Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o odstąpienie od zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.10.2014

Mój syn w 2012 r. został skazany na 3 miesiące w zawieszeniu na 3 lata (oraz dozór kuratora) za kradzież, zniszczenie mienia i używanie cudzej własności (włamanie się do samochodu). Od tamtej pory syn żyje w zgodzie z prawem, pracuje, ma żonę. Niestety pod koniec okresu próby, czyli niedawno, przypadkowo doprowadził do niegroźnego wypadku drogowego. Dostał pismo o posiedzeniu dotyczącym odwieszenia jego poprzedniej kary. Czy może teraz napisać do sądu wniosek o odstąpienie zarządzenia kary pozbawienia wolności? Co ma robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego, zwanego dalej K.k.

 

Z treści Pani pytania oraz załączników wynika, iż w 2012 r. Pani syn został uznany winnym czynu z art. 279 § 1 K.k., 288 § 1 K.k. i art. 13 § 1 K.k. w zw. z art. 278 § 1 K.k., 127 § 1 Kodeksu wykroczeń. Sąd skazał go na łączną karę pozbawienia wolności na 6 miesięcy, warunkowo ją zawieszając na okres 3 lat (wyrok uprawomocnił się w dniu 20 stycznia 2012 r.).

 

W chwili obecnej syn został skazany z powodu dopuszczenia się przestępstwa opisanego w art. 177 § 1 K.k.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż Pani syn w okresie próby popełnił przestępstwo, co skutkować powinno wszczęciem postępowania w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności.

 

W mojej ocenie zasadne jest zwrócenie uwagi na przepis art. 75 K.k. Zgodnie z § 1 i 1a „sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z punktu widzenia interesu Pani syna istotne znaczenie ma przepis § 2, zgodnie z którym „sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych”.

 

Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne.

 

Mając na uwadze kwalifikację przyjętą przez sąd w wyroku z 2012 r., jak też kwalifikację przyjętą w późniejszym wyroku, nie można wskazać, jakoby czyny te były podobne. Dlatego też w mojej ocenie nie może nastąpić obligatoryjne zarządzenie wykonania kary, lecz fakultatywne. Zasadne jest w chwili obecnej uzyskanie opinii od kuratora, pod którego opieką syn pozostał, na temat przebiegu okresu próby. Kurator powinien znać przepis art. 75 § 2 K.k., na mocy którego w analogicznej do Pani stanu faktycznego sytuacji sąd może, ale nie musi zarządzić wykonania kary. Jeżeli przestępstwo byłoby podobne, tj. z art. 278, 288, 279 (przestępstwa przeciwko mieniu), wówczas zarządzenie kary pozbawienia wolności byłoby obligatoryjne. Prócz opinii kuratora zasadne jest uzmysłowienie sądowi, iż czyn z art. 177 § 1 K.k. był popełniony niemal w końcowej fazie okresu próby (mniemam z uwagi na datę wyroku). Proszę nadto zauważyć, iż czyn z art. 177 § 1 K.k. może być popełniony nieumyślnie, co także będzie miało znaczenie dla losów postępowania o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności.

 

Innymi słowy sądu nie jest zobowiązany do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności. Nawet gdyby syn złożył w chwili obecnej pismo (co w mojej ocenie jest zasadne), nie zmienia to faktu, że konieczne będzie odczekanie na posiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak uniknąć odwieszonej kary więzienia?

Dwa lata temu dostałem wyrok orzekający pozbawienie wolności w zawieszeniu. Ze względu na drugie przestępstwo, popełnione pół roku temu, pierwszy wyrok został odwieszony. Czy mogę starać się o zamianę kary na grzywnę lub o kaucję? Czy mogę odbyć karę w areszcie śledczym lub być z

Odwieszenie wykonywania kary za pobicie

Mój mąż stając w obronie mego znajomego pobił przechodnia. Właśnie otrzymał wezwanie jako podejrzany w sprawie (art. 157 § 1 K.k.). Wcześniej był już skazany za potrącenie pieszego na 2 lata w zawieszeniu na 3. Czy Sąd nakaże wykonanie wcześniejszej kary?

Umorzenie odwieszonego wyroku pozbawienia wolności

Kolega cztery lata temu otrzymał wyrok za posiadanie narkotyków (był wtedy w wojsku) – dwa lata w zawieszeniu na pięć. Niedługo potem wyjechał za granicę, ale w międzyczasie kara została odwieszona. Czy gdy wróci do Polski, zostanie od razu zatrzymany i przewieziony do więzienia? C
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »