Jazda na skuterze po alkoholu

Kilka dni temu wracałem w nocy od kolegi (mieszka 400 m dalej) na skuterze. Nie załączyłem świateł, bo nie chciałem być zauważony. Miałem jednak pecha i zostałem zatrzymany do kontroli. Okazało się, że mam około 1 promila alkoholu we krwi. Obawiam się kary. Jeszcze się uczę (mam 20 lat), ale pracuję też jako dostawca – muszę jeździć na skuterze. Tym samym pomagam finansowo rodzicom (mama choruje). Czy za jazdę na skuterze po alkoholu grozi mi utrata prawa jazdy? Dodam, że niedługo zdaję egzamin na prawo jazdy kat. B. Czy mogę starać się o umorzenie kary?

Jazda na skuterze po alkoholu

Malejące stężenia alkoholu w drugim badaniu

Kodeks karny stanowi, iż stan nietrzeźwości ma miejsce w sytuacji, gdy stężenie alkoholu

  1. we krwi wynosi 0,5 promila lub prowadzi do stężenie wyższego od tej wysokości albo też
  2. w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W Pańskiej sytuacji oznacza to, iż przekroczył Pan ponad dwukrotnie te stężenia. Istotnym dla sprawy będzie czy drugie badanie wykazało tendencję malejącą czy też wzrastającą stężenia alkoholu. Malejące stężenia alkoholu w drugim badaniu, będzie dla Pana okolicznością łagodzącą.

Co grozi za jazdę skuterem pod wpływem alkoholu?

Osobie, która prowadziła inny pojazd mechaniczny (skuter), będąc w stanie nietrzeźwości, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do roku , a także zakaz prowadzenie pojazdów na okres od 1 roku do lat 10, zgodnie z art. 178a i art. 43 § 1 w związku z art. 42 Kodeksu karnego. Wysokość zasądzonej grzywny uzależniona jest od Pańskich dochodów i wymierzana jest zgodnie z zasadą: liczba stawek dziennych od 10 do 540 mnożona jest przez kwotę od 10 zł do 2000 zł, zależnie od decyzji sądu. Tyle niestety grozi za jazdę na skuterze po alkoholu.

Jeżeli chce Pan szybkiego i najkorzystniejszego dla Pana zakończenia postępowania w sprawie jazdy na skuterze po alkoholu, to winien Pan złożyć w trakcie przesłuchania na policji wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Aby wniosek taki był rozpatrzony, konieczne jest, by przyznał się Pan do winy i wyraził skruchę w związku ze swoim zachowaniem. Okolicznością przemawiającą za uwzględnieniem wniosku jest fakt, iż nie był Pan wcześniej karany, jest Pan osoba młodą, ma Pan stałą pracę, uczy się i pomaga rodzicom w utrzymaniu rodziny. Niestety w przypadku pijanych kierowców, w tym tych poruszających się rowerami, skuterami czy wręcz wozami konnymi (a nawet balonami), w większości spraw, sądy nie zgadzają się na warunkowe umorzenie, ze względu na nagminność prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu oraz z uwagi, iż społeczna szkodliwość tego czynu jest bardzo wysoka. Oczywiście powinien Pan spróbować uzyskać warunkowe umorzenie. Musi Pan jednak przekonać sąd, iż warto dać Panu drugą szansę.

Warunkowe umorzenie postępowania?

W tym celu winien Pan:

  • wykazać, że żałuje Pan zaistniałego zdarzenia – przeprosić i oświadczyć, iż nigdy więcej nie będzie Pan już prowadził po alkoholu;
  • wykazać, iż nigdy wcześniej nie był Pan zatrzymany za jazdę po alkoholu i zawsze postępował zgodnie z prawem – w tym celu może Pan złożyć wniosek o sprawdzenie historii punktów karnych;
  • wykazać sądowi, iż skazanie Pana doprowadzi Pana i Pańską rodzinę do trudnej sytuacji finansowej, bowiem pociągnie za sobą utratę przez Pana stałej pracy, które pozwala Panu na samodzielne utrzymanie, co tym samym odciąża rodziców i pozwala na kontynuowanie leczenia mamy;
  • przedłożyć dokumenty, które potwierdzą Pańską dotychczasowa dobrą opinię – np. opinię z zakładu pracy, organizacji społecznych, w których Pan działa, zaświadczenie ze szkoły od wychowawcy lub dyrekcji;
  • uwypuklić okoliczności, które będą wskazywać, iż nie stanowił Pan realnego zagrożenia dla innych użytkowników drogi: późna pora, , prowadzenie skutera, a nie samochodu, niewielkie natężenie ruchu, rodzaj drogi (boczne, mało uczęszczane), a także okoliczności zatrzymania – zwykła kontrola drogowa, przed którą Pan nie uciekał;
  • zaoferować chęć zapłaty świadczenia pieniężnego na wskazany przez siebie cel społeczny około 3000zł.

Dobrowolne poddanie się karze za jazdę skuterem po alkoholu

Bardziej realną szansą na łagodny wyrok i szybkie zakończenie sprawy jest jednak dobrowolne poddanie się karze za jazdę na skuterze po alkoholu. W tej sytuacji (w odróżnieniu od warunkowego umorzenia) będzie już Pan oficjalnie osobą skazaną, co znajdzie odzwierciedlenie w Pańskiej karcie karnej. Wraz z oświadczeniem o poddaniu się karze może Pan zaproponować karę: zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, grzywnę oraz karę 6 miesięcy ograniczenia wolności w wymiarze 20-40 godzin w miesiącu. Grzywna uzależniona jest od Pańskich dochodów i wymierzana jest zgodnie z zasadą: liczba stawek dziennych od 10 do 540 mnożona jest przez kwotę od 10 zł do 2000 zł. W Pańskiej sytuacji zaproponowałabym 30 stawek dziennych po 100zł., co łącznie da grzywnę w wysokości 3000 zł. Jeżeli prokurator uzna, że to za mało, to przedłoży Panu swoją propozycję, którą będzie mógł Pan przyjąć lub też próbować negocjować. Proszę pamiętać, iż im mniejsza grzywna, tym dłuższy okres zakazu prowadzenia pojazdów. Coraz częściej także prokuratura wnosi o podanie do publicznej wiadomości treści wyroku oraz orzeczenie obowiązku uiszczenia świadczenie pieniężnego. Wysokość świadczenia uzależniona jest także od Pańskiej sytuacji finansowej.

Z pewnością nie musi się Pan obawiać orzeczenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności i osadzenia w zakładzie karnym, niestety nie liczyłabym na pozostawienie prawa jazdy.

Ciekawe jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2009 roku w sprawie o sygn. akt VKK 364/2008:

„Na podstawie art. 42 § 2 k.k. w każdej sprawie należy orzec środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, przy czym, ograniczając zakres tego zakazu, nie można pominąć pojazdów mechanicznych tego rodzaju, które odpowiadają temu pojazdowi, który prowadził sprawca w chwili inkryminowanego zdarzenia”.

W związku z powyższym orzeczeniem może Pan, składając wniosek, ubiegać się o orzeczenie zakazu prowadzenia jedynie skuterów, bowiem to właśnie skuterem poruszał się Pan podczas zatrzymania. Co do samej kwestii możliwości zatrzymania prawa jazdy kat. B. Ponieważ na dzień dzisiejszy nie posiada Pan tego prawa jazdy, nie musi Pan informować nikogo o zamiarze przystąpienia do tego egzaminu.

Proszę poprosić o świadectwo homologacji alkomatu, na którym przeprowadzone było badanie, i sprawdzić, do kiedy jest ono ważne. Jeżeli świadectwo utraciło swoją ważność lub jest na granicy, może Pan zawsze zakwestionować wynik badania, podnosząc, iż nie ma pewności, czy alkomat działa prawidłowo.

Proszę także zapytać o wynik drugiego badania, jeżeli takiego badania nie było, może Pan także kwestionować prawidłowość wyniku.