Czy studia wliczają się do wysługi lat w służbach mundurowych?

• Data: 05-01-2024 • Autor: Irena Sawa

W obliczu przyszłej emerytury funkcjonariusze służb mundurowych często zastanawiają się, jak różne okresy ich życia zawodowego wpłyną na ostateczną wysokość świadczenia. Szczególnie interesującym przypadkiem jest możliwość zaliczenia okresu studiów wyższych do tzw. wysługi emerytalnej. Czy lata spędzone na zdobywaniu wykształcenia mogą faktycznie przyczynić się do zwiększenia emerytury? Zapraszam do rozwinięcia tematu i odkrycia, jak przepisy prawa odnoszą się do tej kwestii.

Czy studia wliczają się do wysługi lat w służbach mundurowych?

Pan Albert jest funkcjonariuszem policji. Zanim podjął służbę, ukończyłem studia wyższe magisterskie w systemie dziennym. Zadał nam pytanie: „czy okres studiów wlicza się do wysługi lat jako okres bezskładkowy?”.

Czy okres studiów wyższych zalicza się do wysługi emerytalnej?

Dla uściślenia przyjmuję, że pana Alberta interesuje zaliczenie okresu studiów wyższych do wysługi lat, do tzw. wysługi emerytalnej.

Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych” – podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Zgodnie z art. 13 powyższej ustawy „jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i w Służbie Więziennej traktuje się:

  1. okresy służby w charakterze funkcjonariusza Policji państwowej, organów bezpieczeństwa państwa, porządku i bezpieczeństwa publicznego,
  2. służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej;
  3. okresy służby w charakterze funkcjonariusza Służby Ochrony Kolei, jeżeli funkcjonariusz przeszedł bezpośrednio do służby w Milicji Obywatelskiej lub w Służbie Więziennej w terminie do dnia 1 kwietnia 1955 r.;
  4. okresy zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach ochrony przeciwpożarowe i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa, a także funkcjonariusza pożarnictwa w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r.

Okresy doliczane do wysługi na wniosek uprawnionego do emerytury

Zgodnie z art. 14emerytowi uprawnionemu do emerytury obliczonej na podstawie art. 15 dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:

  1. zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;
  2. opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia”.

Reasumując tę część naszych rozważań, stwierdzić należy, że do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat zalicza się: okresy służby w Policji, okresy służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej, okresy traktowane jako równorzędne ze służbą, wymienione w art. 13 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy; wymiar czasu pracy podlega sumowaniu w przypadku równoczesnego wykonywania zatrudnienia u różnych pracodawców w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku, oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy lub służby, od którego zależą uprawnienia pracownicze lub wynikające ze stosunku służbowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Okresy nieskładkowe doliczane do wysługi

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 powołanej wyżej ustawy „funkcjonariuszom, którzy spełniają warunki określone w art. 12 powołanej wyżej ustawy, zalicza się do wysługi emerytalnej, uwzględnianej przy obliczaniu emerytury na podstawie art. 15 powołanej wyżej ustawy, posiadane przed przyjęciem do służby okresy składkowe i nieskładkowe, w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”. Okresem takim jest okres studiów wyższych, który jest traktowany jako tzw. okres nieskładkowy, czyli okres braku odprowadzania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Studia wyższe, ukończone w systemie dziennym, podlegają zaliczeniu jako okres nieskładkowy art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do stażu emerytalnego (wysługi lat).

Podział na okresy składkowe i nieskładkowe dokonany został na mocy ustawy o rewaloryzacji świadczeń z ubezpieczenia społecznego i obejmuje wszystkie okresy po dniu 14 listopada 1991 r.

Zatem odpowiedź na pytanie pana Alberta jest twierdząca – okres studiów wyższych podlega doliczeniu do wysługi emerytalnej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Ania, była policjantka
Ania przepracowała 25 lat w policji. Zanim rozpoczęła służbę, ukończyła studia magisterskie z psychologii. Gdy zbliżała się do emerytury, zastanawiała się, czy lata nauki na uczelni mogą wpłynąć na wysokość jej emerytury policyjnej. Z pomocą doradcy ds. emerytur dowiedziała się, że jej studia magisterskie, choć nieskładkowe, mogą być wliczone w okresy uprawniające do wyższej emerytury.

Tomasz, strażak
Tomasz, po 30 latach służby w Państwowej Straży Pożarnej, zbliżał się do emerytury. Zanim został strażakiem zawodowym, ukończył studia inżynierskie w pełnym wymiarze, ale nie był pewien, czy ten okres wpłynie na jego świadczenie emerytalne. Po konsultacji okazało się, że jego studia, podobnie jak w przypadku Ani, mogą zostać uwzględnione jako okres nieskładkowy, dzięki czemu jego emerytura będzie nieco wyższa.

Marek, funkcjonariusz BOR
Marek przez lata służył w Biurze Ochrony Rządu, a teraz, na rok przed planowanym przejściem na emeryturę, zaczął zastanawiać się, czy jego krótki okres nauki na studiach wieczorowych, które porzucił, aby dołączyć do służby, może mieć jakikolwiek wpływ na wysokość jego przyszłych świadczeń. Postanowił skonsultować tę sprawę z doradcą ds. emerytur.

Podsumowanie

Okres studiów wyższych ma potencjalną wartość przy ustalaniu wysokości emerytury dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Chociaż są to lata nieskładkowe, mogą zostać wliczone do okresu uprawniającego do wysługi lat, co może wpływać na zwiększenie świadczenia emerytalnego. Kluczowe jest jednak indywidualne sprawdzenie swojej sytuacji z uwzględnieniem specyficznych przepisów prawa, które mogą się różnić w zależności od okoliczności i historii zawodowej każdego funkcjonariusza.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu, jak okresy nieskładkowe wpływają na Twoją emeryturę? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby maksymalizować Twoje przyszłe świadczenia emerytalne.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin - Dz.U. 1994 nr 53 poz.214
2. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118