Jak odwołać komornika za alimenty?

Komornik pobiera alimenty na dzieci z mojej wypłaty. Była żona nie chce wycofać egzekucji, a ja nie posiadam zadłużenia. Jak mogę odwołać komornika za alimenty? Jakie muszę spełnić warunki, aby zawiesić lub umorzyć egzekucję?

Jak odwołać komornika za alimenty?

Fot. Fotolia

Kiedy dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie na przepis art. 883 § 2 K.p.c. Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

W sytuacji powstania zadłużenia i skierowania egzekucji z wynagrodzenia, rachunków bankowych umorzenie egzekucji przez komornika nastąpi wówczas gdy Pan uiści wszystkie świadczenia wymagalne, jak i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej. Powyższe rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, bowiem powoduje „zamrożenie” środków pieniężnych w wysokości sześciokrotnej wysokości świadczenia alimentacyjnego na wypadek spóźnienia z zapłatą takiego świadczenia.

Żądanie umorzenia egzekucji alimentów

„Przewidziana w art. 883 § 2 możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości daję szanse dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i uniknięcia wyższych kosztów postępowania egzekucyjnego. Skorzystanie z takiej możliwości obwarowane jest dwoma obowiązkami, które musi spełnić dłużnik, a mianowicie:

1) uiścić wszystkie świadczenia wymagalne,

2) złożyć na rachunek depozytowy sądu sumę odpowiadającą wysokości świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy wraz z upoważnieniem dla komornika do dysponowania nimi.

Jeżeli warunki te zostaną spełnione, komornik po wysłuchaniu w trybie art. 827 wierzyciela i dłużnika, który powinien przedstawić pokwitowanie sądu o przyjęciu wymaganej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu, umorzy egzekucję co do świadczeń wymaganych w przyszłości” (H. Pietrzkowski, T. Ereciński, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007).

Reasumując, wpłata 6-krotności wysokości egzekwowanych alimentów daje Panu możliwość zakończenia postępowania egzekucyjnego. Innej możliwości niż ta nie ma, za wyjątkiem uchylenia obowiązku alimentacyjnego względem zobowiązanego lub wycofanie egzekucji przez byłą żonę.