Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów

• Autor: Monika Cieszyńska

Dostałem postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na dwoje dzieci od daty wniesienia pozwu o rozwód na kwotę 1400 zł. Moje dochody wynoszą 2800 zł netto, spłacam kredyt hipoteczny, rodzicom daję na opłaty i utrzymanie. Żona przed wniesieniem sprawy o rozwód wystąpiła o alimenty, ale na sali rozpraw się porozumieliśmy co do kwoty 700 zł. Na płacenia zabezpiecznia nie stać mnie, co mogę zrobić?

Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów

Fot. Fotolia

Zażalenie na postanowienie o udzielenie zabezpieczenia na poczet alimentów

W tym stanie rzeczy musi Pan złożyć zażalenie na postanowienie o udzielenie zabezpieczenia na poczet alimentów. Zażalenie należy wnieść do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 753 § 1 K.p.c. w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniężnej.

W myśl art. 735 K.p.c. wniosek o zabezpieczenie roszczenia sąd rozpatruje na posiedzeniu niejawnym (tj. bez udziału stron). Sąd wydaje postanowienie o zabezpieczeniu jedynie na podstawie wniosku, w którym wnioskodawca uprawdopodobni istnienie roszczenia o alimenty.

Wniosek o uchylenie postanowienia o zabezpieczeniu na poczet alimentów

W swym zażaleniu winien Pan wnieść albo o uchylenie albo o zmianę zaskarżonego postanowienia.

Wniosek o uchylenie wchodziłby w grę, jeśli nie istniałby interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, albo jeśli roszczenie nie zostało by uprawdopodobnione, albo że brak zabezpieczenia nie uniemożliwi ani poważnie nie utrudni osiągnięcia celu postępowania w sprawie.

W przeciwnym razie należy wnieść o zmianę postanowienia o zabezpieczeniu przez jego ograniczenie.

Uważam, że w niniejszej sprawie powinien Pan wnieść raczej o zmianę postanowienia, gdyż rodzice są obowiązani do alimentacji dzieci, które samodzielnie utrzymać się nie mogą, chyba że łoży Pan aktualnie na dzieci dobrowolnie lub dzieci posiadają wystarczające dochody ze swoich majątków.

Co jest podstawą obowiązku alimentacyjnego?

Podstawą obowiązku alimentacyjnego jest co do zasady niedostatek uprawnionego, który należy rozumieć jako obiektywną niemożność dostarczenia sobie własnymi siłami podstawowych środków utrzymania. Od powyższej reguły istnieje jeden wyjątek, a mianowicie dziecko jest uprawnione do świadczeń alimentacyjnych od swoich rodziców, jeśli nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Dziecko zatem nie musi pozostawać w niedostatku, by otrzymać środki utrzymania i wychowania od swoich rodziców. Należy się liczyć z tym, że w przypadku dzieci małoletnich sąd zasądzi od rodzica określone alimenty nawet bez względu na to czy posiada on jakiś majątek i źródła dochodów.

Nadto należy podkreślić, iż w przepisach dotyczących obowiązków alimentacyjnych fakt osiągnięcia pełnoletności nie przesądza sam przez się o wygaśnięciu spoczywającego na rodzicach obowiązku łożenia na utrzymanie i wychowanie dziecka.

Kiedy rodzic ma możliwość uchylenia się od dostarczania swojemu pełnoletniemu dziecku środków utrzymania?

Ustawodawca dopuścił jednak możliwość uchylenia się rodziców od dostarczania swojemu pełnoletniemu dziecku środków utrzymania w dwóch wypadkach, a mianowicie:

  1. Jeśli świadczenia alimentacyjne połączone są z nadmiernym dla rodziców uszczerbkiem, a dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – K.r.o.). Pozostawiono więc swoistą furtkę dla rodziców pełnoletniego dziecka. Jeśli więc student nie uczy się, a w efekcie nie zalicza kolejnego roku studiów, to rodzice mogą zostać zwolnieni z obowiązku łożenia na jego dalszą naukę.
    albo
  2. Jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 144¹ K.r.o.).

Uzasadnione potrzeby dziecka a możliwości zarobkowe rodzica płacącego alimenty

Artykuł 135 K.r.o. wskazuje, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Sąd, rozstrzygając o wysokości alimentów, winien więc wziąć pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego do alimentów. Jednakże te uzasadnione potrzeby uprawnionego sąd musi odnieść do aktualnych możliwości zarobkowych i majątkowych ojca i odpowiednio je wypośrodkować.

Kwota alimentów a koszty utrzymania i wychowania dzieci

Matka dziecka musi także wykazać, iż żądana przez nią kwota odpowiada kosztom utrzymania i wychowania dzieci.

Mając na uwadze powyższe zasady, w swym zażaleniu może Pan posłużyć się następującymi zarzutami:

  • zabezpieczona kwota na poczet alimentów spowoduje, iż znajdzie się Pan w niedostatku – uzasadniając ten zarzut proszę przedstawić sądowi swoje dochody oraz miesięczne wydatki by wykazać, iż nie będzie Pan w stanie pokryć swoich bieżących potrzeb i zobowiązań;
  • zabezpieczona kwota na poczet alimentów nie została przez matkę dzieci w żaden sposób wykazana (proszę zapoznać się z argumentami matki dzieci, która powinna wykazać, jakie są potrzeby dzieci i jaki jest koszt tych miesięcznych potrzeb; być może są one wygórowane w stosunku do Państwa aktualnej stopy życiowej);

Nadto warto podnieść, iż do alimentowania zobowiązani są oboje rodzice, a nie tylko ojciec. Połowa kwoty niezbędnej na potrzeby dzieci powinna być dołożona przez matkę dzieci.