.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana nazwiska dziecka którego ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 09.05.2022 • Zaktualizowane: 09.05.2022

Biologiczny ojciec dziecka został pozbawiony praw, chcemy, aby to mój mąż został prawnie jego ojcem. Chcę też formalnie zmienić nazwisko dziecka na to męża. Co należy po kolei zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana nazwiska dziecka którego ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich

Wniosek o zmianę nazwiska dziecka

Jeżeli ojciec dziecka nie posiada praw rodzicielskich, to może w Pani przypadku obyć się bez sądu i wystarczająca jest wizyta w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego i złożenie wniosku o zmianę nazwiska dziecka.

 

Zgodnie z treścią art. 8 ustawy o zmianie nazwiska i imienia:

 

„1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.

2. Zmiana nazwiska lub nazwiska rodowego jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które pochodzą od tych samych rodziców, pod warunkiem że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.

3. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.

4. Zgodę na zmianę nazwiska dziecko wyraża osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzieci zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

5. Rodzic wyraża zgodę na zmianę nazwiska dziecka osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej

Mając powyższe na uwadze, podnoszę, iż jeżeli zmieniła Pani nazwisko na skutek rozwodu i obecnie zawarcia nowego związku małżeńskiego, istnieją przesłanki do zmiany nazwiska dziecka wskazanego w ust. 2 powyższej regulacji, zgodnie z powyższymi przepisami. Jeżeli ojciec dziecka nie posiada władzy rodzicielskiej i nie może decydować o nazwisku dziecka, to może to Pani zrobić bez jego zgody – przedkładając orzeczenia sądu w tym zakresie.

 

Powinna więc Pani złożyć wniosek, który będzie zawierał dane osobowe Państwa oraz dziecka, wskazanie kierownika USC, stare imię i nazwisko, nowe imię i nazwisko, a także uzasadnienie w oparciu o przepisy i orzeczenie sadu w zakresie pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Przysposobienie dziecka przez drugiego męża

Jeżeli Pani mąż chce przysposobić Pani dziecko, to z uwagi na brak władzy rodzicielskiej biologicznego ojca jest to możliwe. Mąż powinien skierować wniosek o przysposobienie do sądu miejsca zamieszkania dziecka do wydziału rodzinnego.

 

Wniosek powinien zawierać powyższe roszczenie, przedstawienie okoliczności sprawy, a więc Państwa staż związku, Pani zgodę na przysposobienie, orzeczenie wskazujące na pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej, dowody na więź męża z dzieckiem i na poszanowanie dobra dziecka takim rozwiązaniem. Proszę jednak pamiętać, iż w przypadku przysposobienia, biologiczny ojciec przestanie posiadać obowiązek łożenia alimentów na dziecko. Dlatego proszę niniejsze rozważyć, bowiem sama zmiana nazwiska możliwa jest bez instytucji przysposobienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl