Przydział mieszkania komunalnego

Moja ciocia otrzymała wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego. Powodem był fakt, iż ciocia nie mieszka w tym lokalu od ponad roku. W ZGKiM kazano mi złożyć wniosek o przydzielenie tego mieszkania komunalnego. Jestem tam zameldowana na stałe wraz z dziećmi. W odpowiedzi otrzymałam pismo, że jeśli ciocia wymelduje się i zda mieszkanie, to zostanie mi ono przydzielone. Ciocia zrobiła, jak kazano. Niestety mieszkanie nie zostało mi przydzielone. Dodam, że wyremontowałam lokal i płacę regularnie należności. Burmistrz Miasta po zapoznaniu się ze sprawą stwierdził, że otrzymam umowę najmu, jeżeli dostarczę pewne pismo podpisane przez ciocię. W tym piśmie ciocia ma oznajmić, iż przyjmuje do wiadomości wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Czy faktycznie taki dokument jest potrzebny, aby przydzielono mi mieszkanie komunalne? A może to jakaś zagrywka, aby wyrzucić mnie z tego lokalu?

Przydział mieszkania komunalnego

Odmowa najmu mieszkania komunalnego osobie pozostającej w lokalu

Niestety obawiam się, że moja odpowiedź nic nie zmieni w Pani sytuacji. W wielkim skrócie: gmina może Panią uznać za najemcę lokalu i może też wytoczyć Pani powództwo o opróżnienie tego lokalu.

Niestety nie dotarłam do uchwały Rady Miejskiej w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy (uchwała pochodzi z 2008 r., a na stronie urzędu opublikowane są akty od 2010 r.), z której mogłoby wynikać coś innego, niż teraz napiszę. Jeśli Pani ma dostęp do tego aktu, to możemy później skonfrontować moją odpowiedź z treścią uchwały.

Z zasobu mieszkaniowego gminy gmina ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób, które nie mają ich spełnionych. Pani nie posiada tytułu prawnego do żadnego lokalu mieszkalnego, więc jak najbardziej znajduje się Pani w kręgu osób, którym gmina powinna zaspokoić ich potrzeby (przy czym w uchwale może być wskazana minimalna kwota dochodów na członka rodziny, która uprawnia do pierwszeństwa w przyznaniu lokalu komunalnego). Zazwyczaj gmina prowadzi listę osób, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, i sukcesywnie, w miarę posiadanych lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym, przydziela im mieszkania.

Pani złożyła wniosek o przyznanie lokalu mieszkalnego komunalnego, wniosek zaopiniowała stosowna komisja, nie ma zatem przeszkód, aby przyznać Pani mieszkanie, zwłaszcza że zamieszkuje w nim Pani i czyni nakłady. Dla gminy osoba, która regularnie płaci czynsz w zasobach komunalnych mieszkaniowych, jest bardzo cenna, patrząc na to, że są osoby, które lokale te zajmują, lecz nie uiszczają stosownych opłat.

Eksmisja matki z dziećmi z mieszkania komunalnego

Z drugiej strony gmina powinna przydzielać mieszkania komunalne osobom według kolejności na liście i pierwszeństwa, które ustalone jest we wspomnianej przeze mnie uchwale. Jeśli nie jest Pani na takiej liście na początkowych miejscach, to teoretycznie gmina, mając informacje o skutecznie rozwiązanym najmie na dany lokal, może zechcieć Panią z lokalu tego usunąć jako osobę, która do lokalu nie ma tytułu prawnego (meldunek nie stanowi o prawie do zamieszkiwania i dysponowania takim lokalem). W takim jednak wypadku musiałaby wytoczyć przeciwko Pani pozew o opróżnienie lokalu (eksmisję), co stanowi poważny koszt, tym bardziej że sąd przyznałby Pani lokal socjalny (ma Pani dzieci), a to wydłużyłoby postępowanie i koszty.

Trudno mi zatem ocenić zachowanie władz gminnych co do żądania oświadczenia Pani cioci. Osobiście nie spotkałam się z takim wymogiem. Być może chodzi o to, żeby upewnić się, że lokal został przez ciocię opuszczony, w związku z czym może zostać przekazany w nowe ręce. Samo jednak wypowiedzenie i zdanie lokalu powinno być wystarczające. Zdanie lokalu potwierdza przecież, że wypowiedzenie zostało uznane.

Natomiast stanowczo muszę Panią poinformować, że sama obietnica przyznania lokalu nie stanowi dla Pani gwarancji, że go Pani otrzyma. Pismo takie nie stanowi podstawy roszczenia o przydział lokalu komunalnego.

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Osobiście uważam, że gmina nie ma żadnego interesu w tym, aby pozbyć się Pani z mieszkania. Płaci Pani regularnie czynsz, poczyniła Pani nakłady (w razie eksmisji mogłaby Pani żądać ich zwrotu od gminy), przysługuje Pani prawo do lokalu socjalnego w momencie eksmisji – same koszty dla gminy i żadnych korzyści. Jedynym argumentem dla przeprowadzenia takiego postępowania byłaby Pani pozycja na liście osób uprawnionych do przyznania im mieszkania komunalnego. Niestety nie ma prawnej możliwości, aby zmusić gminę do określonego działania w tym momencie. Brak jest przepisów, które stanowiłyby o tym, że osoba pozostająca w lokalu po najemcy musi zostać najemcą w jego miejsce. Taki zapis może jednak gmina przyjąć w uchwale, o której pisałam na początku. Proszę udać się do gminy i poprosić o dostęp do tekstu uchwały w sprawie zasad gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy. Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:

„3. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać w szczególności:

1) wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lub w podnajem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, oraz wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą zastosowanie obniżek czynszu;

2) warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy;

3) kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego;

4) warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach;

5) tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej;

6) zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy;

7) kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2”.