Druga emerytura dla wojskowego

Sprawa dotyczy drugiej emerytury. Jestem na emeryturze wojskowej. Pracowałam w pracy cywilnej 17 lat i 10 miesięcy i w służbie 18 lat i 2 miesiące , oraz wyliczony został kapitał początkowy. Czy otrzymam drugą emeryturę z ZUS-u, oczywiście jak będę miała 60 lat? Czy muszę dopracować do 20 lat składkowych?

Druga emerytura dla wojskowego

Zbieg emerytury mundurowej z cywilną

Po osiągnięciu wieku emerytalnego nabędzie Pani prawo do emerytury ZUS. Nie musi Pani pracować 20 lat. Okres pracy może wpłynąć jedynie na wysokość Pani świadczenia.

Jednak gdy ZUS przyzna Pani świadczenie, będziemy mieli do czynienia ze zbiegiem świadczeń. Zbieg prawa do świadczeń polega na nabyciu przez osobę praw do więcej niż jednego świadczenia z ubezpieczenia społecznego lub z zaopatrzenia emerytalno-rentowego.

SN stwierdził w podjętej przez poszerzony skład siedmiu sędziów uchwale, że emeryt wojskowy ma prawo do cywilnej emerytury, jeżeli spełnił warunki wymagane przez ustawę o FUS, tj. osiągnął wiek 65 lat i przepracował co najmniej 25 lat, płacąc składki do powszechnego systemu ubezpieczeniowego. „Istotne jest tylko to, by przy wyliczaniu emerytury mundurowej nie zostały wzięte pod uwagę okresy pracy byłego żołnierza w cywilu”.

Przejście na emeryturę mundurową z 25 letnim stażem poza wojskiem

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się przepisy o FUS w ten sposób, że żołnierz, który po przejściu na emeryturę mundurową przepracował jeszcze 25 lat poza wojskiem, ma prawo do emerytury cywilnej. Może pobierać jedną i drugą. Obecne przepisy emerytalne nie wymagają stażu pracy, a jedynie osiągnięcia ustawowego wiek.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (j.t. Dz. U. 2016, poz. 1037). „Art. 7. W razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej”.

Należy przytoczyć treść art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który w ust. 1 stanowi, że „w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego”.

Ust. 2 art. 95 przewiduje, że „przepis ust. 1 stosuje się również, z uwzględnieniem art. 96, w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty określonych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 ust. 2, z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych”.

Jeśli nabędzie Pani prawa do emerytury ZUS, czyli ZUS wyda decyzję o ustaleniu prawa do emerytury, to zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.