Prawo do zachowku po śmierci macochy

• Autor: Łukasz Obrał

Po śmierci mojego ojca w 1994 r. decyzją sądu spadek po nim nabyłem ja i moja macocha. Aktem notarialnym udzieliłem jej pełnomocnictwa do działania w moim imieniu (otrzymałem połowę mieszkania), ponieważ należało ustanowić nowego głównego lokatora mieszkania po ojcu (nakaz prawa spółdzielczego). Miałem ustne zapewnienie od macochy, że majątek po ojcu po jej śmierci będzie należał do mnie. Jak się jednak niedawno dowiedziałem, macocha zmarła pół roku temu, zapisując wszystko swojej bratanicy, która się nią opiekowała pod koniec życia. Czy w tej sytuacji mam prawo do zachowku? Jakie kroki powinienem podjąć?

Prawo do zachowku po śmierci macochy

Czy pasierb jest spadkobiercą macochy?

Niestety, nie ma Pan uprawnienia do ubiegania się o zachowek od spadkobiercy testamentowego Pana macochy.

Stosownie do art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

Natomiast według § 2 art. 991 tegoż kodeksu „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Pan nie jest osobą, która byłaby powołana do spadku, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe. W szczególności nie jest Pan zstępnym swojej macochy (dzieckiem).

Krąg osób uprawnionych do zachowku jest zamknięty.

Swoim pełnomocnictwem upoważnił Pan macochę do dokonania działu spadku po swoim ojcu (dziedziczył Pan udział 1/2 w spadku, w tym w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu), w ten sposób, że dział spadku będzie polegał na przyznaniu prawa do lokalu Pana macosze za spłatą lub bez spłaty na Pana rzecz.

Nie pisze Pan w pytaniu, w jaki sposób dokonała działu spadku Pana macocha, ale można podejrzewać, że własność przedmiotów spadkowych przypadła jej bez spłaty na Pana rzecz.

Podejrzewam, że nie otrzymał Pan żadnej spłaty z tytułu działu spadku po ojcu.

Niespełnienie obietnicy zapisania mieszkania w testamencie

Zapewnienie macochy, że po jej śmierci mieszkanie i reszta przedmiotów wchodzących w skład spadku po ojcu będą należały do Pana, niestety nie ma mocy testamentu. Nie może w chwili obecnej powoływać się Pan na to, że macocha zapewniła, że mieszkanie przypadnie Pana.

Pana macocha stała się osobą, której w wyniku działu spadku przypadło prawo spółdzielcze własnościowe. Tym prawem mogła swobodnie, według swojego uznania, dysponować na wypadek śmierci.

Jeżeli w testamencie powołała do spadku bratanicę, to ona w chwili śmierci Pana macochy nabyła spadek po niej, w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu..

Nawet jeżeli macocha nie pozostawiłaby testamentu, to Pan, jako że nie była Pan jej dzieckiem ani – jak rozumiem – nie został Pan przez nią przysposobiony, i tak nie dziedziczyłby po niej.