Doliczenie do zasiłku macierzyńskiego zarobków z umowy zlecenia i umowy o pracę

Od maja br. pracowałam na umowę-zlecenie, od której nie były pobierane żadne składki (miałam wówczas status studenta). Od września br. zmieniłam pracę, pracuję na umowie o pracę u innego pracodawcy i nie mam już statusu studenta. Obecnie jestem w ciąży i chciałabym upewnić się, czy ZUS będzie brał pod uwagę pierwszą umowę-zlecenia do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, czy tylko umowę o pracę, mimo że do porodu nie przepracuję 12 miesięcy? Jeśli obecnie równocześnie z wykonywaniem umowy o pracę podjęłabym pojedyncze zlecenia na umowę o dzieło lub zlecenie u innego pracodawcy, czy wówczas ZUS doliczy do średniej zasiłku macierzyńskiego zarobki z umowy zlecenie i z umowy o pracę? Innymi słowy – co będzie wliczone do kwoty zasiłku macierzyńskiego?

Doliczenie do zasiłku macierzyńskiego zarobków z umowy zlecenia i umowy o pracę

Uwzględnienie wynagrodzenia za umowę o pracę

W przypadku tylko umowy o pracę ZUS uwzględni tylko tą umowę, bez wcześniejszego zlecenia. W przypadku pracownika nie ma dużego znaczenia, czy przepracował 12 pełnych miesięczny, czy też nie – średnia zostanie wzięta z tych miesięcy, za które opłacił składki.

Zasiłek macierzyński

Stosownie do art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.) „zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego”.

Wliczenie umowy-zlecenia do zasiłku

Zasadą jest, że prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje z każdego stosunku pracy, o ile w dniu porodu nadal obydwa stosunki pracy trwają. Osoba, która jest zatrudniona na podstawie dwóch umów, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch tytułów. Ma więc prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dwóch tytułów. W przypadku zlecenia, jeśli będzie Pani opłacać składkę chorobową, otrzyma Pani drugi zasiłek macierzyński – przy czym tutaj zostanie już wzięta średnia z miesięcy, za które Pani składkę opłaciła, plus dodana zostanie średnia w wynagrodzenia minimalnego za miesiące, gdy Pani składki nie płaciła. W przypadku umowy o dzieło składek się nie opłaca, więc umowa ta w ogóle nie będzie brana pod uwagę.