Jak sprawdzić czy toczy się postępowanie karne?

• Data: 15-11-2023 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Zastanawiasz się, czy jesteś objęty postępowaniem karnym? W tym artykule przedstawiamy proste sposoby, by to sprawdzić. Wyjaśniamy, gdzie i jak uzyskać informacje o ewentualnym dochodzeniu prowadzonym przez policję lub prokuraturę i co robić, gdy upewnimy się, że taka sprawa rzeczywiście nas dotyczy. To praktyczny przewodnik dla każdego, kto chce być na bieżąco ze swoją sytuacją prawną. Jako przykład posłuży nam zapytanie pana Mateusza.

Jak sprawdzić czy toczy się postępowanie karne?

Pan Mateusz miał wątpliwości co do pewnej sprawy, dlatego zwrócił się do nas z pytaniem, jak sprawdzić, czy toczy się wobec niego postępowanie karne. Jeśli takie postępowanie się rzeczywiście toczy, to chciałby udzielić policji stosownych wyjaśnień.

Jak uzyskać informacje na temat toczącego się postępowania karnego?

Oczywiście, pan Mateusz może sprawdzić, czy toczy się przeciwko niemu postępowanie karne. Najprostszym sposobem jest udanie się na komendę policji lub do prokuratury z zapytaniem, czy toczy się takie postępowanie. Oczywiście w tym celu pan Mateusz musi wiedzieć, w jakiej miejscowości powinno być prowadzone wymienione postępowanie.

Jeżeli na przykład w mieście, w którym mieszka pan Mateusz, jest więcej niż jedna prokuratura i komenda policji, to musi on ustalić, w jakim miejscu (na jakiej ulicy) miał on popełnić ewentualne przestępstwo, a następnie udać się do prokuratury (komendy) właściwej dla danej ulicy.

Jeśli okaże się, iż toczy się przeciwko panu Mateuszowi postępowanie, może on od razu zgłosić, iż chciałby złożyć zeznania w tej sprawie. I najprawdopodobniej na miejscu lub przy ustaleniu daty następnego stawiennictwa zostanie przesłuchany do protokołu.

Informacje o osobach poszukiwanych listem gończym

Jeśli pan Mateusz obawia się, iż może być poszukiwany listem gończym – można to sprawdzić na stronach poszczególnych komend lub na stronie poszukiwani.policja.pl. W tym celu pan Mateusz może wejść w odnośnik pod swoim nazwiskiem, a uzyska więcej informacji dotyczących swojej sytuacji.

Oprócz wskazania, za jaki czyn jest ewentualnie poszukiwany pan Mateusz, jest tam także podany numer kontaktowy do komendy właściwej w danej sprawie. Dzwoniąc pod wskazany numer, pan Matusz uzyska informację, czy jest to poszukiwanie listem gończym, czy ENA oraz na czyje polecenie zostały one wydane.

Pan Mateusz powinien także uzyskać informacje:

  • w związku z jakim dokładnie czynem jest poszukiwany oraz
  • w jakim czasie miało miejsce zdarzenie, w związku z którym jest poszukiwany.

Niektóre komendy wojewódzkie policji, zamieszczając listy poszukiwanych na swoich stronach, podają także sygnaturę sprawy, do której wydany został list gończy lub ENA, oraz jednostkę prokuratury właściwą do prowadzenia sprawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy wobec ciebie toczy się postępowanie karne? W życiu mogą zdarzyć się różne sytuacje, które sprawią, że ta wiedza stanie się kluczowa. Oto trzy krótkie przykłady z życia wzięte, które pokazują, jak ważne jest sprawdzenie, czy jesteś przedmiotem dochodzenia karnego.

Przykład 1: Jan, po powrocie z zagranicy, dowiedział się od sąsiadów, że kilkakrotnie jego dom rodzinny odwiedzała policja. Niepewny, co się dzieje, poszedł do najbliższej komendy, by dowiedzieć się, czy jest poszukiwany lub czy toczy się przeciwko niemu jakieś postępowanie.

Przykład 2: Kasia, przeczytawszy w lokalnej gazecie o rosnącej liczbie oszustw internetowych, zaczęła się martwić, gdyż kilka miesięcy wcześniej sprzedała przez internet telefon, który nigdy nie dotarł do kupującego. Obawiając się, że może być oskarżona o oszustwo, postanowiła sprawdzić, czy nie toczy się przeciwko niej postępowanie.

Przykład 3: Tomek, prowadzący działalność gospodarczą, usłyszał od konkurencji plotki o kontroli skarbowej i możliwych oskarżeniach o unikanie podatków. Aby upewnić się, czy jego firma nie jest przedmiotem dochodzenia, zdecydował się skontaktować z odpowiednimi organami.

Te trzy historie pokazują, że przyczyny zainteresowania własnym statusem prawnym mogą być różnorodne. Od powrotu z zagranicy, przez transakcje internetowe, po prowadzenie działalności gospodarczej – warto być świadomym swojej sytuacji prawnej. Sprawdzenie, czy toczy się postępowanie karne, to pierwszy krok do upewnienia się o swoim bezpieczeństwie i podjęcia odpowiednich działań, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie

Artykuł dostarcza praktycznych wskazówek, jak zweryfikować, czy jest się przedmiotem dochodzenia karnego. Pokazuje, jak ważne jest posiadanie tej wiedzy w różnych sytuacjach życiowych i udziela porad, gdzie szukać informacji oraz jakie kroki podjąć w przypadku potwierdzenia postępowania. To esencjonalny przewodnik dla każdego, kto chce być świadomy swojej sytuacji prawnej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych porad online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby upewnić się, jak radzić sobie w przypadku postępowania karnego. Szybko, wygodnie i skutecznie – jesteśmy tu, by Ci pomóc! Formularz kontaktowy znajduje się pod tekstem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553