.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Roszczenia spadkobierców do gruntu pod własnościowym mieszkaniem

• Data: 10-09-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jakiś czas temu otrzymałam pismo z urzędu miasta informujące mnie jako członka spółdzielni mieszkaniowej (mam mieszkanie wydzielone jako odrębna własność), że spadkobiercy dawnego właściciela działki należącej do spółdzielni roszczą sobie prawo do tej działki. W ubiegłym tygodniu dostałam dwa pisma z urzędu miasta informujące, że wniosek spadkobierców został odrzucony, w dokumentach zawarte jest obszerne wyjaśnienie. Czy mogliby Państwo zapoznać się z tymi dokumentami i ocenić, czy spadkobiercy mogą mieć jakieś zasadne roszczenia do mnie? Czy powinnam coś zrobić, żeby się przed tym zabezpieczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Roszczenia spadkobierców do gruntu pod własnościowym mieszkaniem

Odwołanie spadkobierców działki

Nie znam akt całości postępowania, tj. wniosku osób, które roszczą sobie prawa do gruntu, ale czytając uzasadnienie decyzji wydanych prezydenta m.st. Warszawy, szanse wnioskodawców na wygranie sporu nie są znaczące. Przepisy przeczą ich wnioskowi. Niemniej, mają oni prawo dalszej walki, wnosząc odwołanie od decyzji prezydenta do SKO.

 

Gdy również SKO jako organ odwoławczy podtrzyma decyzję prezydenta m.st. Warszawy, będą uprawnieni do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Gdyby i sąd nie uwzględnił ich roszczeń i podtrzymał stanowisko prezydenta oraz SKO, mogą próbować wnosić kasację (choć tu przesłanki są ściśle prawnie określone).

 

Nie sposób przewidzieć, jak postąpi SKO czy sąd, ale na podstawie decyzji prezydenta wszystko wskazuje na to, że roszczenia są bezzasadne i przede wszystkim spóźnione.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ewentualna utrata mieszkania

Pani w tej sprawie niewiele może. Pani ma już odrębną własność mieszkania, wnioskodawcy zaś roszczą sobie prawa do własności czasowej do gruntu (obecnie: prawo użytkowania wieczystego do gruntu).

 

Gdyby nawet wnioskodawcy wygrali po latach spór przed choćby sądem, a Pani miałaby np. stracić swą własność, nabędzie Pani roszczenia odszkodowawcze od podmiotu, wobec którego dokonała Pani wykupu (jako że rozporządzał nieruchomością, do której nie miał praw).

 

Obecnie decyzje są na Pani korzyść, bo odmawiają wnioskodawcom uwzględnienia ich wniosku, więc Pani nie ma interesu prawnego, aby od takiej decyzji się odwołać. Gdyby następnie decyzja SKO lub sądu była dla Pani niekorzystna, będzie Pani miała prawo jako strona wnosić środki zaskarżenia w terminach wskazanych w tych rozstrzygnięciach, o ile będą podstawy prawne do skarżenia. Wtedy oczywiście mecenas, który by skarżył dla Pani konkretne rozstrzygnięcia, musiałby uzyskać całe akta sprawy, by kompleksowo zapoznać się z materiałem.

 

Na ten moment decyzje są dla Pani korzystne, więc pozostaje mieć nadzieję, że w razie odwołania wnioskodawców następne instancje będą takie rozstrzygnięcia podtrzymywać.

Przykłady

Konflikt z sąsiadami o działkę

Jan Kowalski, członek spółdzielni mieszkaniowej, otrzymał pismo z urzędu miasta informujące o roszczeniach spadkobierców dawnego właściciela działki, na której stoi jego blok. Mimo że sprawa wydawała się mało prawdopodobna do wygrania przez spadkobierców, Jan martwił się o przyszłość swojego mieszkania. Po zapoznaniu się z decyzją urzędu miasta, która odrzuciła roszczenia spadkobierców, Jan poczuł ulgę, ale postanowił śledzić dalszy przebieg sprawy. Mimo iż odwołanie spadkobierców do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zostało również odrzucone, Jan nie przestaje monitorować sytuacji, aby być gotowym na ewentualne dalsze kroki prawne.

 

Wspólne działanie mieszkańców

Maria Nowak, również członkini spółdzielni, zaniepokoiła się, gdy otrzymała informację o roszczeniach do działki pod jej blokiem. Obawiając się o swoje mieszkanie, skontaktowała się z innymi mieszkańcami i wspólnie postanowili działać. Zorganizowali spotkanie z prawnikiem, który wyjaśnił im, że decyzje urzędu miasta i SKO są na ich korzyść. Mieszkańcy postanowili zebrać fundusze na ewentualne dalsze koszty prawne i regularnie spotykać się, aby omawiać sytuację. Dzięki wspólnemu działaniu czuli się bardziej zabezpieczeni na wypadek ewentualnych przyszłych roszczeń.

 

Długotrwały proces sądowy

Anna Zielińska, właścicielka mieszkania wydzielonego jako odrębna własność, była zaskoczona roszczeniami spadkobierców do działki pod jej blokiem. Chociaż urząd miasta i SKO odrzuciły te roszczenia, Anna obawiała się, że sprawa może ciągnąć się latami. Jej obawy były uzasadnione, ponieważ spadkobiercy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Anna, chcąc być przygotowaną na każdą ewentualność, zasięgnęła porady prawnej i dowiedziała się, że w przypadku niekorzystnego wyroku będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie. Proces trwał kilka lat, ale ostatecznie sąd podtrzymał decyzje urzędu miasta i SKO, co pozwoliło Annie odetchnąć z ulgą.

Podsumowanie

Roszczenia spadkobierców do działki pod blokiem spółdzielczym są obecnie mało prawdopodobne do wygrania, zgodnie z decyzjami urzędu miasta i Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Mieszkańcy, choć zaniepokojeni, mogą czuć się zabezpieczeni, śledząc przebieg sprawy i konsultując się z prawnikami. W przypadku dalszych roszczeń mają prawo do odwołań i ubiegania się o odszkodowanie.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie zabezpieczyć Państwa interesy w sprawach dotyczących roszczeń spadkowych i nieruchomości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i szybką pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu