 zł, a nie 80 000 zł.

A dodatkowo zapewne wnosi Pan o uchylenie postanowienia, ewentualnie nakazanie powtórzenia licytacji. W wyniku ewentualnego uznania zażalenia za zasadne uchylona będzie czynność o wartości 100 000 zł.

Może Pan podać 80 000 zł. Poda Pan jednak kwotę 80 000 zł, a sąd ustali, że właściwe jest 100 000 zł. Teoretycznie powinien Pana wezwać do uzupełnienia brakującego wpisu. Nie Pan ustalał wartość przedmiotu zaskarżenia w takiej wysokości, ale zawsze można trafić na sędziego mającego inne poglądy.

Koszty wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o przybiciu w egzekucji

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:

„Art. 3. 1. Opłacie podlega pismo, jeżeli przepis ustawy przewiduje jej pobranie.

2. Opłacie podlegają w szczególności następujące pisma: (…) apelacja i zażalenie. (…)

Art. 13. Opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych.

Art. 19. 3. Piątą część opłaty pobiera się od: (…) zażalenia, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Niestety ustawa nie przewiduje opłaty stałej w określonej wysokości od zażalenia na postanowienie o przybiciu w egzekucji. Oznacza to, że maksymalna kwota opłaty to 1% – 800 do 1000 zł. Zdarza się jednak, że przychodzi wezwanie do wniesienia opłaty w wysokości 5%, wtedy konieczne jest kwestionowanie takiej kwoty jako opłaty.