Zmiana pracy w czasie pobierania zasiłku chorobowego

Wypowiedziałem umowę o pracę, okres wypowiedzenia zakończył się 31 maja. W tym czasie, 10 marca, zmieniłem pracę – zawarłem umowę z nowym pracodawcą z terminem rozpoczęcia 1 czerwca. 4 tygodnie temu jednak zachorowałem i nadal choruję, o czym poinformowałem nowego pracodawcę. Czy może mnie on nie przyjąć do pracy? Co z zasiłkiem chorobowym po zmianie pracy? Jaka będzie jego podstawa?

Zmiana pracy w czasie pobierania zasiłku chorobowego

Ustalenie podstawy zasiłku chorobowego

Jak sam Pan wskazał, nawiązał Pan skutecznie stosunek pracy z nowym pracodawcą – zmienił Pan pracę. Pracodawca póki co nie ma możliwości wypowiedzieć umowy o pracę w czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale musi Pan mu dostarczyć zwolnienie lekarskie. Od 1 czerwca jest Pan zatrudniony w nowej firmie i tam powinien Pan dostarczyć druk L4 do celów zgłoszenia do ZUS, prawidłowego wypełnienia deklaracji.

Zasiłek chorobowy będzie Panu przysługiwał – bezwzględnie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego” (jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu) a stosunek pracy takowe ubezpieczenie indukuje.

Zasadą jest, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (zasady stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy zasiłku macierzyńskiego) przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Wynagrodzenie to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Jak oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Wysokość zasiłku chorobowego oblicza się wyłącznie z uwzględnieniem wynagrodzenia osiągniętego u danego pracodawcy, nie sumuje się wynagrodzeń uzyskanych u innych pracodawców.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Zgodnie zaś z treścią Wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 16 maja 2006 r., sygn. akt I UK 291/2005, LexPolonica nr 408172, Gazeta Prawna 2006/99, str. 15, OSNP 2007/11-12, poz. 169, „podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy”.

Zmiana pracy a wysokość zasiłku chorobowego

Według aktualnego brzmienia art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. „podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy, bowiem zmiana ta również przemawia za koniecznością stwierdzenia, że intencją ustawodawcy nie było nałożenie obowiązku ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na podstawie wynagrodzenia uzyskiwanego u innego pracodawcy niż ten, z którym ubezpieczony pozostaje aktualnie w stosunku pracy”.

Z racji tego, że wygasła umowa o pracę ze starym pracodawcą, do dnia rozwiązania stosunku pracy ma Pan zagwarantowany zasiłek z uwzględnieniem starych zarobków – mimo zmiany pracy.

Od 1 czerwca ma Pan nowego płatnika – nowego pracodawcę. Od wysokości wynikającej z umowy będzie naliczony zasiłek chorobowy.

Jeśli chodzi o jego wysokość – lepiej byłoby dla Pana, gdyby nie miał Pan nowej umowy o pracę. Wówczas cały okres zasiłkowy wykorzystałby Pan według dotychczasowych dochodów. Po ustaniu Pana stosunku pracy (od 1 czerwca) zakład przesyła akta do ZUS celem dalszego wypłacania zasiłku przez ten organ. Jeśli nowy pracodawca zgłosił Pana do ZUS, powinien Pan mu dostarczyć aktualne zwolnienie lekarskie – aby usprawiedliwić nieobecność w pracy.