Budowa altany na zalesionej części działki

Jestem właścicielem działki budowlanej, która w części jest zalesiona. Chcę wybudować domek między drzewami o powierzchni do 25m2. Złożyłem pismo do zarządu lasów o wyłączenie z produkcji leśnej pod altankę 25m2. W odpowiedzi dostałem pismo o wyłączeniu 500m2 na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Zaznaczono, że po zakończeniu budowy muszę zgłosić zmiany danych. Czy faktycznie po postawieniu altanki muszę dokonać inwentaryzacji podwykonawczych? W załączniku decyzja, która budzi moje wątpliwości.

Budowa altany na zalesionej części działki

Wyłączenie części działki z produkcji leśnej

Wyłączono Panu 500 m2, bo tak określa ustawa – pozwala na wyłączenie 500 m2 na cele pobudowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wskazać należy, że ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane wprowadziła zasadę wyrażoną w art. 28, zgodnie z którą „budowę można rozpocząć jedynie po uzyskaniu przez inwestora pozwolenia na budowę zamierzonego przedsięwzięcia. Wyjątek od tej zasady stanowią przepisy art. 29–31 wymienionej ustawy, na mocy których możliwe jest wykonywanie obiektów budowlanych lub robót budowlanych na podstawie zgłoszenia zamiaru wykonania inwestycji”.

W świetle przywołanego przepisu art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane wiaty i altany nie muszą być obiektami wolnostojącymi, bowiem taki wymóg odnosi się tylko do parterowych budynków gospodarczych. Przy czym koniecznymi i jedynymi wymogami, jakie powinny one spełniać, aby można było w stosunku do nich zastosować tryb zgłoszenia zamiaru wykonania robót, jest powierzchnia zabudowy, która nie może przekraczać 25 m2, oraz to, aby liczba tych obiektów nie przekroczyła dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Budowa altany - pozwolenie czy zgłoszenie?

Wprawdzie przepisy prawa budowlanego nie definiują bliżej tego typu budowli, ale pojęciem tym się posługują, umieszczając altanę w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, a z art. 30 ust. 1 tej ustawy wynika, że budowa takiego obiektu wymaga jedynie zgłoszenia.

Nie dokonuje się zgłoszenia zakończenia budowy altany. Nie robi się dokumentacji powykonawczej. Nie wykonuje się żadnych czynności ani prawnych, ani faktycznych, nie zgłasza się zmian.

Proszę pamiętać jednak, że altana to nie domek. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

  • wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 (łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki);
  • altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
  • obiektów małej architektury.

Budynki są nanoszone na mapy w geodezji i kartografii. Altany nie.