Praca na wakacje a stypendium socjalne i alimenty studenta

• Autor: Eliza Rumowska

Na początku najłatwiej będzie opisać sytuację. Jestem studentem pierwszego roku, otrzymuję alimenty od ojca w wysokości 400 zł miesięcznie i od matki 300 zł (z FA) miesięcznie. Oprócz tego dochodzi stypendium socjalne w wysokości 450 zł (od stycznia do czerwca włącznie 550 zł). Do dochodu na stypendium wliczały się tylko alimenty od ojca, gdyż od matki zasądzono później i nie wliczały się do dochodu. Czy mogę wybrać się do pracy na okres wakacji (ok. 2 miesiące)? Jaką umowę powinienem wybrać i co z pracą za granicą? Otrzymałem propozycję takiej pracy w Holandii na właśnie 2 miesiące. Czy podjęcie takiej pracy może mi „zabrać” alimenty lub uniemożliwić pobieranie stypendium socjalnego w następnym roku akademickim?

Praca na wakacje a stypendium socjalne i alimenty studenta

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec pełnoletniego dziecka

Zanim przejdę do właściwych odpowiedzi – zacznę od regulacji, które w zakresie alimentacji podaje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zawierając pewne kryteria oceny zasadności alimentacji, jak i miary zakresu alimentacji oraz co na to wpływa:

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Kluczowym przepisem, który pozwala na dokonanie zmiany wysokości alimentów, będzie norma mówiąca o zmianie sytuacji po stronie uprawnionej lub zobowiązanej:

Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego

„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

Ponadto Kodeks przewiduje jeszcze, że:

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

Jak się to ma do Pana sytuacji i kontekście postawionych pytań? Jeżeli chodzi o ryzyko utraty alimentów – oddzielnie należy oceniać sytuację wobec ojca, a oddzielnie wobec FA, który wypłaca za matkę alimenty.

W  przypadku ojca – to od niego zależy, czy Pana pracę uzna za spektakularny sposób przejścia w samodzielność. Jednak obiektywnie rzecz biorąc – jeśli miałaby to być tylko sezonowa wakacyjna forma dorobienia – sąd nie powinien (w razie roszczenia ojca) uznać tego za usamodzielnienie, bo wraz z początkiem roku akademickiego wróci Pan na uczelnię, by kontynuować naukę. Warto jednak o tym oficjalnie poinformować ojca wraz z prośbą o niepodejmowanie kroków w kierunku zmiany alimentów.

W przypadku alimentów z FA wypłacanych przez MOPS/GOPS sytuacja jest nieco odmienna, bowiem przepisy wskazują sztywne zmienne w czasie kryterium dochodowe. W takim przypadku najbezpieczniej jest skierować do GOPS-u/MOPS-u zapytanie jeszcze przed wyjazdem – ile może Pan dorobić do alimentów w swojej sytuacji. To jedyna bezpieczna forma asekuracji przed sytuacją, w której po fakcie będzie musiał Pan zwracać alimenty.

Czy letnie formy pracy sezonowej są wliczane w dochód do stypendium socjalnego?

Co do stypendium – także powinien Pan zyskać z uczelni pisemną informację w odpowiedzi na skierowane zapytanie – czy letnie formy pracy sezonowej są wliczane w dochód do stypendium socjalnego oraz jaka jest kwota graniczna, która spowoduje jego utratę. Tylko tak będzie miał Pan w razie nieporozumień pisemny dowód w postaci odpowiedzi na Pana zapytanie.

Co do samej pracy – rodzaj umowy pozostaje bardzo często nie tyle wyborem, ile kwestią propozycji ze strony pracodawcy. Na pewno jednak należy wcześniej sprawdzić – czy to praca, na którą się Pan godził, czy posiada Pan ubezpieczenie i czy pracodawca jest wiarygodny. Już na etapie zatrudnienia – gdy dochodzi do podpisania umowy i załatwienia formalności, łatwo zorientować się, czy są one dopełniane od razu, czy też początkowo pracownicy zaczynają „na próbę” „na czarno” – brak zachowania formy pisemnej umowy od razu sugeruje, że jednak warto rozważyć takie zatrudnienie. Jednak to już Pana wybór – bo czasami przy pracach sezonowych nie cały zarobek jest wykazywany, co w Pana położeniu byłoby korzystne, ale z drugiej strony, gdy pracodawca postąpi nieuczciwie odmawiając wypłaty – nie ma Pan żadnego dokumentu na skłonienie go przymusem sądowym do realizacji wypłaty.